Chcete mít paměť jako slon? Poradíme, jak trénovat paměť, aby mozek nezakrněl
Proč je právě slon spojován s dobrou pamětí? Toto zvíře si totiž velice dobře pamatuje místa i lidi. Zvládne si dokonce i zapamatovat trasy, kterými se vydal před několika lety. A kromě vlastní rozvinuté paměťové kapacity přenáší své úspěchy i na další generace, čímž přispívá k přežití druhu. Slon je zkrátka považován za tvora se skutečně unikátní pamětí.
Slon má podobně skvělou paměť jako například delfín, o kterém je to také známo. Ve svém mozku, který váží zhruba 4,5 kilogramu má slon největší dostupný objem mozkové kůry ze všech suchozemských druhů. Slon dokonce pozná člověka, kterého kdysi už viděl. Nejen podle obličeje, ale i podle hlasu nebo podle vůně. Použije-li se tedy termín “sloní paměť” ve spojení s člověkem, pak jednoznačně o daném jedinci říkáme, že je schopen ve své hlavě uchovávat velké množství informací a je schopen detailně si vzpomínat na zážitky z minulosti.
Paměť je třeba trénovat stejně jako svaly
Aby naše paměť byla silná, je nutné ji pravidelně trénovat. A nejen učením se nových věcí. Jedním z klíčů k silné paměti je fyzická aktivita či cvičení. To podporuje tvorbu nových neuronů a zlepšuje schopnost pamatovat si nové věci. Totiž hormony produkované během fyzické aktivity hrají značnou roli v procesu pozornosti. Kromě prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění či vzniku Alzheimerovy choroby pohyb zlepšuje plasticitu mozku mimo jiné i tím, zvyšuje průtok krve mozkem.
Jak zlepšit pamět' a kognitivní schopnosti přírodní cestou?
Zapomínáte? Lecitin posiluje paměť a zlepšuje soustředění
Krátkodobá paměť, dlouhodobá paměť i další druhy paměti – poznejte svou paměť skrz na skrz
Kvalitní spánek pro dobrou paměť
Nedostatek spánku způsobuje zamlženou mysl, pomalejší uvažování i rozhodování a zároveň může docházet i k selhávání krátkodobé paměti. K zakódování vzpomínek a k jejich opravě potřebuje dospělý mozek zhruba osm hodin spánku. Ke konsolidaci dlouhodobé paměti totiž částečně dochází právě během spánku. REM fáze spánku odpovídá intenzivní mozkové činnosti, při které dochází ke zpracování dat získaných během dne. Během spánku rovněž dochází k synaptické remodelaci, která se vlastně synonymem pro konsolidaci paměti. Chcete-li mít skutečně kvalitní spánek, je nutné dodržování spánkové hygieny. A pomoci může například i teplý bylinkový čaj s medem vypitý před ulehnutím do postele. Zároveň je doporučováno vyvarovat se užívání prášků na spaní, jelikož narušují architekturu spánku, především pak cyklus snů.
Silná paměť a socializace
Vídání se s přáteli, naplno prožitý volný čas a koníčky. I toto všechno může naši paměť posilovat. Vhodná je i četba knih, učení se cizích jazyků, zahradničení, výlety, hraní deskových her, kreslení či malba, hra na hudební nástroj, luštění křížovek, skládání puzzle, vyprávění příběhů, vaření podle nových receptů, počítání bez kalkulačky a podobně.
Kvalitní strava pro sloní paměť
Bez paliva to nepůjde. Jestliže svému mozku nedodáváte to správné jídlo, jen těžko bude schopen pracovat na maximum. Mozek je totiž značně závislý na potravinách, které potřebuje ke svému fungování. Nesmí chybět bílkoviny a aminokyseliny, tuky a mastné kyseliny či vitamíny. Doporučuje se proto jíst ryby nebo vejce, aby měl mozek příděl kvalitních bílkovin. Abychom zachovali vitamíny, je vhodné vaření v páře, případně čerstvá syrová strava. Nezbytný je také vitamín E, který je obsažen hojně například ve slunečnicových semenech nebo olivovém oleji. Dále vitamín B, který se ukrývá hlavně v luštěninách a cereáliích. A chybět nesmí ani vitamín C, který najdeme v čerstvém ovoci a v zelenině. Přidejte kvalitní tuk, ze semínek, ořechů nebo kvalitních, za studena lisovaných olejů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Chcete mít paměť jako slon? Poradíme, jak trénovat paměť, aby mozek nezakrněl