Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?
Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý, tvoří nejdůležitější součást centrálního nervového systému a má vliv na spoustu věcí. Jednou z nich je i paměť, která se rovněž tvoří postupně.
Paměť pochopitelně nezískáme najednou, ale naše schopnost pamatovat si se vyvíjí posutpně. Ve skutečnosti se vyvíjí s tím, jak se vyvíjí náš mozek během prvních roků života a dětství. Naše vzpomínky se tvoří díky neuronům, kteér vytvářejí nebo upravují spojovací sítě. Ale i když se paměť vyvíjí přirozeně pomalu, je možné dítěti pomoci paměť procvičovat pomocí her, které ji stimulují.
Paměť u dětí: Kdy začíná fungovat?
Protože náš mozek není při narození plně vyvinutý, je nutné jej během dětství a dospívání stimulovat a podporovat. Při narození má mozek dítěte pouze čtvrtinovou velikost oproti dospělému. Tří čtvrtin velikosti dospělého mozku dosahuje ve věku dvou let. Tato změna velikosti koreluje s růstem neuronů a neuronovými spojeními. A právě vývoj mozku doprování postupný vývoj naší paměti. I když dospělí mohou mít silné vzpomínky na své dětství a dospívání, jen málokdo si pamatuje události, které se staly před čtvrtým rokem věku. A dále pak ještě do minimálně sedmi až osmi let je paměť neúplná. Jde o jev známý jako dětská amnézie.
Jak trénovat mozek a paměť - 1. část
Tvorba paměti u dětí
Vzpomínky jsou dynamické záznamy, které se neustále mění. Časem mohou oslabovat nebo dokonce i zesílit. Mohou se deformovat či s nimi může náš mozek jakkoliv manipulovat. To, co si pamatujeme a jak si to pamatujeme, závisí na našich zkušenostech, které u této vzpomínky máme. Dá se říci, že pokaždé, když si na něco vzpomeneme, tak tu vzpomínku lehce pozměníme. U dítěte se pamět vyvíjí zráním mozku. Tedy čím starší dítě, tím více neuronových spojení a tím lepší paměť.
Procvičování dětské paměti
Je dobré myslet na to, že paměť u dětí se vyvíjí přirozeně. Je však možné dítěti pomoci procvičit paměť prostřednictvím her, které ji stimulují prostřednictvím smyslů. Můžete například vyzkoušet dotýkat se předmětů v tašce a hádat, co to je. Čichat různé vůně se zavázanýma očima a pojmenovávat je. Velkou zábavou u dětí je například spojování zvuků s obrazy. Například zvuk motoru s obrazem nákladního automobilu nebo štěkot k obrázkem psa a podobně.
Pro malé děti je skvělé učit se zpaměti říkanky, básničky nebo písničky. Případně se naučit nějaký jednoduchý tanec. A skvělou společenskou hrou, kterou si může zahrát celá rodina je pexeso. Je to vynikající hra pro trénink koncentrace a paměti. Navíc nejen pro děti, ale i pro dospělé a seniory.
Trénování paměti prospívá všem
Zatímco děti posilují paměť formou her i tím, že se učí stále nové věci, my dospělí na sebe často zapomínáme. Přitom paměť je nutné trénovat neustále. Nečinnost a nedostatek podnětů totiž nikomu neprospívá. Jaké další zábavné formy procvičování paměti tedy můžete vyzkoušet? Skvělou hrou pro malé i velké je hra typu “co se změnilo”. Podpoří nejen paměť, ale i pozornost a zrakové vnímání. A jak na to?
Vyberte si nějakou věc, která bude středem pozornosti. Může to být třeba koutek v dětském pokoji nebo panenka. Všichni si danou věc důkladně prohlédnu. Jeden z vás pak něco změní a ostatní mají za úkol uhodnout, k jaké změně došlo. Pokud doma hrajete na hudební nástroje, pak je možné tuto hru vyzkoušet alternativně se zvukovou změnou. Tedy například změníte nějaký tón u písničky a podobně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku