Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům
Sex v těhotenství je tématem, o kterém kolují nejrůznější fámy a mýty. Někdo jej zakazuje, někdo naopak doporučuje. Jak je to tedy doopravdy? Jaké jsou vhodné polohy při sexu v těhotenství a je takové milování vůbec bezpečné vůči ženě i nenarozenému dítěti? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku.
Nejčastější mýty o sexu v těhotenství
1. Během těhotenství nemá žena na sex ani pomyšlení
Tento mýtus je rozšířený, avšak není založen na pravdě. Každá žena i každé těhotenství je jiné. Pro některou ženu období gravidity opravdu znamená nulovou chuť na sex z důvodů únavy, nevolnosti či podrážděnosti. Pro jinou je to zase období, kdy si milostné hrátky užívá jako nikdy jindy. Sex v těhotenství může totiž díky zvýšené citlivosti ženy přinášet nové a dosud nepoznané pocity.
Záleží samozřejmě na celkovém průběhu těhotenství i na aktuálním stavu. V těle ženy probíhá celá řada výrazných hormonálních změn, které ji i její chuť na milování značně ovlivňují. Zatímco v prvním trimestru jsou časté nevolnosti a celková únava, takže i minimální chuť na intimnosti, v druhém trimestru se naopak libido obvykle zvyšuje. V poslední fázi těhotenství se opět dostavuje únava a nejrůznější bolesti, třeba zad. Ovlivňujících faktorů je mnoho a chuť na sex je zkrátka zcela individuální. Partner by tedy měl za všech okolností respektovat přání své ženy.
2. Sex v těhotenství ublíží dítěti
Obavy o zdraví dítěte má v souvislosti s milováním během těhotenství asi každý, jsou však zbytečné. Pokud těhotenství probíhá bez komplikací a partneři jsou zdraví, sex dítěti ublížit nemůže. Chrání jej plodová voda, plodové obaly i svaly dělohy, takže je zcela v bezpečí. Rizikovější jsou první tři měsíce, kdy se doporučuje vyšší opatrnost. Jinak se ale nemusíte bát a pokud budete mít chuť, užívejte si intimností až do porodu. Myslete však na to, že ne všechny polohy jsou ideální jako polohy při sexu v těhotenství – hlavní slovo musí mít žena, pro kterou ne všechny pozice mohou být příjemné a pohodlné.
Pokud si nejste jistí a máte z sexu v těhotenství obavy, poraďte se se svým lékařem.
3. Sex v těhotenství vyvolá předčasný porod
Kromě toho, že se partneři strachují o své dítě a bojí se, aby mu neublížili, strašákem také bývá možnost vyvolání předčasného porodu pohlavním stykem. Avšak ani tato obava není oprávněná. Pokud je vaše těhotenství bezproblémové, sex ani orgasmus předčasný porod nevyvolá. Sperma však obsahuje látku, která může podpořit kontrakce. Milování se tedy doporučuje přenášejícím ženám jako jeden z bezpečných způsobů vyvolání porodu. V časnějších fázích těhotenství však sex porod nevyvolá.
4. Muž s těhotnou partnerkou sex mít nechce
Opravdu se může stát, že se muž sexu v těhotenství své partnerky vyhýbá. Není to však z toho důvodu, že by pro něj přestala být přitažlivá nebo že by se s ní milovat nechtěl. Obvykle se tak děje kvůli obavám o zdraví ženy a zejména nenarozeného dítěte. Důležité tedy je svému partnerovi vysvětlit, že dítěti nemůže milování uškodit a není se třeba ničeho obávat.
Těhotenství týden po týdnu |
1. Trimestr |
2. Trimestr |
3. Trimestr |
Kdy se sexu v těhotenství vyvarovat?
Přestože je sex v těhotenství obvykle zcela bezpečný a není důvod se mu vyhýbat, existují samozřejmě i případy, kdy je třeba dbát zvýšené opatrnosti nebo milování zcela vyřadit z programu. Sex rozhodně není vhodný ve chvílích, kdy žena krvácí, hrozí jí potrat nebo je zde riziko předčasného porodu. Stejně tak je pohlavní styk tabu například při výskytu genitálního oparu u partnera. Kromě toho se při těhotenství nedoporučuje anální sex, při kterém hrozí zanesení bakterií do pochvy.
Ve všech ostatních případech je však sex v těhotenství možné a bezpečné. Strach někdy vyvolají třeba křeče podobné kontrakcím, které se po styku nebo po orgasmu objevují. Jsou však zcela normální a po několika minutách zmizí.
Krvácení po sexu v těhotenství
Pokud křeče přetrvávají déle, je třeba se obrátit na svého lékaře. To stejné udělejte, pokud si po sexu v těhotenství všimnete krvácení. To se může někdy objevit po milování, je slabé a většinou brzy zmizí. V tomto případě nepanikařte, ale svého lékaře na to upozorněte a poraďte se s ním. Kdyby však krvácení přetrvávalo déle, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře. Ale nebojte se, obvykle se nejedná o nic vážného.
Vhodné polohy při sexu v těhotenství
Sex v těhotenství je ale ve většině případů naprosto bezpečný, a to jak pro dítě, tak i pro nastávající maminku. Rozhodně ale ne všechny milostné polohy jsou pro sex v těhotenství vhodné. Důležité je zvolit ty, při kterých se žena bude cítit maximálně pohodlně a při kterých nebude hrozit, že by muž neopatrně nalehl či zatlačil partnerce na bříško.
Jaké jsou tedy ideální polohy při sexu v těhotenství?
- Polohy zezadu – oproti klasické misionářské poloze mají tu výhodu, že nedochází k tlaku na břicho. Oblíbené jsou zejména ve druhém trimestru, kdy ještě bříško není tak velké, ke konci těhotenství může být tato poloha nepohodlná.
- Polohy zboku – pro ženu bývají často nejpohodlnější a nehrozí při nich neopatrné zalehnutí bříška, navíc partneři mohou při této poloze být tváří v tvář, aniž by docházelo k tlaku na břicho
- Polohy, kdy žena sedí na muži – při nich opět nehrozí žádné nebezpečí utiskování oblasti bříška, variantou je také milování se ve stoje nebo v kleče, kdy žena například sedí na okraji postele a muž klečí před ní
Komunikace a respekt – to nejdůležitější při sexu v těhotenství
Obecně tedy platí, že vhodné jsou v těhotenství jakékoliv polohy, při kterých nehrozí nebezpečí zvýšeného tlaku na břicho těhotné. Při výběru polohy při sexu v těhotenství by muž měl naprosto respektovat přání partnerky a umožnit jí, aby se cítila co nejpohodlněji a nejpříjemněji.
A co dělat, když na sex v těhotenství nemá žena ani pomyšlení? Existují přece i jiné způsoby, jak partnera potěšit. Důležité je ale o svých pocitech a potřebách mluvit, aby nedocházelo k nedorozumění a k pocitu, že jeden z partnerů nemá o toho druhého zájem.
Diskuse k článku