Inkontinence po porodu je normální. Poradíme vám, jak se jí co nejrychleji zbavit
Inkontinence po porodu není nic výjimečného. Tělo ženy produkuje v těhotenství hormony, které napínají svaly a tkáně pánevního dna. Tedy močového měchýře, střev a dělohy. Navíc je zde ještě poměrně velký tlak od rostoucího dítěte. Kombinace těchto faktorů pak může mít na svědomí povolení svalů, které ovládají močový měchýř. A právě to může vést k inkontinenci po porodu.
Únik moči po porodu nebo inkontinence po porodu je poměrně častým jevem. Uvádí se, že trápí více než třetinu žen. Nejčastěji moč uniká, když se žena směje, kýchá, kašle nebo cvičí. Někdy se inkontinence po porodu sama upraví, jindy je potřeba svalům pomoci, aby zase začali plnit pořádně svoji funkci. Pokud byste stav neřešili a on se sám od sebe nezlepšil, může se časem rozvinout v takzvanou stresovou inkontinenci.
Inkontinence po porodu a pánevní dno
Už před plánovaným těhotenstvím nebo dokonce i v době těhotenství je vhodné cvičit pánevní dno. Jen tak je možné inkontinenci po porodu eliminovat. S cvičením je pak samozřejmě důležité pokračovat i po narození dítěte. Máte tak mnohem vyšší šanci, že se problémům s únikem moči vyhnete. Ostatně do tří měsíců po porodu je inkontinence považovaná za normální, poté by se měl stav zase vrátit do normálu. Správné cvičení pánevního dna se můžete naučit i na předporodních kurzech nebo kurzech těhotenského cvičení.
Nedaří se vám zhubnout po porodu? Zjistěte jak na to - správně, zdravě a účinně!
Trápí vás inkontinence? Vyzkoušejte tyhle cviky!
Kegelovy cviky pomohou vyřešit některé sexuální i zdravotní problémy
Cvičení při inkontinenci po porodu
Po porodu pak můžete dělat jednoduché cviky na pánevní dno. Sedněte si na židli a představte si, že pod sebou máte kuličky. Snažte se je vtáhnout dovnitř. S nádechem zatněte svaly, s výdechem povolte. Opakujte několikrát. Vyzkoušet můžete i cvik na zádech. Lehněte si na podložku a pokrčte nohy. Chodidla mějte položené na podlaze a ruce nechte volně podél těla. Pánev zvedněte tak, aby stehna a horní část těla vytvořila jednu přímou linii. Vydržte několik sekund, volně dýchejte, poté povolte. Opět opakujte několikrát za sebou. A vyzkoušet můžete i cvik, kdy budete v pozici na všech čtyřech. Nejprve jen klidně dýchejte. S výdechem pak zvedněte levou ruku a pravou nohu. Zároveň s tím napněte svaly pánevního dna. V této poloze setrvejte několik vteřin a s nádechem se opět vraťte na všechny čtyři.
Kegelovy cviky proti inkontinenci po porodu
Takzvané Kegelovy cviky vymyslel v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel. Právě podle něj je také tato technika pojmenovaná. Cílem cviků je rovněž posílení svalů pánevního dna. Přičemž se cviky zaměřují především na rytmické stahování svalů v oblasti močové trubice, konečníku a pochvy. Kegelovy cviky je rovněž možné provádět už před plánovaným těhotenstvím a posléze i v těhotenství. Je tak možné zabránit následným nechtěným komplikacím.
Kegelovy cviky navíc i výrazně snižují pravděpodobnost problematického průchou dítěte pánevním dnem, brání natržení hráze a částečně i eliminují bolesti zad u rodící ženy. Kompletní cvičební sestava zahrnuje 12 jednoduchých cviků, které je třeba opakovat ideálně až 3x denně. Naučit se je můžete snadno podle videí na internetu nebo ještě lépe, v ordinaci fyzioterapeuta, který vás naučí cviky provádět opravdu správně.
Zajímavé tipy při inkontinenci po porodu
Jestliže se vás inkontinence po porodu týká, je nutné začít trénovat močový měchýř. Jak na to? Jednoduchým cvikem může být oddalování močení. Jakmile ucítíte potřebu močit, snažte se vždy o nějaký čas návštěvu toalety oddálit. Čas mezi návštěvami toalety se snažte oddalovat. Měli byste se dostat na interval, který je považován za normální pro močení. Přes den jsou to každé tři až čtyři hodiny, v noci pak čtyři až osm hodin. Rozhodně ale neomezujte pitný režim, ten je důležitý! Rovněž byste měli zvýšit příjem vlákniny ve stravě.
Tím se vyhnete zácpě a plná střeva nebudou vyvíjet zvýšený tlak na močový měchýř. V jídelníčku se pak vyhněte citrusům, rajčatům, kávě, bublinkovým nápojům a alkoholu. Jde o nápoje a potraviny, které mohou močový měchýř dráždit a ztěžovat tak kontrolu nad močením. A v neposlední řadě se pak snažte udržovat zdravou váhu. Kila navíc mohou zvyšovat tlak na močový měchýř a inkontinenci po porodu tak zhoršovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku