Ergonomická kancelářská židle pro home office: Jak vybrat tu nejlepší pro zdravá záda?
Ergonomická kancelářská židle není jen pouhým „nábytkem“ v domácnosti, je také pracovním nástrojem, pokud se jedná o home office. Chcete-li si zachovat zdravá záda, je nanejvýš důležité se po takové židli porozhlédnout. Mějte však na paměti, že ne každý produkt tohoto typu označený jako „ergonomický“ skutečně splňuje všechny parametry v souladu s ergonomií práce v sedě. Zjistěte tedy vše potřebné o tom, jak židli určenou pro práci nejen z domova vybírat!
Nevyhovující typ židle při sedavém zaměstnání se může časem projevit na fyzickém zdraví. Možná již nyní pociťujete bolesti zad či svalů a toužíte po změně. Kvalitní ergonomická kancelářská židle může ulevit vaším strastem a poskytne požadovaný komfort i pro několikahodinovou práci z domova.
Co je to vlastně ergonomická kancelářská židle
Ergonomická kancelářská židle by měla ze své podstaty poskytovat dostatečnou oporu a pohodlí pohybovému aparátu i během celodenní práce u počítače/stolu. Tento typ židle tedy upřednostňuje funkčnost před estetikou, tj. musí podporovat správné držení těla, snižovat jeho námahu a zvyšovat celkový komfort při sedavé pracovní činnosti. U takové židle také bývá nastavitelné sedadlo (z hlediska výšky), bederní opěrka, područky a sklon celé zádové opěrky.
Ergonomie je věda, která se zabývá přizpůsobováním pracovního prostředí vůči potřebám lidského těla.
Jak konkrétně vybrat ergonomickou kancelářskou židli
Než si reálně zakoupíte novou ergonomickou kancelářskou židli, měli byste posoudit hned několik faktorů:
- Zamyslete se nad tím, jak dlouho u práce přes den sedíte, jakou činnost provádíte a jaký máte typ postavy. To vám velmi napomůže k tomu, vybrat si tu nejvhodnější ergonomickou kancelářskou židli.
- Snažte se ve výběru kancelářských židlí vyselektovat zejména ty s nastavitelnými funkcemi, tedy, produkt by měl mít výškově nastavitelný sedák, područky a také přizpůsobitelnou bederní opěrku, která bude udržovat přirozenou křivku vaší páteře. Neméně důležité je pak i opěradlo s funkcí sklopení.
- Zaměřte se také na šířku a hloubku sedu, tj. sedadlo ergonomické kancelářské židle by mělo být dostatečně hluboké, aby poskytlo oporu stehen, ale nemělo by tlačit na zadní stranu kolen. Ideální je, když je mezi přední hranou sedáku a koleny mezera přibližně na šířku pěsti.
- Sledujte také recenze uživatelů, které mohou napovědět, zda je židle skutečně kvalitní, pohodlná a efektivní vůči pohybovému aparátu. Opomenout byste pak neměli ani prověření toho, zda má produkt ergonomickou certifikaci.
- Pokud je to možné, zvažte osobní vyzkoušení ergonomické kancelářské židle. Nejlépe tak zjistíte, zda produkt splňuje vaše požadavky či nikoliv.
- Estetiku a vhodnost židle do vašeho bytového interiéru pak řešte skutečně až nakonec.
Jakým způsobem ergonomickou kancelářskou židli nastavit?
Jakmile si domů pořídíte tu nejvíce vyhovující ergonomickou kancelářskou židli, měli byste ji správně nastavit pro maximální pohodlí při sezení. Zaměřte se na následující:
- Výška sedáku: nastavte ji tak, aby vaše chodidla byla zcela na zemi a kolena byla v úhlu 90° nebo lehce výš nad boky – to může snížit tlak na bederní páteř. Stehna by pak měla být rovnoběžně se zemí.
- Hloubka sedáku: nastavte ji tak, aby mezi okrajem sedáku a vašimi koleny bylo několik centimetrů prostoru (asi na šířku pěsti). To vám zajistí správnou oporu pro stehna a neomezí váš krevní oběh.
- Bederní opěrka: nainstalujte ji tak, aby odpovídala přirozené křivce dolní části vašich zad. Správná bederní opora pomáhá udržovat přirozený tvar páteře a snižuje námahu zádových svalů.
- Područky: nastavte je tak, aby byly vaše lokty ohnuté v úhlu 90° a ramena uvolněná. Pokud by byly příliš vysoko nebo nízko, mohli byste pociťovat nepohodlí v oblasti krku a ramen.
- Opěradlo: v ideálním případě jej mírně sklopte, aby se uvolnil tlak na vaši páteř a zároveň se zachovala její opora.
- Opěrka hlavy: pokud má vaše ergonomická kancelářská židle opěrku hlavy k dispozici, nastavte ji tak, aby pohodlně podpírala hlavu i krk (především v době relaxace a přestávek).
Další doporučení: Až si ergonomickou kancelářskou židli nastavíte do ideální polohy, měli byste si „posvítit“ i na výšku pracovního stolu. Měl by být tak vysoký, aby vaše lokty svíraly úhel 90° a monitor byl v úrovni očí – pro tyto účely tedy zvažte koupi ergonomického pracovního stolu, který je výškově nastavitelný. A také nezapomeňte na pravidelné přestávky mezi prací, kdy si protáhnete záda (a celkově tělo) a snížíte ztuhlost i svalovou únavu.
V jaké cenové relaci se ergonomické kancelářské židle pohybují?
Na závěr si ještě povězme, v jaké cenové relaci ergonomické kancelářské židle seženete. Na trhu jsou kvalitní produkty tohoto typu dostupné od 6 500 Kč a výš. Na levnější židle splňující parametry ergonomie spíše nenatrefíte. V tomto ohledu tedy platí, že za kvalitu si tedy budete muset připlatit. Tato investice se vám však mnohonásobně vrátí v podobě dobrého zdraví pohybového aparátu!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku