Přepadá vás opakovaně únava či nechutenství? Otestujte se u lékaře na žloutenku typu C
Více jak polovina pacientů, kteří přišli do styku se žloutenkou typu C (hepatitidou C) o ní vůbec neví. Po celém světě přitom existuje až 71 milionů nakažených. Jen v České republice toto virové onemocnění sužuje 80 tisíc dospělých jedinců. Tyto údaje jsou však velmi podhodnocené. Příznaky totiž bývají v mnoha případech tak nevýrazné, že žloutenka bývá lékařem diagnostikována až v rámci jiných podstoupených vyšetření. Zákeřný virus však může nenávratně poškodit játra. Proto pokud získáte podezření, že by se nakažení žloutenkou mohlo týkat i vás, neváhejte a vyžádejte si u svého doktora laboratorní test na přítomnost viru či protilátek v organismu.
Žloutenka typu C je vyvolána virem, který se usazuje v jaterních buňkách a množí se zde. Lidský organismus se snaží viru bránit a v těle se tak vytváří zánět. Pokud včas není zahájena léčba, může nastat nejen trvalé zjizvení a poškození jater, ale v horším případě dochází dokonce k rakovině nebo jaterní cirhóze. Často je nevyhnutelná i transplantace jater, právě proto je hepatitida typu C obecně nejčastější příčinou této transplantace.
Nevyzpytatelná hepatitida - nemusíte ani vědět, že ji máte.
Virová hepatitida C se přenáší hlavně krví, je však nejčastější formou žloutenky u nás. Nemalá část nakažené populace přitom vůbec neví, že se s virem potýká. Onemocnění může probíhat bez pozorovatelných příznaků i několik let a problémy s játry lékaři objeví často zcela náhodně během jiného ošetření. Právě až výsledky jaterních testů, které vypovídají o špatném stavu, bývají teprve důvodem pro otestování na přítomnost viru žloutenky typu C.
To už ale bývá pozdě. Úspěšná a značně jednodušší léčba je především v počátečním stavu onemocnění. Díky pozdní diagnóze přechází hepatitida C až u 80 % nakažených do chronické fáze. Nepodceňujte proto žádnou i sebemenší změnu funkce jater.
O nákaze žloutenkou typu C mohou napovědět některé příznaky
U některých pacientů lze především v počáteční fázi žloutenky typu C pozorovat méně či více závažné příznaky. Jsou však snadno zaměnitelné s potížemi při nástupu jiných onemocnění. Indikátorem virového napadení jater může být například:
- Nadměrná únava
- Horečka nebo bolesti kloubů či svalů
- Pnutí pod pravým žebrem
- Přechodné nechutenství
- Poruchy soustředění
- Zežloutnutí (bělma a kůže)
- Trávící a zažívací obtíže (může být i zvracení)
- Tmavší moč
- Svědění kůže
Máte problémy naznačující přítomnost hepatitidy C? Otestujte se!
Sledujete u sebe výše zmíněné příznaky? Pak neváhejte a otestujte se na www.hepatest.cz. Nemusí se hned jednat o hepatitidu, rozhodně se ale nevyplatí nic podceňovat. Na rozdíl od žloutenky typu A a B, na které již existuje očkování, žloutence typu C se vyhnete pouze důkladnou prevencí. Její výskyt se tak neustále zvyšuje. Pokud máte jakékoliv podezření nebo patříte do rizikové skupiny, u které se žloutenka typu C projevuje, vyžádejte si u svého lékaře laboratorní testy na přítomnost viru v těle.
Diskuse k článku