Máte pořád hlad, i když jste už jedli? Poradíme vám, jak zahnat vlčí hlad a nasytit tělo do spokojenosti
Neustále saháte po jídle a máte pocit, že máte věčně hlad? Toužíte neustále po něčem k snědku nebo vás dohání nepřeberné chutě? Nadměrná touha po jídle může mít více příčin. Pokuste se je rozklíčovat.
Hlad mohou způsobovat určité druhy potraviny
Pokud máte hlad i v případě, že jste se během posledního jídla skvěle zasytili, pak může být zakopaný pes ve složení vašeho pokrmu. Jestliže totiž konzumujte potraviny, které mají vysoký obsah cukru nebo sacharidů, pak vaše tělo zasyceno není a touží po něčem hodnotnějším. Platí to i v případě jedení ultrazpracovaných potravin. A proč podporují hlad? Neomezují totiž produkci hormonů, které se podílejí na regulaci chuti k jídlu. A naopak mohou dokonce podporovat pocit hladu. Pro uspokojení energetických potřeb těla a pro dokonalý pocit sytosti je vhodné upřednostnit raději ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, semena či ořechy.
Hlad po odtučňovací kůře
Máte za sebou dietu a podařilo se vám úspěšně shodit několik kilogramů? To je v pořádku, ale pamatujte na to, že nyní je třeba naplánovat období “stabilizace” váhy. Po zhubnutí totiž hormony, které jsou přítomny v krvi, signalizují mozku, že zásoby ve formě tuku jsou vyčerpané. A mozek začne tělu nařizovat, že je třeba šetřit energetické zdroje těla, což může následně stimulovat chuť k jídlu.
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Co říká správná výživa pro fitness? Zařaďte do jídelníčku superpotraviny a po sportu nehladovte
Minerály v kostce: Umí chrom skutečně potlačit chutě na sladké nebo je to jen mýtus?
Nepravidelný jídelníček a hlad
Jestliže zapomínáte jíst nebo záměrně některá jídla vynecháváte, třeba s tím záměrem, že se vám podaří lépe zhubnout, je to pomalá cesta do pekla. Vynechávání jídla může způsobit, že mozek bude vyžadovat výživu a bude vás veškerými možnými způsoby nutit, abyste si dali něco k snědku. Tudíž třeba vynecháte večeři, ale sníte spoustu drobných věcí kolem. Energetické potřeby těla totiž tak snadno oklamat nelze.
Hlad mohou vyvolat i léky
O některých lécích či doplňcích stravy je známo, že podporují pocity hladu a vedou k touze po jídle. Ať už jde o antidepresiva, neuroleptika, léky na spaní, antihistaminika, antidiabetika, antiepileptika, kortikosteroidy, některé druhy antikoncepce nebo třeba vitamín B12. Pokud takové léky užíváte, vždy přemýšlejte o tom, jestli máte skutečně hlad nebo jen chuť. Chutě jsou jen o vaší vůli. Hlad můžete snadněji zahnat například tím, že si mezi jídly dopřejete nízkokalorické svačiny nabité vlákninou. Ta se totiž dokáže postarat o dlouhodobější pocit zasycení.
Hormonální změny vyvolávající hlad
Nadměrný hlad mohou pociťovat také nastávající maminky v období těhotenství nebo ženy v čase menopauzy. Hormonální změny totiž dokáží s lidským tělem pěkně zamávat. I zde je pak nutné myslet na to, jestli jde o chutě nebo skutečně o hlad. Ten je možné zahnat výživnými svačinkami s vlákninou a dostatečným množstvím bílkovin. Hormonální výkyvy mohou nastat u žen rovněž těsně před menstruací nebo během premenstruačního syndromu. Často se pak objevuje vlčí hlad u chlapců a dívek v období dospívání.
Hlad ze stresu či z nedostatku spánku
Máte-li tělo málo energie, neodbytně si o ni říká. To se děje v případě, kdy jsme unavení, nedostatečně odpočinutí nebo nevyspaní. V takových případech tělo požaduje hlavně cukry, aby mělo dostatek energie a síly na fungování. Kromě toho mohou mít hlad na svědomí rovněž stresové situace nebo emocionální nevyrovnanost. Pokud je taková situace však dlouhodobá, pak je lepší svěřit se do rukou psychologa. Ten nám dokáže se zpracováváním emocí nebo s eliminací stresu pomoci.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku