Minerály v kostce: Kobalt hraje významnou roli u štítné žlázy. Bez správné hladiny vitamínu B12 jsme však ohroženi jeho nedostatkem. Jak jste na tom vy?

Minerály v kostce: Kobalt hraje významnou roli u štítné žlázy. Bez správné hladiny vitamínu B12 jsme však ohroženi jeho nedostatkem. Jak jste na tom vy?

Kobalt patří mezi minerály, které jsou nezbytné pro krvetvorbu. Je zároveň tedy i nezbytnou součástí vitamínu B12. Jde o esenciální látku pro náš organismus. Pravidelně bychom si měli dopřávat potraviny, ve kterých je právě kobalt obsažen.

Kobalt má ovšem široké spektrum využití. Drtivá část kobaltu se zpracovává při výrobě skla, porcelánu a glazur. Zde se využívá jako modré barvivo. Hutnický průmysl jej pak využívá pro výrobu žáruvzdorných slitin a pro výrobu magnetů. Sloučeniny kobaltu se pak používají rovněž jako katalizátory chemických reakcí. Co se týče lékařství, zde se používá například pro detekci nádorů a metastáz nebo pro některé zobrazovací metody. Hojně se využívá i v radioterapii. Kobalt-60 pro tento účel použil kanaďan Harold E. Johns. Odvětví protetických slitin zase kobalt potřebuje pro výrobu náhrad kyčlí, kolen a zubů.

Kobalt: Cobaltum, Co

V našem těle plní tento prvek úkoly především ve formě kobaltamínu a to spolu s vitamínem B12. Vyskytuje se ve všech živočišných tkáních a orgánech. Zejména pak v ledvinách, játrech, vaječnících či kostech. Kobalt stimuluje tvorbu erytropoetinu, což je hormon podporující tvorbu erytrocytů. Účastní se tvorby červených krvinek, ovlivňuje funkci cév a snižuje krevní tlak. Podílí se také na tvorbě hormonů štítné žlázy. Zde tedy zejména tím, že podporuje vychytávání jódu, jehož nadbytek i nedostatek vede ke vzniku strumy. Kobalt dále zlepšuje vstřebávání železa a je nezastupitelnou součástí enzymů, které jsou účastni stavby bílkovin. Cca 60 % kobaltu je uloženo v játrech a cca 30 % ve svalovině.

Čtěte také:

Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky

Podpora krvetvorby: Co jíst při chudokrevnosti a jak podpořit správnou funkci sleziny

Dieta podle krevní skupiny vás může dostat do formy! Vyzkoušejte ji

Minerály: Kobalt a jeho přírodní zdroje

Dospělý jedinec by měl denně přijmout zhruba 1 až 3 μg kobaltu. I když striktní doporučená denní dávka není stanovena. A kde se kobalt ukrývá? Nejvíce kobaltu obsahuje čerstvá listová zelenina a ořechy. Minerál je obsažen právě ve většině potravin rostlinného původu. Velké množství ukrývají ale i luštěniny. Ovšem pak také vnitřnosti – nejvíc pak játra a ledvinky. Obsahují ho však i další potraviny původu živočišného – ústřice, škeble, maso, mléko i vejce – tedy potraviny bohaté i na vitamín B12. Umělé dodávání této minerální látky není nejen obvyklé, ale ani žádoucí. Při dodržení zásad pestré stravy, je dostatečný příjem absolutně zajištěn. Z rostlinných zdrojů je pak možné zvolit výrobky, které jsou bohaté i na samotný vitamín B12. Patří sem kvašená zelenina (pickles, kysané zelí), fermentovaná sója, kvalitní poctivé sójové omáčky, miso pasta, sýry natto a tempeh, mořské řasy, sladkovodní řasy chlorella a spirullina, obilné klíčky či bylinka andělika čínská.

Minerály: Kobalt a vitamín B12

I když některé potraviny obsahují přirozeně vitamín B12 nebo jsou obohaceny právě o tento vitamín, může být problém s jeho vstřebáváním. Vzhledem k tomu, že vitamín B12 je získáván především z živočišných zdrojů, vegetariáni a vegani by měli tedy v každém případě vitamín B12 suplementovat, aby nedošlo k jeho poklesu nebo nedostatku v těle. V poslední době se však zjišťuje, že s hladinou vitamínu B12 mají problém i lidé, kteří maso běžně konzumují.

Kobalt obsahují i vejce a mléko

Minerály: Kobalt a jeho nedostatek

Pokud máme v těle nedostatek kobaltu, máme i nízkou hladinu vitamínu B12. Příznaky jsou tedy totožné. Patří mezi ně nechutenství, chudokrevnost, hubnutí, zvýšená únava, poruchy štítné žlázy a u dětí také poruchy růstu. K nedostatku kobaltu v těle může výjimečně dojít právě při striktní vegetariánské (veganské) stravě. Pokud se řadíte mezi skupinu lidí, kteří se takto stravují, pak je vhodné zařadit do stravy alespoň droždí, které je významným zdrojem vitamínu B12 a funguje tedy jako prevence nedostatku kobaltu.

Minerály: Kobalt a jeho nadbytek

Co se předávkování týče, zde není doporučeno umělé užívání tohoto prvku, neboť může způsobit poruchy orgánů. Navíc jeho toxické působení při vyšších dávkách může způsobit zvýšení počtu červených krvinek. Mohou se pak objevit také poruchy štítné žlázy i obtíže se srdečními funkcemi.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.