Práce na počítači zatěžuje naše zápěstí. Jak je chránit?
Moderní doba přináší mnoho dobrého. Naše životy značně zpohodlněly a máme šanci uspokojit více než základní potřeby. Jenže všechno, co je „dobré“, s sebou nese také nějaká úskalí. Jednou z věcí, která nabrala úplně nový směr je i styl práce a druhy zaměstnání. Řada lidí se přesunula do kanceláří, kde celý den tráví prací na počítači. A právě netypický postoj ruky zatěžuje naše zápěstí a my čelíme nepříjemné bolesti. Ta se postupně může změnit v chronickou bolest zápěstí. Jak svá zápěstí chránit? Jaké posilovací cviky na zápěstí zařadit?
Bolavá zápěstí – signály problému
Díky práci na počítači a také práci s myší se řada lidí osobně setkala s diagnózou karpální tunel. Je to situace, kdy dojde k utlačení středového nervu (nervus medianus) v zápěstí. Právě ten probíhá zmíněným karpálním tunelem, tedy úzkým prostorem ve středu zápěstí. Kromě nervů zde prochází také cévy a šlachy. Pokud tento „tunel“ přetížíme, začne se „bránit“. Prvními příznaky, které signalizují možné budoucí obtíže jsou nejen bolavá zápěstí, ale jsou jeho zatuhlost, brnění prstů, křeče nebo vás dokonce ruka „přestane poslouchat“.
Když bolavá zápěstí začnou být problém
Pokud prvním příznakům nepřikládáme potřebnou pozornost a zápěstí i nadále zatěžujeme způsobem, který k této situaci vedl, nenechá na sebe vážnější problém čekat. Středový nerv je totiž zodpovědný za řadu důležitých funkcí ruky:
- Snížená citlivost prstů.
- Negativní dopad na jemnou motoriku prstů (poznáte tak, že prsty neuděláte „špetku“).
- Neschopnost pevného stisku či udržení těžších předmětů.
Zajímavostí je, že bolest zápěstí, někdy až pálení se objevuje velmi často v klidovém stavu, často během noci. Samotná bolest nemusí nutně končit v zápěstí, ale vystřeluje i do lokte či ramene.
Bolavá zápěstí – příčina není jen počítač
Kromě práce na počítači může stát za bolestí zápěstí i řada dalších příčin. Některá si zvládneme odvodit samy, jiná možná překvapí:
- Úraz zápěstí (i staršího data).
- Zánět šlach a vazů.
- Přetížení způsobené specifickým postavením rukou (zlatníci, hudebníci, kuchaři)
- Sport – zejména jízda na kole či na motorce
- Metabolické změny v organismu
- Hormonální změny, u žen zejména v menopauze, v těhotenství nebo při nesprávné funkci štítné žlázy.
Bolavá zápěstí léčba
Standardní léčba počítá s ortézou, přikládáním ledových obkladů a užívání protizánětlivých léků. Doporučuje se také zvýšit příjem vitamínů (zejména skupiny B). V případě obtíží je vhodné stav konzultovat s lékařem. Dalším krokem je také fyzioterapie, která vás naučí, jak ruku posílit, používat správné „svaly“ a uvolnit přetížení. V komplikovaných a těžkých případech se problém řeší chirurgicky.
Bolavá zápěstí cviky a prevence
Základem úspěchu je samozřejmě citlivé vnímání projevů svého těla. To, že nás občas někde píchne, lupne a nebo se natáhne není „jen tak“, které vede k řešení „ono to přejde“. Tělo nám zkrátka dává zprávu. Je na nás, zda poslechneme, nebo ne. Výsledkem tak může být cesta k úlevě a nebo ke komplikacím. Ohledně zápěstí se doporučuje zařazování protahovacích cviků. Obzvlášť, pokud jsou zápěstí zatížena dlouhodobě.
- Kroužky zápěstím – k sobě, od sebe, stejným směrem vlevo a pak vpravo.
- Promasírujte si jednotlivé prsty i dlaň palcem a ukazovákem druhé ruky.
- Rozevírejte prsty do protažení a pak zavírejte v pěst.
- Spojené dlaně před hrudníkem s prsty vzhůru tlačte proti sobě a povolte. Opakujte.
- Spojte dlaně před tělem a otáčejte je prsty k hrudníku a od hrudníku.
- Natáhněte ruku před sebe a ohněte zápěstí vzhůru. Druhou rukou chytněte prsty (včetně palce!) a protažení učiňte intenzivnější. To samé zopakujte i s prsty dolů
- Jako první pomoc skvěle poslouží vyklepání rukou.
- Zkuste postupně spojovat palec s jednotlivými prsty (palec s ukazováčkem, palec s prostředníčkem…) a zkuste zrychlovat a zpomalovat.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku