Běhání se psem je skvělá aktivita, která prospívá zdraví a utužuje pouto. Jak začít a co nepodcenit?
Pokud pomýšlíte na běhání se psem, věřte, že uvedení do reality tak jednoduché není. Určitě byste se do této aktivity neměli pouštět po hlavě, jinak se můžete potýkat s problémy. Ještě předtím, než s mazlíčkem vyběhnete vstříc dobrodružství, zvažte všechny aspekty společného běhu i to, zda je váš psí společník vůbec vhodným „běžcem“. Poradíme vám, jak postupovat.
Je nezpochybnitelné, že běhání se psem může zlepšit vaše vzájemné vztahy a posílit důvěru. Přeci jen spolu strávíte nějaký společný čas, který je nesmírně důležitý. Pejskovi krom jiného poskytnete nové vjemy a impulzy, a tak bude veselejší a spokojenější – předejdete stresu a případným destruktivním snahám (běh se psem je tedy nanejvýš vhodný pro velice aktivní psy a také ty činorodé, kteří mají tendence cupovat vše, co doma vidí).
Než se pustíte do běhání se psem, zvažte všechna fakta o jeho plemenu, zdraví i věku
I přesto, že si nyní malujete růžově běhání se psem, nemusí být ve skutečnosti reálné. Ne každý pejsek je totiž k běhu stvořený. Například u brachycefalického plemene mohou vyvstat problémy s dýcháním – takoví pejsci mají zkrácený čenich a plochý obličej (patří mezi ně zejména anglický buldoček, bostonský teriér, mops, francouzský buldoček). Obtížný pak může být i běh se psy, kteří mají krátké nohy, jako ku příkladu s jezevčíkem a basetem. Obří plemena se sice mohou jevit jako ideální kandidáti na společný běh, jenže jsou zase náchylnější k ortopedickým obtížím (německá doga, bernardýn a podobně). Skvělými běžci na delší vzdálenosti jsou ale naopak zlatí retrívři, dalmatini nebo huskyové. A co dalšího byste měli promyslet?
- Zdraví: než se pustíte do běhání se psem, musíte také adekvátně zvážit jeho zdravotní stav – určitě není vhodné běhat s pejsky, které trápí nějaké vážné chronické onemocnění týkající se srdce, kloubů či dýchání. V tomto ohledu se můžete poradit s veterinárním lékařem.
- Věk: toto je také rozhodující faktor – se štěňaty byste tedy určitě neměli běhat, protože jejich pohybový aparát stále roste. Ideální věková hranice pejska pro zvážení běžecké aktivity je kolem 1 až 1,5 roku. A pokud máte doma již velmi starého psího kamaráda, nechte ho raději v klidu a absolvujte s ním klasické procházky.
- Poslušnost: i při běhu musí umět váš pejsek poslouchat – zvlášť, když poběží na volno vedle vás. Ovládání základních povelů i klidné chůze na vodítku by tedy mělo být základem. Ostatně, oceníte ho i při běhu s popruhem (připojeni k mazlíčkovi vodítkem), neboť tak pejska snadno zastavíte nebo odvoláte od nějakého zajímavého bodu.
Běhání se psem týden po týdnu
Zvážili jste všechna pro i proti a vyšlo vám pozitivní resumé ohledně běhání se psem? Potom si celou vaši společnou aktivitu pečlivě naplánujte. V první řadě mějte na paměti, že běžet rovnou „maraton“ není tak úplně dobrý nápad. Fyzickou kondici musíte vy, jakožto člověk, budovat také několik týdnů až měsíců a stejné je to i u pejska. Jestli tedy dosud nebyl zvyklý s vámi běhat každý den nebo obden, nevrhejte se do toho po hlavě. Inspirovat se můžete následujícím itinerářem:
- 1. týden: zůstaňte u krátkých procházek kolem bloku nebo v parku, abyste zhodnotili úroveň pohodlí a kondici vašeho psa
- 2. týden: prodlužte vzdálenost procházek (např. o jeden blok) – abyste ušli o několik minut navíc než předešlý týden
- 3. týden: zahrňte do procházek krátké intervaly běhu trvajícího asi 1 až 2 minuty, poté opět jděte (tj. praktikujte s pejskem tzv. indiánský běh)
- 4. týden: prodlužte intervaly tzv. indiánského běhu na 3 až 5 minut a nezapomeňte na pravidelné přestávky při chůzi, během kterých s pejskem odpočívejte
- 5. týden: začněte se souvislým během na kratší vzdálenost (cca 1 km)
- 6. týden a dále: plně se položte do běhání se psem – nerealizujte jej ale denně (dopřejte si důležité odpočinkové dny), každý běh prodlužte o pár metrů, tj. zhruba o 10 až 20 % za týden
Poznámka: Frekvenci běhání se psem si určitě uzpůsobte podle sebe, aby vám to bylo pohodlné. Stále však dodržujte regenerační dny a něbehejte několik dní za sebou - odpočinkové dny pojměte např. delší procházkou po okolí vašeho domova, abyste stále zůstali v kondici. Žádoucí je však nějaký ten den i naprostý relax, kdy podniknete klidnější kratší procházky a budete doma společně spíše nabírat sil.
Další informace, které vám přijdou vhod při běhání se psem
Jakmile začleníte běhání se psem do svého života, stanete se jistě šťastnějšími, zdravějšími a veselejšími lidmi. Stejně tak váš psí parťák ocení více pohybové aktivity a stane se klidnějším, vyrovnanějším a zdravějším. V potaz však musíte brát i další věci, jako milující chovatel:
1. Po běhání se psem zkontrolujte jeho srdeční tep. Ten se pohybuje u psů zhruba mezi 60 a 140 tepy za minutu. Menší psi mívají rychlejší srdeční frekvenci, zatímco ti větší pak pomalejší. Pokud srdce vašeho psa bije nadměrně dlouho po běhu, může se jednat o jeho přehřátí či dehydrataci. Ochlaďte jej tedy a pobízejte k pitnému režimu.
Pulz psa můžete zjistit buď přiložením ruky na jeho hruď nebo na stehenní tepně - tedy položte dva prsty na střed stehna, kde se noha spojuje s tělem a po dobu 15 sekund počítejte, kolik pulsů ucítíte. Pak výsledek vynásobte čtyřmi, abyste získali počet úderů za minutu.
2. Uvědomujte si prostředí, ve kterém běhání se psem praktikujete. Váš mazlíček by měl být ochráněn před extrémy počasí – tedy neběhejte s ním na rozpálené asfaltové silnici ani na prudkém slunci (u tmavých psů hrozí přehřátí a u světlých spálení). Jestli chcete běhat během léta, zvažte pořízení opalovacího krému pro psy (vmasírujete ho do kůže pejska).
3. Chraňte svého mazlíčka před nástrahami hmyzu a jiných parazitů. Opatřete si pro psa tedy antiparazitický obojek, psí repelent či jiné podobné přípravky.
4. Pořiďte si pohodlné handsfree vodítko a případně postroj pro psa (vybírejte pečlivě, neboť může psa omezovat v pohybu při běhu). Na trhu se dokonce prodávají soupravy na provozování canicrossu, tj. vodítko, opasek a podobně. Běhání se psem na volno se doporučuje jen v případě, že vás mazlíček stoprocentně poslouchá a také mimo zastavěné oblasti (ideálně v přírodě).
5. Pejskovi navlečte na obojek identifikační štítek s jeho jménem a svým telefonním číslem pro případ, kdyby se zaběhl při běhu na volno. Také pejskovi nasaďte svítící obojek a používejte reflexní vodítko a postroj, pokud budete běhat večer po setmění.
6. Před každým během si vezměte menší ledvinku nebo batoh s dostatečnou zásobou vody a nějakou energeticky hodnotnou svačinou – jak pro sebe, tak pro psa. Pejskovi můžete opatřit také cestovní misku, aby se mu dobře pilo.
7. V nepřízni počasí myslete na zachování komfortu svého psa. Když se tedy pustíte do běhání se psem v tuhé zimě nebo za deště, promyslete použití nepromokavého kabátku (ten mohou potřebovat zejména krátkosrstí psi a také ti s nižším tělesným tukem). Pozor ale, abyste tímto dooblékáním svého mazlíčka nepřehřáli! Velká plemena s hustou srstí se mohou přehřát velmi rychle a snadno!
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků