Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!
Žijeme v době, kdy je vzhled považován za velmi důležitý, a proto máme i pojem hubnutí úzce spojený s vysněnou postavou bez gramu tuku navíc a ideálními mírami. Při hubnutí jde ale často o mnohem víc než o estetickou stránku věci. Nadváha totiž může snadno vést k některému ze závažných onemocnění či problémům, jakými jsou například cukrovka, srdeční zástava a vysoký krevní tlak. Věděli jste, jak je nadváha nebezpečná?
Co považujeme na obezitu?
Obezita je definovaná jako nadměrné ukládání tuku v organismu. Kolik tuku navíc už ale můžeme považovat za obezitu? Mezi nejpřesnější způsoby, jak zjistit objem tuku v těle, patří speciální chytré váhy nebo kaliperační měření, během kterého se pomocí kleštiček zjišťuje výskyt podkožního tuku. Pokud nepotřebujete velmi přesné údaje, můžete si vypočítat BMI vašeho těla, které vám prozradí, zda je vaše váha v poměru k výšce v normálu. Vzorec pro výpočet je jednoduchý: tělesnou hmotnost (v kilogramech) vydělíte tělesnou výškou na druhou (v metrech) – tedy například 70 kg/ 1, 64 m2. Na internetu také najdete množství on-line kalkulaček, do kterých jen zadáte hodnoty. Pokud se výsledné číslo pohybuje na škále do 25, je vaše váha v normě. Do úvahy ale musíte vzít také váš věk a další okolnosti.
Nadváha – nenápadný, ale nebezpečný nepřítel
Pokud vás hodnota BMI indexu nebo výsledky přesnějších měření upozornily na problém, rozhodně byste měli se svou váhou začít něco dělat. Obezita je totiž tichý, ale velmi nebezpečný nepřítel. I když vám výsledky vyšly povzbudivě, neusněte na vavřínech. Co vše může nadváha způsobit?
Cukrovka
To, že cukrovka může být častým následkem obezity, je známý fakt. Může za ni právě vysoké procento tuku v těle, který může vyvolat inzulinovou rezistenci. Inzulín je přitom pro správné fungování těla nesmírně důležitý. Otevírá totiž krevnímu cukru cestu do buněk. Během inzulínové rezistence ale tělo nedokáže inzulín využívat, protože jsou k němu buňky necitlivé, cukr se hromadí v krvi a vzniká hyperglykémie. To, že spolu cukrovka a nadváha přímo souvisí, bylo prokázáno už mnohokrát. Obézní lidé s BMI větším než 30, mají 7,19x větší riziko výskytu diabetu, než štíhlí lidé, lidé s nadváhou (BMI větší než 25) jsou ohroženi 2,99x více. Cukrovka 2. typu je nejčastější formou cukrovky u nás a souvisí s nadváhou, vyšším věkem, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze je úzce spojený s mnoha chorobami včetně srdečního infarktu a mozkové příhody. Hypertenze se týká hodnot krevního tlaku nad 140/90. Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, dochází ke zvýšení rizika cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, kornatění tepen, ischemické choroby srdeční, poruchám paměti a dalším problémům, které zvláště v pozdějším věku mohou vést k předčasnému úmrtí. Přitom asi 75 % pacientů s vysokým krevním tlakem zároveň trpí nadváhou nebo obezitou. Vysoký krevní tlak je obecně ovlivněný špatnou stravou, proto cesta k jeho snížení vede zejména přes úpravu jídelníčku.
Srdeční a cévní choroby
Nadváha je nebezpečná zvláště pro srdce a cévy. Tuk se v cévách ukládá a hrozí jejich zužování a zhoršení průchodnosti. Krevní tlak se zvyšuje a v nejhorších případech může dojít k zástavě srdce.
Nádory
Přílišné množství tuku v těle vytváří velký nápor na tělo, některé lidské orgány jsou jím oslabené, a proto více náchylné k výskytu rakoviny. U obézních lidí se podle průzkumů objevují nádorová onemocnění orgánů více než u lidí se štíhlou postavou. Nejčastěji se u nich objevuje rakovina orgánů zažívacího systému a u žen u orgánů, které souvisejí s hormony. Jedná se o nádory ledvin, slinivky, tlustého střeva, konečníku, prsu, vaječníků a děložního čípku. Některé výzkumy přináší ještě hrozivější výsledky a uvádí, že nadváha může přispět k rakovině mnohých dalších orgánů v těle, které se zažíváním ani hormony nesouvisí, například k rakovině jícnu, žlučníku nebo ledvin.
Neplodnost, deprese, nespavost
Souvislost mezi nadváhou a nemocemi byla prokázána i u velkého počtu dalších chorob, uvést můžeme třeba dnu nebo nemoci žlučníku, mimo to ale také celkově ovlivňuje fungování lidského těla. Příliš velká nadváha může vést třeba k hormonálním problémům s následnou nemožností otěhotnět. U obézních lidí se také častěji diagnostikují deprese nebo třeba nespavost.
Co pomůže? Úprava jídelníčku
Co s tím? První pomoc hledejte ve změně jídelníčku, posléze přidejte i pravidelný pohyb. I u zdravých a štíhlých lidí má špatná strava negativní vliv na jejich zdraví, a když je navíc tato strava konzumována často a ve velkém množství následky mohou být opravdu hrozivé. Vyřaďte všechny cukrovinky, fastfood, smažená jídla, přidejte zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky a váš boj s nadváhou a nemocemi, které způsobuje, může začít. Pokud nevíte, jak správně váš jídelníček sestavit, můžete využít pomoci odborníků. Skvělou možností pro začátek vaší cesty je online kurz MUDr. Petry Uríkové, která vás naučí, jak upravit vaše stravování. Unikátní na kurzu je to, že se na hubnutí dívá z pohledu západní i východní medicíny a kombinuje oba pohledy k dosažení co nejlepších výsledků. Zjistíte, jak vyvážit příjem a výdej energie, jaké potraviny konzumovat a naučíte se metody čínské medicíny, které vám s hubnutím pomohou. Stačí si kurz objednat, v pohodlí doma shlédnout připravené slidy a videa a pustit se do hubnutí.
Diskuse k článku