Tipy a rady, jak zabavit psa. Potěší obyčejná procházka i speciální psí hračky

img
03. 02. 2016 Přečteno: 7929x

Pořídili jste si pejska, ale nemáte na něj moc času a on se nudí? Nebo se mu naopak věnujete, chodíte na procházky, ale on přesto stále kňučí a chtěl by si v jednom kuse hrát? V tomto článku vám přinášíme zajímavé tipy a způsoby, jak zabavit psa, abyste byli oba šťastní. Psí hry můžete praktikovat doma i venku, takže při troše snahy se váš pejsek už nudit nebude, naopak bude zářit spokojeností a nebude vás obtěžovat otravným kňučením. Jaké psí hry tedy výborně zabaví štěňata, ale i dospělé psi? To se dozvíte uvnitř článku.

Máte na psa dostatek času?

Pořízení psa přináší člověku velkou zodpovědnost. Pejsek totiž není obyčejné domácí zvířátko jako třeba morče nebo akvarijní rybička. Kromě krmení potřebuje k životu mnohem víc – vaši lásku, péči, zábavu a dostatek pohybu. Když tohle všechno pes má, tak není divu, že se z něj časem stane plnohodnotná součást vaší rodiny. Proto je velmi důležité před pořízením pejska se nad těmito faktory rozmyslet. Pokud se vám totiž nechce chodit s pejskem na procházky, tahat se s ním o provaz nebo se s ním mazlit, tak si raději pořiďte zmiňované rybičky.

Čtěte také:

Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

Paradoxem ovšem je, že se může nudit i pejsek, který denně chodí na procházky a podle vašeho mínění si nemůže stěžovat na nedostatek péče. Záleží samozřejmě zaprvé na věku psa, neboť štěňata jsou obecně velmi hravá a neposedná. Roli však hraje také plemeno, jelikož někteří pejsci jsou prostě od přírody aktivnější než ti druzí. I s touto věcí tak musíte počítat před tím, než si pejska pořídíte. Jestliže se psem budete běhat, chodit na dlouhé procházky či dělat psí hry a psí sporty, tak si bez obav můžete pořídit energického a aktivního psa. Pokud ale víte, že pejsek bude většinu času zavřený v bytě a vy po něm budete chtít, aby ležel na gauči, budete svůj výběr plemene důkladně zvážit.

Bez procházek a očichávání to nepůjde

Přejděme ale tedy k tomu, jak zabavit psa. Tou nejzákladnější věcí jsou procházky. Ty totiž neslouží jen kvůli tomu, aby se váš pes vyvenčil a své potřeby nevykonával doma. Na procházce se totiž také může výborně zabavit a unavit, a doma poté už nebude mít sílu či chuť ničit váš nábytek nebo se neustále přetahovat o provaz.

A jak zabavit psa na procházce? To vůbec nemusíte řešit, váš čtyřnohý mazlíček se totiž zabaví sám! A to díky svému čichu, jenž je nejvyvinutějším a nejvýznamnějším psím smyslem. Pes má zhruba stotisíckrát citlivější čich než člověk a také si dokáže pamatovat spoustu pachů a vůní. Tudíž na procházce psa nejvíce zabaví očichávání různých sloupů, rohů, trávy, kamenů, apod., na kterých jsou pachové stopy a různé informace, jež jsou dostupné pouze pro psí nos. Proto byste neměli psa násilně nutit, aby čenichání zanechal, naopak mu tu chvilku času dopřejte.

Venku se váš pes také může skvěle zabavit a vyběhat spolu s ostatními pejsky. Musíte však samozřejmě dávat pozor, aby se hra nezvrtla ve rvačku. Aby váš mazlíček vycházel s ostatními psy, je důležité ho socializovat už od útlého věku. Pokud se jako štěně naučil špatnému chování, tak v dospělosti může být agresivní či naopak plachý, a v tomto případě můžete na hry s ostatními psy téměř zapomenout.

Jak zabavit psa – venkovní psí hry

Kromě toho, že se venku pes dokáže zabavit sám, existují samozřejmě i psí hry a psí sporty, které spolu můžete vyzkoušet. Díky dalšímu pohybu se vašemu pejskovi navíc zlepší fyzická kondice a i vás možná začnou, do té doby nudné, procházky bavit.

Hra na honěnou

Tak tuhle hru psi přímo milují. A je úplně jedno, jestli budete psa honit vy, nebo naopak on bude honit vás. Akorát budete mít nejspíše problém psa dohonit, takže se raději pasujte do role toho naháněného. Hru na honěnou samozřejmě můžete hrát i doma, tam ale budete mít k dispozici menší prostor a na dveře vám možná za chvíli budou klepat popuzení sousedé.

Klacky, tenisáky a frisbee

Hračkou, která je venku snad vždy k dispozici, je klacek. Většina psů se s nimi ráda přetahuje nebo je aportuje. Psí hry s klackem ovšem mohou být i nebezpečné – psům totiž může klacek způsobit poranění tlamy a čelistí. Klacky tak můžete vyměnit například za tenisáky, které se k házení hodí asi nejvíc, nebo za frisbee, při němž si váš pes zlepší postřeh, výskok a celkovou koordinaci. Talíř na frisbee má navíc tu výhodu, že se pes o něj neporaní, i když ho chytá do zubů.

Flyball

Pokud má váš pes zálibu v chytání míčku, je rychlý, obratný a dobře vychází s ostatními psy, můžete s ním vyzkoušet hru s názvem flyball. Při této hře spolu soutěží dva čtyřčlenné týmy psů, psovodi se do hry nezapojují. Každý pes nejprve musí překonat čtyři skokové překážky, poté chytnout vystřelený míček a spolu s ním musí opět zdolat překážky. Při vběhnutí psa s míčkem do cíle vybíhá na trať další pes. Vítězem je ten tým, který jako první má v cíli čtyři psi a čtyři míčky.

Agility

Jestliže máte doma opravdu aktivního psa, kterému nestačí jen příležitostné běhání, a navíc je bystrý a rychle se učí novým věcem – vyzkoušejte agility. Tento psí sport, v němž se dá i soutěžit proti ostatním psům, v sobě skrývá několik různých aktivit, které váš pes může dělat. A nejde pouze o skákání o překážky, ale i o slalom, proběhnutí tunelem nebo chůzi po kladině. Při tomto psím sportu se navíc pořádně zapotíte i vy, pes totiž tratí probíhá spolu se svým psovodem.

Koupání

Dobrým způsobem, jak zabavit psa především v létě, je koupání. Voda totiž láká spoustu psů, mezi nejlepší plavce patří hlavně labradoři či retrívři. A jaká bude u této činnosti vaše role? Můžete si vybrat – buď budete stát na břehu a psovi do vody házet například klacek na aportování, nebo si můžete s pejskem jít zaplavat. V obou případech ovšem musíte ze všeho nejdříve zkontrolovat, jestli nejsou pod hladinou ukryté silné proudy, aby se radovánky neproměnily v tragédii.

Jak zabavit psa – domácí psí hry

Otázku, jak zabavit psa ovšem majitelé čtyřnohých mazlíčků neřeší pouze venku, ale i doma. A tam je to navíc trochu složitější. Bude zapotřebí vaše větší zapojení, pes si totiž nevydrží hrát příliš dlouho sám. Jak tedy na to?

Přetahování

Většina psů přetahování přímo miluje a provaz je jejich nejoblíbenější hračkou. Vášeň pro hru by však nikdy neměla dojít do toho stavu, že by pes svému majiteli i třeba omylem ublížil. Co se týká této psí hry, tak mezi majiteli psů je také zakořeněn mýtus ohledně toho, kdo má ve hře zvítězit. Říká se totiž, že by člověk měl vždy nad psem vyhrát, aby se pejsek nestal dominantním a agresivním. Tomuto tématu se však věnovalo několik odborných studií, které ukazují, že přetahování nemá takové důsledky na chování psa, které se mu přisuzují. Takže všeho s mírou – občas vyhrajte vy a občas nechte vyhrát vašeho pejska. A tip na závěr – přetahovat se můžete kromě provazu i s kusem hadru či starou ponožkou.

Hra na schovávanou

Už bylo zmíněno, že psi mají dokonale vyvinutý čich. Tak proč tohoto faktu nevyužít i ve hře? Zkuste vašemu pejskovi v místnosti schovat jeho oblíbenou hračku či pamlsek a nabádejte ho, aby daný předmět hledal. Pokud vašemu počínání nebude rozumět, předveďte mu hledání několikrát sami. Kromě různých předmětů se vašemu pejskovi můžete schovávat i sami, tím ho také naučíte, že vás má hledat v případě, kdy vás například venku ztratí z dohledu.

Výcvik

Je jasné, že doma se pes tolik fyzicky neunaví podobně jako venku. V tom případě zkuste více zabavit jeho psychiku. Výcvik psa zabaví i unaví, jelikož jeho duševní schopnosti jsou podle uznávaného amerického výzkumníka Stanleyho Corena na úrovni 2 – 2,5letého dítěte. Výcvik základních povelů „sedni“, „lehni“ či „zůstaň“ je velmi důležitý především u štěňat, dospělé psy naopak můžete učit složitějším kouskům jako je „válení sudů“ nebo „mrtvý pes“.

Psí hračky

Je určitě moc hezké, když si se svým pejskem hrajete, někdy však na svého mazlíčka nemáte čas nebo nemáte chuť si s ním zrovna hrát. Jak zabavit psa, aby ale otravně nekňučel a jinak si nevynucoval pozornost? Řešením jsou hračky ke kousání, jež se u psů těší velké oblibě. Vašeho pejska tak jistě zabaví například hračka vyrobená z buvolí kůže, kterou jen tak nerozkouše. Spousta psů má také ráda různé pískací hračky, ty však příliš nemusí jejich majitelé.

Velmi oblíbenou a užívanou hračkou je také tzv. kong. Jedná se o robustní, pevnou hračku, která je vyrobená z přírodního kaučuku, u níž je minimální riziko rozkousání. Hračka je dutá, takže do ní můžete strčit například oblíbený pamlsek vašeho pejska, a poté už sledovat, jak se ho z hračky snaží dostat. Kong a další hračky na kousání můžete svému psovi také dávat, když jdete pryč a necháváte ho doma samotného. Pes sice většinu času prospí, ale kdyby ho náhodou popadla chuť něco kousat, je dobré, aby měl poblíž hračku a nemusel okusovat váš nábytek.



Napsat komentář: Tipy a rady, jak zabavit psa. Potěší obyčejná procházka i speciální psí hračky

RE: Tipy a rady, jak zabavit psa. Potěší obyčejná procházka i speciální psí hračky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.