Podvádí vás váš protějšek nebo vy jeho? Proč je vlastně nevěra součástí našich životů?
Nevěra, dříve označovaná jako cizoložství, je vlastně odpradávna trvalou součástí lidských vztahů. Jen od zavedení konceptu manželství je na ni více poukazováno. Navzdory převládajícímu výskytu nevěry je to stále tak trochu tabu téma. A vlastně často nechápeme, proč k ní dochází. Dva lidé se dobrovolně vzali, žijí spolu, tak proč vyhledávají dobrodružství někde jinde?
Co vede milujícího a oddaného partnera k tomu, aby zradil svůj protějšek? Odhaduje se, že až čtvrtina lidí v manželství podvádí. Ve větší míře jsou to muži, ale ženy je statečně dohánějí. V dnešním moderním světě se navíc příležitosti k nevěře znásobily. Pokrok v technologiích i změny v sociální dynamice mají na svědomí dostupnější mimomanželská setkání. Více pokušení pak poskytují i sociální sítě, cestování a nekonvenční pracovní prostředí. Člověk tak snadno udělá krok vedle…
Faktory zvyšující riziko podvádění a nevěry
Morální hledisko už téměř nikdo neřeší. I když podvědomě víme, že je to špatně a dělat by se to nemělo… Odborníci nevěru dokonce označují jako morální neangažovanost. Jde o schopnost ignorovat svůj vlastní vnitřní morální kompas a zkrátka nic neřešit. Takový člověk je pak ale na druhou stranu více vyveden z míry, pokud jej podvede jeho partner/ partnerka a často reaguje až neadekvátně. Jestliže navíc člověk podvede, je schopen udělat toto i v dalším vztahu. To riziko je až třikrát vyšší než u člověka, který nikdy nepodvedl. Najdete-li si tedy protějšek, kterému se rozpadl minulý vztah z důvodu jeho nevěry, je značně pravděpodobné, že podvede i ve vašem vztahu.
I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu
Nevěra je značným zásahem do vztahu. Jak se vyrovnat s nevěrou a jít dál?
Nevěra bolí, ale zase spolu můžeme být šťastní. Jak překonat nevěru?
Problém s nevěrou mohou mít i lidé s ADHD. Podle průzkumu jsou tito lidé více přitahováni k novým věcem a zážitkům a neustále touží po nové stimulaci. K podvádění jsou náchylnější i lidé s narcistickou poruchou osobnosti nebo s hraniční poruchou osobnosti. A podvádění má samozřejmě svůj vrchol vždy v létě. Z průzkumů vychází jasně najevo, že nejvíce se lidé nevěry dopouštějí právě v letních měsících. Je krásné počasí a kolem nás je více pokušení. Lidé jsou spoře oděni, často cestujeme, užíváme si zábavy a snadno můžeme sklouznout na cestu, o kterou jsme třeba ani tolik nestáli.
Nevyřešená traumata mohou vést k nevěře
Posttraumatická stresová porucha či nevyřešená traumata mohou významně ovlivnit chování člověka ve vztazích. Nevěra pak může být jakýmsi způsobem, jak se vyrovnat s nevyřešenou bolestí. Takový člověk pak hledá empatii a porozumění u jiné osoby než u svého partnera.
To samé se může stát v případě, že má člověk nízké sebevědomí nebo mu připadá, že mu jeho protějšek nedává dostatečné množství lásky. K nevěře mohou dokonce vést i nevyřešené problémy ve vztazích z dětství. Takoví lidé pak neustále hledají emocionální blízkost i citovou podporu.
Nevěra jako emoční přetížení
Podvádění či nevěra může být i jakýmsi únikem ze vztahu, ve kterém máme pocit vyhoření. Nejde o nespokojenosti, ale spíše o touhu zažít něco hezkého bez emoční odpovědnosti a bez tlaku. Někdy ale může být nevěra i prosazováním moci nebo kontroly. Podvádějící touží mít pocit dominance nad ostatními, prosazuje tak svou “nezávislost”. Nevěra ale může odhalit také hlubší pohled na naše očekávání, tužby a vnímání lásky či závazků. Může nám pomoci získat jasnější pohled na své činy a motivace. Máte-li pocit, že nemáte tuto oblast pod kontrolou, pak je rozhodně lepším krokem návštěva odborníka. Ideálně psychoterapeuta nebo kouče, kteří vás mohou nasměrovat na lepší cestu. Bez podvádění.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku