Chystáte se s bříškem na dovolenou? Létání v těhotenství není zapovězeno. Má ale svá rizika, o kterých musíte vědět
Jestliže nemáte žádné obtíže, je všeobecně létání v těhotenství považováno za bezpečné. Pro vás i vaše miminko. Abyste však měla jistotu, že se skutečně nemáte čeho bát, je vhodné dodržovat určitá pravidla. Poradíme vám, jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit.
Rozhodně byste měli vědět, že létání v těhotenství není považováno za škodlivé. Ani pro vás, ani pro miminko. Pravdou je, že v určitých fázích těhotenství se můžete při letu cítít poměrně nepohodlně, ale rozhodně to není nebezpečné. Trápit vás mohou otoky nohou, těhotenská nevolnost, ucpaný nos nebo problémy s ušima během změn tlaku.
(Ne)doporučené létání v těhotenství
Ostatně právě změny tlaku, ze kterých mají nastávající maminky největší obavy, vašemu miminku žádnou újmu nezpůsobí. Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že létání v těhotenství způsobuje předčasný porod nebo vážné komplikace. Na druhou stranu: pokud máte v těhotenství nějaké problémy, je rozhodě na místě zkonzultovat svůj stav s vaším ošetřujícím gynekologem. Jestliže vám let ze zdravotních důvodů nezakáže, pak není důvod se čehokoliv obávat. Všeobecně se pak létání v těhotenství nedoporučuje v případě, že trpíte anémií, vaginálním krvácením, vážným onemocněním srdce nebo plic, máte zvýšené riziko potratu či zánětlivé onemocnění pánve.
Víte, jaké mýty kolují o těhotenství? Nestresujte se v tomto období zbytečně.
Co byste měli vědět o správné výživě během těhotenství?
Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům
Dále je vhodné zůstat raději doma v prvním trimestru, kdy se mohou objevit nejzávažnější rizika a následně pak v posledním trimestru. Respektive, většina leteckých společností po vás bude po 36. týdnu těhotenství požadovat potvrzení od lékaře a po termínu porodu vám už let nejspíš ani nepovolí. Nejbezpečnější doba pro létání v těhotenství je druhý trimestr.
Létání v těhotenství: První trimestr
Ač je první trimestr v mnoha ohledech rizikový, bude-li vaše těhotenství nerizikové, pak vám nikdo let zakazovat nebude. Jediné, s čím byste měli být opatrní, je časté létání. Přeci jen u těhotných je až sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že se mohou objevit krevní sraženiny. Zejména tedy při dlouhodobých letech. Abyste minimalizovali riziko, rezervujte si sedadlo u uličky. Občas se protáhněte, projděte a můžete si i promasírovat prsty na nohou. Mnoho nastávajících maminek se bojí i detektorů kovů a rentgenů na letišti. Ovšem nemusíte mít obavy. Jsou bezpečné, vašemu miminku neublíží.
Létání v těhotenství: Druhý trimestr
Nejlepší čas pro létání v těhotenství je jednoznačně druhý trimestr. Tedy 14. až 28. týden těhotenství. Během této doby netrpí většina žen těhotenskými nevolnostmi, ještě se neobjevují otoky, máte dost energie, můžete se ještě snadno pohybovat a nebude vám nejspíš dělat větší problémy vydržet déle sedět. V každém případě byste však neměli zapomínat na hydrataci. Vezměte si s sebou do letadla dostatek čisté vody. Vhodné jsou i speciální punčochy, které sníží riziko otoků a krevních sraženin.
V každém případě byste měli mít vždy dobře sestavené cestovní pojištění a po ruce byste měli mít i kontakt na nemocnice v okolí místa, kde se budete ve své cílové destinaci pohybovat.
Létání v těhotenství: Třetí trimestr
Jak dlouho vlastně můžete létat? Je to nejen na vás a vašem ošetřujícím lékaři, ale také na pravidlech letecké společnosti, se kterou budete cestovat. Rozhodně byste si měli zjistit, co po vás bude požadováno. S největší pravděpodobností s sebou budete muset na palubu od 36. týdně vzít potvzení od vašeho lékaře. Zároveň byste měli mít alespoň nějakou jistotu, že jste relativně zdravé a nehrozí vám komplikace jako je předčasný porod, preeklampsie, těhotenská cukrovka nebo vcestné lůžko. Jestliže patříte mezi rizikové pacientky a trpíte vysokým krevním tlakem, těhotenskou cukrovkou nebo anémií, pak je vhodné, abyste po 24. týdnu nelétali už vůbec.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku