Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Článek Těhotenství týden po týdnu: 1. část najdete zde.

14. týden těhotenství

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství plod měří mezi 8 - 9 cm a váží cca 45 gramů. Prodlužuje se krk a ruce dítěte, kterými se miminko postupně učí pohybovat. Nohy jsou stále ještě v poměru k tělíčku krátké. Při ultrazvukovém vyšetření je již slyšet tlukot srdíčka dítěte. Na těle miminka se tvoří drobné ochlupení, zvané lanugo. Také mozek se nadále vyvíjí, díky čemuž již může dítě používat mimické svaly, trénuje mračení, úsměv, mhouření očí.

15. týden těhotenství

V patnáctém týdnu už je na vás těhotenství vidět. Plod měří cca 10 cm a jeho váha stoupá k 70 gramům. V tomto týdnu začíná proces osifikace, neboli kostnatění. Díky tomu by měla být na rentgenovém snímku patrná kostra dítěte, kosti jsou čím dál tím pevnější. Dítě již reaguje na světlo. Někdy je už v tomto týdnu při dobrých podmínkách (správné natočení dítěte) možno ultrazvukovým vyšetřením odhalit pohlaví dítěte. Na ultrazvuku můžete také vidět, jak si miminko v tomto období cucá prstíky.

Mezi 16.tým a 20.tým týdnem těhotenství se obvykle provádí triple test a amniocentéza. Triple test má za úkol detekovat rizika genetických poruch a vývoje nervové trubice. Při rizik genetických poruch plodu se používá ještě upřesňující amniocentéza - odběr plodové vody. Automaticky je toto vyšetření nabízeno těhotným ženám nad 35 let věku. Probíhá ambulantně, po zákroku matka odchází domů.

Samotnému odběru předchází ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař určí polohu a natočení dítěte a placenty. Poté za stálého dohledu ultrazvukem provede vpich dlouhou jehlou a provede odběr plodové vody. Bolestivost tohoto zákroku není příliš velká, bývá přirovnávána k bolesti, kterou provází odběr krve. Rizika amniocentézy nejsou velká, ale existují. K poranění dítěte jehlou dochází jen velice zřídkakdy. Sledování plodu ultrazvukem během odběru toto riziko ještě snižuje. Riziko potratu při amniocentéze je 0,5 procenta, potrat po vyšetření může být způsoben prasknutím plodových obalů. Žena by se tedy bezprostředně po zákroku a v nejbližších dnech měla vyhýbat fyzické zátěži a námaze. Po zákroku se může objevit komplikace krvácení, odtékaní plodové vody, teplota.

Pokud se některý z těchto příznaků u vás objeví, neváhejte a ihned kontaktujte lékaře. Vyšetřením amniocentéza lze zjistit riziko vzniku chromozomálních odchylek u plodu, z plodové vody lze izolovat DNA plodu a zjistit z něj řadu genetických postižení a slouží též k posouzení celkového stavu plodu. Výsledky vyšetření bývají známy do dvou až tří týdnů.

16. týden těhotenství

V šestnáctém týdnu těhotenství začíná fungovat v těle dítěte oběhový systém, hlavička se napřimuje a některé matky od tohoto týdne pociťují pohyby dítěte v děloze. Prvorodičky však pohyby dítěte pociťují obvykle až později, někdy až ve dvacátém týdnu těhotenství.

17. týden těhotenství

Proces osifikace kostí dítěte pokračuje i v sedmnáctém týdnu těhotenství. V tomto týdnu prožívá dítě období značného růstu, začíná se vytvářet jeho tuková tkáň a tím se zrychluje i přibírání budoucí matky na váze.

18. týden těhotenství

V osmnáctém týdnu těhotenství miminko váží cca 200 gramů a plod měří k 14ti centimetrům. V důsledku změn kardiovaskulárního systému mívají těhotné ženy v průběhu druhého trimestru nízký tlak, ten se projevuje závratěmi, někdy i pocity na omdlení, omdlením. Zvyšte příjem tekutin a při vstávání a sedání se pohybujte pomaleji, čímž problémy zmírníte. Vyhněte se také pokud možno delšímu stání.

19. týden těhotenství

Nohy a ruce jsou v devatenáctém týdnu ve správném poměru k tělu. Na hlavě začínají růst vlásky. Placenta nadále roste společně s plodem a vyživuje jej.

20. týden těhotenství

Ve dvacátém týdnu jste právě v polovině svého těhotenství. Obvyklé jsou v tomto období větší váhové přírůstky. Teď je to pravé období přihlásit se na některý z předporodních kurzů. Vezměte sebou i vašeho partnera.

21. týden těhotenství

Postupně dochází ke zpomalování procesu růstu děťátka. Ve 21. týdnu však dítě intenzivně trénuje pohyby. Je dokončen vývoj očí a očních víček, vyvíjí se trávicí systém. Riziky této části těhotenství je vznik křečových žil. Dávejte si pozor také na otoky, které vznikají především v oblasti kotníků. Potížím ulevíte nošením pohodlné obuvi a také se snažte mít často nohy ve zvýšené poloze. Pijte dostatek vody.

22. týden těhotenství

Ve 22. týdnu už miminko vypadá téměř jako novorozenec. Váží asi půl kila, je na pohled štíhlé a kůže je velmi zvrásněná, neboť většina podkožního tuku se tvoří až ve 3 trimestru těhotenství. Zřetelné jsou víčka, obočí a rty. Taky vývoj očí je dokončen, duhovka však zatím nemá barvu. V dásních se objevují zárodky mléčných zoubků.

23. a 24. týden těhotenství

Každým dnem se stále více a více vyrovnávají proporce těla dítěte tím, jak roste a vyvíjí se. Mohou vás překvapit prudké změny nálad a někdy i potřeba být sama. Relaxujte, dopřejte si klid i časté procházky na čerstvém vzduchu, pokud vám to počasí dovolí. Co se týká otoků nohou, ty mohou i v tomto období opakovaně potrápit. Prevencí je pravidelný pohyb, zvýšená poloha nohou a to i během dne, nošení pohodlné obuvi, případně i kompresních punčoch.

25. a 26. týden těhotenství

Během 25. a 26. týdne těhotenství nastává další fáze, kdy se tělo dítěte nadále postupně obaluje tukem. Stále rostoucí děloha těžkne a tlačí na místa v oblasti zad a pánve, což způsobuje bolesti, které mohou vystřelovat do zad i dolních končetin.

Co se týká miminka, tak to začíná vnímat zvuky díky pokračujícímu vývoji ušních nervů. Dítě nyní slyší a vnímá nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte. Dítě trénuje dýchací pohyby tím, že vdechuje a vydechuje plodovou vodu.

27. týden těhotenství

S koncem 27mého týdne končí i druhý trimestr těhotenství. Mozek dítěte stále rychle roste a vyvíjí se. Pozvolna se začínají otvírat oční víčka, dítě už umí otvírat a zavírat oči. Spánek a aktivita dítěte se již poměrně pravidelně střídají v cyklech, které nejsou závislé na denním režimu matky. Plíce jsou stále nezralé, ale v případě, že by došlo k předčasnému porodu, bylo by dítě schopno již s pomocí přístrojů dýchat. Známkou vývoje plic bývají také krátké epizody škytavky dítěte. Matka je pozná díky občasným škubavým rytmickým pohybům dítěte v děloze.

Během druhého trimestru přibere nastávající matka největší váhový přírůstek za celou dobu těhotenství, obvykle kolem šesti kilogramů. Správná výživa je tedy velice důležitá pro vaše zdraví i pro zdárný vývoj dítěte. Doplňujte vitamíny a minerály. Vitamín C působí jako prevence proti nachlazení. Nedostatek hořčíku může v některých případech způsobit i předčasný porod, navíc hořčík blahodárně působí na křeče v nohách. Vitamíny skupiny B zase řídí lepší využití energie v organismu. V druhém trimestru hrozí zvýšené riziko vzniku hemeroidů, proto konzumujte dostatek vlákniny.

Krom výše popsaných vyšetření triple testu a amniocentézy patří k běžným pravidelným vyšetřením vyšetření moči, krve, měření tlaku a hmotnosti. Podstoupíte rovněž ultrazvukové vyšetření, při kterém budete moci vidět pohyby a tvar vašeho děťátka. V 21.-22. týdnu se zařazuje fetální echokardiografie - jedná se o detailní ultrazvuk srdce plodu. Toto specializované vyšetření je vyhrazeno především pro ženy, které mají nějakou srdeční vadu samy nebo zastoupenou v rodině.

Během druhého trimestru můžete do vašeho týdenního plánu zařadit těhotenské cvičení. Cílem přípravy je udržet organismus ženy v optimální kondici a vytvořit tak předpoklady pro zdárný vývoj plodu. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO – World Health Organization) hodnotí jako nejpříhodnější sport v těhotenství plavání. Žena se ve vodě i přes pokročilý stav svého těhotenství a rostoucí bříško necítí nemotorná. Dobrou fyzickou i psychickou kondici podporuje aquagymnastika. Dochází k uvolnění svalstva, zmírňuje bolesti kloubů a páteře, navozuje pocit relaxace, uvolňuje napětí a stres. V druhém trimestru se doporučují také zařazovat cviky na správné dýchání a držení těla.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 01. 06. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 02. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 03. 06. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 06. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 06. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Bílá magie versus černá magie

Dobrý den můžete mě kontaktovat potřebovala bych poradit zjistit více o černé magie děkuji piš te na můj email...

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.