Po roce opět chodí svatý Mikuláš. Proč jeho svátek slavíme o den dřív?
V našich zemích se mikulášská nadílka poprvé objevila ve 14. století. A od té doby patří tento den mezi jeden z nejoblíbenějších svátků. Těší se především děti, které od Mikuláše dostávají dobroty a třeba i drobné dárky. V punčochách, ponožkách nebo v mikulášských taškách. Díky sněhové nadílce bude letošní oslava Mikuláše o to kouzelnější.
Svatý Mikuláš má sice svátek až 6. prosince, ale pravidelně chodí už o den dříve. Vysvětlení to má prosté. Je to dáno tím, že naši předkové považovali za nový den již západ slunce dne předchozího. Právě proto tedy Mikuláš naděluje již v předvečer svého svátku, 5. prosince.
Mikuláš byl opravdu svatý
Mikuláš byl biskupem v Myře v Lykii, na území dnešního Turecka. Narodil se okolo roku 280 a biskupem se stal ve velice mladém věku. Je o něm známo, že za svého života konal mnoho dobrých skutků, byl štědrý k potřeným a jako obránce víry před pohanstvím, zachraňoval nespravedlivě obviněné. A chudým vhazoval mince do bot. Lidé ho měli rádi a uctívali ho, jelikož se v jeho přítomnosti dělo hodně zázraků.
Příprava na Vánoce letos půjde hravě! Máme pro vás podrobný vánoční plán na 4 adventní týdny
Vyrobte si svůj vlastní adventní věnec – je to jednoduché a zábavné
Dnes je svatý Mikuláš patronem lékárníků, právníků, studentů, vězňů, obchodníků, rybářů i námořníků. A pochopitelně je také patronem všech dětí. Vzhledem k tomu, že všechny legendy hovoří v souvislosti se svatým Mikulášem o jeho laskavosti, dobrotě a o tom, že obdarovával druhé, obchází na jeho počest lidé za něj převlečení a obdarovávají druhé.
Mikuláš, anděl a čert
Přesto je vzpomínka na svatého Mikuláše dnes už převlečena do pohádkového hávu. Dříve doprovázel Mikuláše obecní policista, později jej vystřídali anděl s čertem. A proč právě oni? Anděl je pochopitelně symbolem a nositelem dobra a lásky. Má za úkol chránit děti před čertem a všeobecně před vším zlým a pomáhat jim. Právě anděl ve svých rukou většinou drží košík, ze kterého pak Milukáš dává dětem nadílku. V té je obvykle ovoce, sladkosti nebo nějaká drobnost, ale také se tam může objevit brambora nebo uhlí od čerta.
Čert je postava, která má představovat symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Nicméně postava čerta může být poměrně dost kontraproduktivní a malému dítěti může i psychicky ublížit. Přitom není třeba, aby čert třepal řetězem nebo vydával hlasité zvuky. Citlivějším dětem může přivodit trauma už jen pohled na strašidelně vypadající postavu.
Pozor na dětské trauma!
Ostatně před návštěvou čertů v domácnostech varují i samotní psychologové. To, co dospělému přijde jako legrace a nevinná zábava, může být pro malé dítě traumatizující. Jde o to, že náš potomek ještě nedokáže plně rozlišit, zda daná postava je vymyšlená nebo skutečná. Pro dítě je vše skutečné. Tedy i čert, ze kterého má už na pohled strach. A rodič má být ochránce, nikoliv nechat své dítě vystavovat strachu. Chcete-li svému dítěti připravit klidnou mikuláškou oslavu, pozvěte jen Mikuláše a anděla. Nebo ještě lépe: dejte za okno punčochu a společně se těšte na to, až ji po setmění Mikuláš naplní.
Mikuláš doma i ve světě
Mikuláš není jen naše doména, slaví se i v mnoha dalších zemích. Například v Polsku je Mikuláš velice podobný tomu našemu, avšak nedoprovází jej anděl ani čert. Chodí buď sám nebo s sebou má sněhovou vločku. Zcela sám chodí Mikuláš i v Maďarsku, často ale nechává jen dárky za oknem. Podobné je to i v Rumunsku. Ve Francii chodí, ale má s sebou řezníka špinavého od uhlí. Ten s ním musí chodit “za trest”, aby si odčinil zlé skutky, které v životě dělal. A v Holandsku či Belgii chodí Mikuláš s Černým Petrem. Rozdává pomeranče a granátová jablka. A v Americe už všechno ovládl Santa Claus a nahradil tak i Mikuláše, vidět jej zde můžete po celý prosinec.
Mikulášský tip na výlet
A máte-li chuť vyrazit si na nějaký výlet po našich vlastech českých, tématicky můžete zavítat do obce Svatý Mikuláš. Najdete ji ve středočeském kraji, asi osm kilometrů severovýchodně od Kutné Hory. Ve Svatém Mikuláši žije 860 obyvatel. Miniaturní obec se stejným jménem naleznete i v okrese Chrudim, zde bylo v roce 2009 evidováno pouze 29 adres.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku