Je vám vlastní hypersenzitivita neboli přecitlivělost na vnější podněty? Pak ji můžete vnímat jako nezměrnou životní výhodu a vytěžit z ní co nejvíc!
Hypersenzitivita, známá také jako zvýšená citlivost na vnější podněty, se týká asi 15 až 20 % celosvětové populace. Pokud i vy mezi tyto vysoce citlivé lidi patříte, možná se v životě potýkáte se silnějšími emočními prožitky, zvýšeným stresem či neschopností pobývat delší dobu ve větší společnosti. Potřeba samoty je totiž u hypersenzitivních lidí poměrně typická. Nahlížet však můžete na svou situaci nejen jako na životní výzvu, ale také jako na dar. Objevte tedy jeho pozitiva!
Prvně je nutné podotknout, že hypersenzitivita nepatří mezi duševní poruchy. Psychologové tvrdí, že se jedná o specifický osobnostní rys s určitou adaptabilitou na prostředí. Proto, pokud jste i vy vysoce citliví, nezoufejte a vytěžte z toho co nejvíce. Můžete mít v mnoha ohledech výhodu před ostatními, protože lépe vycítíte nebezpečí a dokážete vnímat i drobné nuance v mezilidských vztazích – tedy třeba snadno odhalíte pravou tvář daného člověka.
Co přesně definuje hypersenzitivitu?
Hypersenzitivitu lze vysvětlit jako zvýšenou citlivost na vše, co přichází z vnějšího prostředí, tj. pachy, zvuky, světelné efekty a vizuální zážitky. Člověk vysoce citlivý však bude intenzivně vnímat i energie vycházející z ostatních lidí při mezilidské interakci, a tak může snadno podléhat jejich emocím nebo náladám. Pro hypersenzitivního člověka je tedy typické:
- hlubší zpracovávání podnětů z okolí
- zvýšená emoční a fyzická reaktivita na podněty z okolí
- silná nevědomá aktivita nervového systému ve stresových situacích
- smysl pro vnímání drobných rozdílů v různých situacích, kontaktech
- nízký práh bolestivosti
- nízká tolerance vůči senzorickým vjemům zvenčí
Co může hypersenzitivita způsobovat v životě a jak to eliminovat
Dnešní moderní doba je plná různorodých vjemů. Neustále na nás tedy působí nějaké zvuky, světla, vůně/pachy nebo lidé ve společnosti. U hypersenzitivního člověka může toto vše způsobovat psychické potíže v důsledku stresu nebo zvýšenou únavu. Pokud pak také dojde k absorbování emocí od jiných lidí, dochází nezřídka kdy k emočnímu vyčerpání. Po tom všem se vysoce citlivý člověk velmi rád odebere do klidného prostředí, kde je nejraději o samotě – na druhé tak může působit jako velký introvert nebo samotář. Jste-li i vy těmi, co žijí v souladu s hypersenzitivou, můžete pro sebe udělat následující:
- Snažte sami sebe opravdu poznat a naslouchejte svým pocitům. Identifikujte situace, mezilidské kontakty anebo typy prostředí, které vám nesvědčí a emočně vás přetěžují – pak se jim snažte vyhnout nebo je v životě eliminovat.
- Omezte rušivé podněty kolem sebe. V domácím prostředí se tedy například vyhněte hlasité hudbě či silnému světlu a ve venkovním prostředí se pohybujte, pokud možno, v klidnějších oblastech – zmírníte tak stres a přetížení.
- Nezapomeňte dostatečně odpočívat a dopřejte si kvalitní i dostatečný spánek.
- Nedělejte více věcí najednou a dopřejte si na vše čas. Multitasking může totiž hypersenzitivní lidi velmi rychle vyčerpat.
- Vsaďte na jakékoliv meditační techniky pro větší klid v duši. Pomoci pak může i fyzická aktivita, jako procházky v přírodě, jóga, plavání a podobně.
- Nastavte si zdravé hranice vůči ostatním lidem. Pro hypersenzitivní lidi je typické, že na sebe vztahují problémy a pocity druhých – řekněte tomuto rázné „NE“ a udělejte si vztahovou očistu (ideálně se odstřihněte od toxických lidí).
- Pokud si nebudete sami vědět rady se svým psychickým stavem, neobávejte se oslovit psychologa nebo jiného odborníka na duševní zdraví. Můžete si tak s někým nestranným pohovořit o svých potížích.
Jaké jsou pozitivní stránky hypersenzitivity?
Hypersenzitivita přináší do života člověka také mnoho dobrého, což ho může zvýhodňovat oproti ostatním lidem:
- Hypersenzitivní člověk mívá skvělý smysl pro empatii (vcítění se do emocí). To může pomoci lépe druhé pochopit, nesmí však docházet k přebírání si „cizích“ emocí na vlastní osobu.
- Hypersenzitivní člověk si umí intenzivněji a lépe užít krásné životní chvíle. Spatřujte totiž krásu i v nepatrných drobnostech.
- Hypersenzitivní člověk je velmi kreativní – může se z něj tak stát skvělý spisovatel, malíř, sochař, tanečník a podobně.
- Hypersenzitivní člověk má dobře vyvinutý „šestý smysl“ a dokonale vnímá souvislosti v dané situaci. Bývá tak dobrý v řešení problémů.
Jak vytěžit z hypersenzitivity maximum?
Abyste dokázali z vaší hypersenzitivity vytěžit skutečné maximum, musíte ji začít brát ve svém životě jako bonus. Měli byste si plně uvědomit, jaké benefity vám každý den přináší a využívat je ku svému prospěchu. Vaše vysoce citlivá nervová soustava je totiž schopná tvořit velké věci, a tak se neobávejte si vytyčovat velké cíle a hrdě za nimi jděte! A v neposlední řadě vaše senzitivita také umožňuje předvídavost, proto můžete činit skvělá životní rozhodnutí! Ať už tedy zavanou vaše kroky kamkoliv, vězte, že to dobře dopadne. Dnešní materialistický svět zkrátka vysoce citlivé lidi potřebuje, aby v něm tvořili, učili a podporovali krásno a duchovno.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku