Máte neustále hlad či chuť k jídlu? Zjistěte, kde děláte chybu a naučte se mít své stravování pod kontrolou
Hlad může být frustrující. A nejhorší je, když se objeví těsně po jídle. Nebo na vás přijdou neovladatelné chutě. I když víte, že jste tělu dali všechno, co žádalo, nedokážete se ovládnout a přesto jíte dál. Když se to stane jednou či dvakrát, problém to není. Jestliže však máte problém s velkým hladem či chutěmi neustále, je někde chyba. A tu je třeba nalézt a odstranit.
Hlad a chuť k jídlu někdy hlavou zkrátka ovládnout nedokážeme. Na vině jsou totiž hormony a právě ty je nutné dostat po kontrolu. V opačném případě se řítíme do propasti nadváhy či obezity a dalších zdravotních problémů. A rozhodně nemusíte počítat kalorie. Důležité je naučit se jíst tak, aby problémy s hladem či chutěmi sami od sebe vymizely. Jde to!
Hlad a chuť mi ničí život
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč to tak může být? Proč máte neovladatelné chutě? A jak je možné, že máte stále hlad? Možná, že ten důvod může být jednodušší než si myslíte. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které v tomto směru mnoho lidí dělá:
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Potřebujete potlačit chuť k jídlu? 4 přírodní prostředky, které rozhodně nezklamou
Nadměrná chuť k jídlu během menstruace? Není to nic neobvyklého. Poradíme vám, jak se s tím poprat
Nedostatek bílkovin
Právě bílkoviny čili proteiny jsou klíčové pro pocit sytosti a pokojenosti. Diety s nízkým obsahem bílkovin mohou vést k častému hladu, neboť bílkoviny pomáhají regulovat hormony chuti k jídlu, jako je ghrelin tedy takzvaný hormon hladu.
Nadbytek sacharidů
Především rafinované sacharidy jako je bílý chléb, rohlíky, koláče, sušenky a podobně, mohou vést ke skokovým poklesům hladiny cukru v krvi. To pak následně vede k tomu, že máme brzy po jídle hlad nebo chuť na něco dobrého (ideálně další sacharid).
Nedostatek tekutin a dehydratace
Ne nadarmo se říká, že při dietě bychom měli před jídlem vypít sklenici vody. Voda zažene žízeň a díky ní toho pak sníme o něco méně. Navíc právě skrytá žízeň je často zaměňovaná za hlad. Pokud dostatečně nepijeme, tělo nám může signalizovat hlad, případně i chuť. Obrovsky totiž touží po hydrataci.
Málo vlákniny ve stravě
Vláknina dokáže zasytit na dlouhou dobu, to je známý fakt. Zpomaluje trávení a pomáhá k tomu, abychom se cítili déle sytí. Strava s nízkým obsahem vlákniny často vede nejen k pocitům hladu, ale i ke zvýšené chuti k jídlu.
V jídelníčku chybí tuk
Častou chybou mnoha hubnoucích je ten, že se snaží eliminovat tuk ze stravy. Jí netučné nebo nízkotučné potraviny v představě, že takto zhubnou. Bohužel jde o velkou chybu. Tuky jsou pro náš život nezbytné. Potřebujeme je i proto, že se v nich rozpouští vitamíny A, E, D, K. Sáhnout bychom vždy však měli výhradně po zdravých tucích. Ty se nacházejí v avokádu, olivách či ořeších. Tuky poskytují dlouhotrvající energii a zasytí. Bez tuků budete prostě cítit hlad.
Jedení ze stresu
Stres spouští uvolňování kortizolu. Tedy hormonu, který může zvyšovat chuť k jídlu. Především pak u vysoce kalorických potravin. Zde je rozhodně na místě zamyslet se předtím než vložíme potravinu do úst. Skutečně máte hlad nebo nyní jíme jen takzvaně z “nervů”? Pod stres však spadá i takzvané emocionální jedení. Což může být jedení ze smutku, z radosti nebo jednoduše jen proto, že se nudíme.
Chybí spánek
Nedostatečný spánek narušuje hormonální rovnováhu. A právě klíčové hormony, které regulují hlad (leptin, ghrelin) z toho doslova šílí. Pokud se tedy málo vyspíme, můžeme mít velký pocit hladu po celý den. Přesto, že jíme…
Špatně nastavený jídelníček
Kolikrát denně jíte? Nevynecháváte nějaká pravidelná jídla? Právě to může vést ve výsledku k extrémnímu hladu. A v takovém rozpoložení se snadno přejíme. Jíme totiž rychle, mozek nestihne zaznamenat včas plný žaludek a problém je na světě. Ve výsledku je nám těžko a bolí nás břicho.
Hormonální změny a léky
Ať už těhotenství, menstruace nebo menopauza, ale i nedostatečně nebo nadměrně fungující štítná žláza, mohou mít na svědomí hlad či chuť k jídlu. Stejně tak fungují i mnohé léky. Především léky na alergie, krevní tlak, antidepresiva nebo kortikoidy a dokonce i vitamíny skupiny B podporují chuť k jídlu či větší hlad. Problémy mohou způsobit i některé zdravotní stavy, například kolísající hladina cukru v krvi. Tu si můžeme ale snadno rozvrátit i častým vynecháváním jídel nebo konzumací příliš velkého množství rafinovaných sacharidů.
Dostaňte hlad i chutě pod kontrolu
Jestliže máte často hlad, přejídáte se nebo máte neustále na něco chuť, je důležité nastavit si určitá pravidla, která budete striktně dodržovat. Jinak se ze začarovaného kruhu jen těžko dostanete. Jak na to? Začněte jíst více bílkovin (maso, luštěniny), zasytí vás na delší dobu. Pečivo upřednostňujte celozrnné, tím stabilizujete hladinu krevního cukru. Pijte dostatek tekutin. Nejlépe čisté vody nebo bylinkových či ovocných čajů. Nabídněte tělu více vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky) a nezapomeňte zařadit zdravé tuky (ořechy, semínka…). Dostatečně se vyspěte, jídlu vždy věnujte maximální pozornost a jezte pravidelně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku