Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti
03. 03. 2016 Přečteno: 9668x

Jak asi mnozí majitelé čtyřnohých mazlíčků poznali, pes neznamená pouze zábavu, ale také velkou zodpovědnost. Musíte ho každý den venčit, krmit ho, starat se o jeho srst, nechávat ho očkovat a podobně. A potíže často také činí cestování se psem, které může být hodně náročné a komplikované. V tomto článku vám poradíme, co všechno obnáší cestování se psem, jaké jsou například podmínky ve vlacích či MHD, nebo co je důležité vědět před cestou do zahraničí.

Pes, přítel člověka

Ne nadarmo se říká, že pes je součástí rodiny. Ať už plánujete týdenní dovolenou nebo jen víkend na chalupě, musíte počítat s tím, co uděláte se svým čtyřnohým miláčkem. Psa totiž nemůžete nechat doma jako květinu, kterou vám bude chodit zalévat sousedka. Buď se tedy rozhodnete vyrazit na cestu bez pejska, jehož musíte někomu blízkému svěřit do péče, nebo podstoupíte cestování se psem. A právě na druhou možnost se v tomto článku podrobněji zaměříme. 

Čtěte také:

Kastrace psů a fen – kdy ano a kdy ne?

Cestování se psem – co svému mazlíčkovi zabalit

Cestování se psem je náročné kvůli tomu, že musíte myslet nejen na to, co si sami na cestu zabalíte, ale co vezmete i pro svého čtyřnohého přítele. Ať už cestujete s pejskem vlastním autem nebo jiným dopravním prostředkem, základem je mít po ruce dostatek vody, krmiva a pamlsků (aby si cestování spojil s příjemnou odměnou). Samozřejmostí je vzít také misku, na kterou je pes zvyklý, nebo také vodítko či náhubek.

Jelikož nikdy nevíte, co se během pobytu mimo domov může stát, sbalte pejskovi očkovací průkaz, kdybyste náhodou potřebovali vyhledat pomoc veterináře. Pokud jedete se psem do zahraničí, budete potřebovat jeho pas, vhodné je také nechat zvíře pojistit. Více ale o cestování se psem do zahraničí níže.

V neposlední řadě byste měli dbát na hygienu svého pejska – do jeho zavazadla by tak měl patřit například hadřík, ručník, kartáč či hřeben a speciální šampon pro psy. Počítejte s tím, že váš pejsek bude nejspíš na novém místě nesvůj, je tedy velmi dobré mu s sebou vzít věci, které mu budou připomínat jeho domov – především pelíšek a různé hračky.

Obecné zásady při cestování se psem:

  • pejska před cestou vyvenčete
  • mějte po ruce dostatek vody
  • nekrmit psa těsně před jízdou
  • dbejte na bezpečnost cestování – ideální je přepravka pro psy
  • v průběhu jízdy dělejte přestávky (zhruba po 2-3 hodinách)
  • při jízdě nechte v autě proudit čerstvý vzduch
  • za horkého letního dne nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě!

Cestování se psem v autě

Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb. říká: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích." Jak toho docílit už ovšem zákon neuvádí. Při cestování se psem v autě je tedy nedůležitější řešit, kam zvíře v autě umístit.

Pes by rozhodně neměl být volný, aby se při potenciálním nárazu nezranil nebo nezpůsobil problémy jinému členu posádky. Doporučuje se mít psa na zadních sedačkách, a to buď ve speciálním postroji, jenž se přichytí k bezpečnostnímu pásu, nebo v přepravním boxu. Přepravka je asi nejideálnějším řešením, neboť se v ní pes cítí jako ve své boudě.

Některá auta jsou také vybavena zavazadlovým prostorem, který je oddělen mříží či sítí, kde také může být pes umístěn. Pejsek by měl mít dostatek místa, aby si mohl lehnout a ostatní věci v kufru by měly být pevně upoutány, aby mu nemohly ublížit.

Spousta psů má cestování velmi rádo, je však nutné zvykat čtyřnohého mazlíčka na cestování už od raného věku. Jednak kvůli tomu, aby během jízdy nekňučel či neštěkal a za druhé kvůli tomu, aby se předcházelo pozdější nevolnosti při cestování, jež může být způsobena stresem či úzkostí. A co když je pejskovi při cestování přece jen špatně? V tom případě dělejte častější přestávky a nechte pejska proběhnout na vzduchu. Nebo mu také můžete pořídit speciální léky proti cestovní nevolnosti.

Cestování se psem v MHD

Se psem ovšem nemusíte cestovat pouze na velké vzdálenosti, ale pouze třeba na úrovni města. Tudíž můžete využít služeb městské hromadné dopravy. Pes musí být buď uzavřen v cestovní přepravce či nepropustné schráně, nebo být naopak uvázaný na vodítku a mít náhubek.

A kolik zaplatíte za cestování se psem v MHD? Například na území hl. m. Prahy můžete psa bez schrány přepravovat zadarmo. To samé platí i v případě, pokud je přepravka menší než rozměry 25x45x70 cm. V Brně také můžete přepravovat psa buď ve schráně či na vodítku s náhubkem, navíc držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100+101 mají od února 2015 přepravu psa zdarma.

Cestování se psem ve vlaku – pouze v přepravce

Pokud chcete vyrazit na výlet vlakem a vzít s sebou psa, uděláte nejlépe, když využijete služeb Českých drah. Jedině tento dopravce totiž převáží i psy, kteří jsou na vodítku a s náhubkem. Společnosti Regiojet a Leo Express totiž na svou palubu pustí jen ty psy, kteří jsou umístěni v přenosných klecích, taškách či schránách s nepropustným dnem. Výjimku v obou případech tvoří vodící a asistenční psi. Co mají však všechny tři dopravní společnosti stejné je fakt, že pokud psa povezete v přepravce, nebudete muset za něj nic platit (pouze ČD mají podmínku, že schrána nesmí přesáhnout rozměry 90x60x40 cm).

Cestování se psem v autobuse

Zde obecné podmínky pro cestování se psem v autobuse neexistují. Každá společnost má totiž jiný přepravní řád, někteří řidiči vám tedy vaše čtyřnohé mazlíčky přepraví, jiní ale ne. Je tedy velmi dobré si před cestou zjistit, jestli vámi vybraná společnost přepravuje psy. Přepravní řád se dá většinou najít na internetu, další možností je zatelefonovat přímo do dané společnosti. A i s placením to může být různé. U nás v redakci jsme se totiž setkali s tím, že některý řidič chtěl za přepravu psa pár korun jako za zavazadlo, jiný zase za psa požadoval poloviční jízdné.

Cestování se psem do zahraničí

Jestliže se chystáte cestovat se psem v rámci Evropské unie, měli byste dodržovat předpisy, jež platí už od roku 2004. To znamená, že s sebou musíte mít platný pas zvířete, za nějž zaplatíte zhruba 300 korun. Poněkud dráž vás vyjde nezbytné označení implantovaným mikročipem, za to dáte okolo 1 tisíce korun. Pes může být označen kromě mikročipu také tetováním, to však musí být dobře viditelné a provedené před červencem 2011. V neposlední řadě musí být pes také očkován proti vzteklině.

Při cestování do zahraničí se samozřejmě doporučují různá očkování, ideální je zajít před cestou k veterináři, který by vám měl dobře poradit. Kromě očkování je také v zahraničí vhodné užívat přípravky proti parazitům. Ti, kdo míří na jih Evropy do oblasti Středomoří, by své pejsky měli také chránit proti srdeční červivosti, která zde hrozí. Návštěvu veterináře byste také měli podniknout po návratu ze zahraničí. Základní věcí je nechat psa odčervit.

Cestování se psem do Chorvatska

Pro cestování se psem do Chorvatska platí zde obecné podmínky Evropské unie, výjimkou ovšem je, že pes musí být označený jedině mikročipem. Kromě pasu a platného očkování proti vzteklině už k cestě do Chorvatska nic jiného potřebovat nebudete. Jistou komplikací je však fakt, že na spoustu krásných chorvatských pláží mají psi vstup zakázán.

Cestování se psem na Slovensko

Pokud pojedete se psem na Slovensko, musí mít váš mazlíček opět tři základní věci, jako po celé EU – pas, platné očkování proti vzteklině a označení mikročipem či tetováním. Speciální podmínky zde platí pro majitele tzv. psů se zpřísněným držením. To se týká psů, kteří vzhledem ke svým vlastnostem mohou ohrozit zdraví či život člověka nebo zvířete. Jedná se o plemena jako je americký pitbulteriér, americký stafordšírský teriér, bandog, tosa inu, kavkazský pastevecký pes, a další. Majitelé těchto psů musí mít osvědčení o odborné způsobilosti k držení daného plemene a své psy musí vždy vodit na vodítku, přičemž zvíře musí mít náhubek.

Cestování se psem do Německa

Podobně jako na Slovensku, tak i německá legislativa má zvláštní podmínky pro tzv. nebezpečné psy (podobná plemena jako v případě Slovenska). Pokud tedy máte psa, který by mohl spadat do kategorie bojových plemen, opatřete si před cestou do Německa tzv. potvrzení o bezúhonnosti psa. To vám může vystavit například veterinář, doporučuje se napsat potvrzení v češtině i v němčině. Pro ostatní psy platí normální podmínky jako v celé EU, tedy pas, očkování proti vzteklině a označení mikročipem či tetováním.



Napsat komentář: Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

RE: Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Vít

    18. 7. 2016 12:24
    Základem je určitě dobrá bednička nebo postroj pro psa, který u něj simuluje funkci bezpečnostního pásu. Značky sem však vkládat nebudu, protože by mi tato "reklama" byla stejně administrátory smazána. Důležité je taky nezapomenout na pitný režim psa!
  • Ivka

    18. 7. 2016 10:18
    Moc pěkný článek, děkuji za inspiraci, ještě mi zde chybí tipy na vybavení na cesty, to byste také mohli někdy doplnit.