Cestování se psem do zahraničí
Trváte na tom, aby s vámi pes jel na dovolenou do zahraničí? Očkováním proti vzteklině starosti začínají, ale rozhodně nekončí. Co je třeba vzít v potaz a co zavčas zařídit. Podívejte se na náš seznam! Už jen plánování dovolené se psem (nebo delší pobyt v zahraničí) je třeba začít u jednoho důležitého faktoru, který ale netřeba připomínat. Ale pro jistotu:
1. vybírejte ubytování se psem
Podmínky a ceny hotelů a ubytovacích zařízení pro hosty se psy jsou různorodé. Někde si neúčtují nic, někde až částku 1 000,-Kč za noc, která je věnována zvýšenému a obtížnému úklidu po psovi (chlupy, zápach). Některá ubytovací zařízení mají vyčleněné části a pokoje pro pejskaře a zbytek areálu je se zákazem psů. Vždy respektujte daná pravidla. Rozhodně neplatí, že každé ubytování je dog friendly. Klienti, kteří vyžadují čisté ubytování bez psů (ale například i alergici), jsou stále v přesile a počítejte obecně s tím, že čím luxusnější ubytování se psem chcete, tím větší částku zaplatíte navíc (za úklid a možné škody na zařízení pokoje).
Ale dobrými zprávami je:
- Například v Itálii či Chorvatsku i jiných zemích jsou dokonce pláže pro psy
- Jiné pláže jsou otevřeny lidem i psům zároveň
- Filtry „Dovolená se psy“ nabízí nepřeberné množství nabídek, někdy si majitelé ubytovacích zařízení jen diktují, že nechtějí větší plemena, menší jsou bez problémů
2. chování klientů se psy
Asi nejdůležitějším faktorem dovolené se psy je zachovat ubytovací prostor ve stejném stavu, v jakém byl původně. Dobře tedy zvažujte a mějte na vědomí, že budete muset pečlivěji uklízet než po pobytu bez psa.
Cestovní doklady pro psa
Před dovolenou musíte zařídit několik záležitostí:
- Pas zvířete, který vydá veterinář na počkání (cena asi 400 Kč) – ukazujete ho i když zemí pouze projíždíte
- Pes musí být načipovaný nebo mít viditelné registrační tetování
- Nutné je platné očkování proti vzteklině, ne kratší než 22 dní po ukončené vakcinaci, dříve není možno vycestovat
Dobré je vědět, že očkování proti vzteklině je promíjeno štěňatům, ovšem některé země vstup psů do 3 měsíců věku zakazují. Vždy si tedy zjistěte přímo v té zemi, do které míříte, jaké očkovací schéma a dokumentace je požadováno. Například do Španělska se se štěňátkem nepodíváte.
Dobré vědět:
- Ošetření proti echinokokóze navíc (Irsko)
- Ošetření proti klíšťatům s detaily o ošetření ne starší než48 hodin (Velká Británie, Irsko, Švédsko, Malta)
Cestování letadlem se psem
Pes bude cestovat v přepravce. Bojová plemena pak musí mít navíc náhubek nebo jiné zajištění. Tady ještě může vzniknout problém se vstupem do země vůbec, takže se vždy informujte nejlépe na ambasádě dané země.
Letecká přeprava je v cenách kolem 200 Eur, může v posledních měsících výrazně měnit. V některých případech lze psa přepravovat ve schránce, boxu přímo mezi cestujícími, ale to platí jen pro menší plemena. Ta větší pak cestují ve svém boxu v nákladním prostoru, kde jsou po celou dobu letu pod bedlivým dohledem pověřeného pracovníka. Pes je schopen cestu přestát v pořádku sám, pro citlivější pejsky pak můžete u veterináře domluvit podání uklidňujícího léku a pes pak cestu proklimbá.
Pes v autě
Pokud cestujete se psem v autě, je potřeba bytelná klec nebo přepravka, ve které pes bude mít dostatek místa. Dělejte pravidelné přestávky na venčení, proběhnutí i občerstvení.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků