I senioři mají svůj den. Na 1. října připadá Mezinárodní den seniorů. Tipy, jak jim můžeme pomáhat a starat se o ně
V dobách dávno minulých bylo zvykem, že mladí žili se starými. Tedy se děti mohly nebo spíš musely starat o své rodiče. Jenže doba je dnes dávno jiná. Plná stresu, shonu a není výjimkou, že lidé pracují do vysokého věku. Na péči o seniory je tak mnohem méně času a mnohdy je to zcela nemyslitelné z důvodu pracovního vytížení nebo vzdálenosti bydliště. Přesto jsou to stále naši blízcí a měli bychom se o ně postarat. Přinášíme proto tipy, které by pro vás mohly být třeba zajímavou inspirací.
Senioři celý život pracovali a nyní mají konečně čas si odpočinout. Faktem je, že dříve se babičky a dědečkové starali o naše vnoučata. Dnes však často i oni sami pracují do vysokého věku a na péči o mladší nemají příliš času. Do skutečného důchodu se tak často dostanou až ve chvíli, kdy mají opravdu jen málo sil. Jsou třeba i nemocní a mnohdy i odkázáni na pomoc okolí.
Péče o seniory v moderní době
S věkem bohužel ubývá fyzických i psychických sil, to je zkrátka fakt. A tak mnozí senioři mohou mít potíže pohybovat se mimo domov. Mimo prostředí, které dokonale znají. Kvůli tomu tak přicházejí o sociální kontakty a zažívají obří osamělost. Právě ta je společně s pocity izolace největším problémem seniorů, kteří zůstali sami. A faktem bohužel je i to, že senioři se dnes už nemohou spoléhat na svou mladší generaci. Zvlášť, pokud jejich děti a vnoučata bydlí daleko a mají svých starostí a povinností až nad hlavu. I tak je ale možné seniorům v rodině pomoci. Existuje mnoho způsobů, jak se o ně postarat. Pokud právě takovou situaci řešíte, napovíme vám, kterou cestou se můžete vydat.
Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory
Plavání pro seniory - ideální aktivita pro lidi nejen staršího věku
Jak zvýšit kvalitu života stárnoucího člověka? Odpovědí je ergoterapie pro seniory
Domácí péče o seniory
Jestliže vaši rodiče nebo prarodiče či jeden z nich zůstali doma sami a rozhodně nechtějí do žádného domova seniorů, pak jsou možnosti vlastně jen dvě. Buď se o ně můžete starat a navštěvovat je, případně jim můžete zajistit pečovatelskou službu. Terénní pečovatelská služba je vhodná především pro seniory, kteří jsou plně soběstační a nějakou tu pomoc od druhých potřebují. Využít ji mohou senioři po dosažení věku 65 let.
Pečovatelky a pečovatelé pak pomáhají s hygienou, stravováním, pomohou se zajištěním chodu domácnosti, donesou obědy nebo zajistí doprovod a odvoz k lékaři či na úřady. V případě, že se budete starat sami, navíc pak ještě o nemocného či nesoběstačného seniora, který je na vaší pomoci závislý, pak může senior získat příspěvěk na peči. Ten je určen právě na tuto výpomoc.
Senior může do denního stacionáře
Alternativou může být pro některé seniory rovněž pobyt v denním stacionáři. Pokud se o rodiče či prarodiče staráte, ale přes den musíte do práce a bojíte se nechat seniora o samotě, pak může být toto zajímavou variantou řešení. Tatínka či maminku ráno do stacionáře dovezete a odpoledne či navečer si jej opět vyzvednete.
Ve stacionáři vašemu blízkému zajistí program, cvičení, poskytnou mu stravu a pomohou třeba i se sebeobsluhou. Pro někoho ještě výhodnější alternativou mohou být takzvané týdenní stacionáře. Princip je stejný, pouze seniora odvážíte v pondělí ráno a vyzvedáváte v pátek odpoledne.
Senioři potřebují společnost
Pokud jsou vaši blízcí ještě soběstační, přesto třeba zůstali doma sami, rozhodně je co nejčastěji kontaktujte. Můžete jim pomoct i s činnostmi, na které už jim nezbývá dostatek sil. Zajistěte jim výmalbu bytu, pomozte jim v úklidem, doneste jim uvařené jídlo… Snažte se jim co nejvíce odlehčit. Uvidíte, že vaši snahu ocení. Jsou samozřejmě i tací, kteří budou mít neustále na všechno nevhodné poznámky, pak se rozhodně do žádných činností ani aktivit navíc nenuťte. Skvělou možností může být i pořízení domácího mazlíčka. Kočka je zcela nenáročný tvor, pes zase donutí svého majitele k pravidelným procházkám. V takovém případě však buďte připraveni na to, že v případě odchodu vašeho blízkého člena rodiny, se o zvíře budete muset postarat vy sami.
Jednoduchá pomoc pro seniory
Pomoci můžete i s vychytávkami, které seniorům ulehčí život. Například nainstalujte zvýšené záchodové prkénko. Upravte poličky v kuchyni, aby všude dosáhli. Jestliže topí v krbu, rozhodně nainstalujte detektory kouře. Eliminujte kluzké povrchy, na kterých by si mohli ublížit. A snažte se jim celkově zjednodušit každodenní fungování. Možností, které lze udělat, je nespočet. A nezapomínejte si s nimi občas zahrát šachy, kostky, kupte babičce vlnu na pletení nebo křížovky, případně s dědou fanděte při fotbalovém utkání v televizi.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku