S komplex méněcennosti může pomoci terapeut

Posilujte potomkům sebevědomí. Pomozte svému dítěti překonat komplex méněcennosti

Jestliže se vaše dítě necítí sebevědomé nebo má dokonce komplex méněcennosti, může mít spoustu problémů, o kterých nejspíš nemáte ani tušení. Takové děti se potýkají s problémy ve vztahu s vrstevníky i učiteli. Často tedy i se svými rodiči. Ti si však můžou myslet, že jejich dítě je zkrátka trochu “jiné” a nevidí za tím problém, který by bylo vhodné řešit. Pokud však tyto pocity nedostatečnosti začnou být maskované nevhodným chováním, je na čase něco udělat.

Právě pocity nedostatečnosti jsou často spojené s hněvem, vztekem, úzkostí, výkyvy nálad, vyhýbání se přátelům a společnosti vůbec. Tyto příznaky mohou signalizovat komplex méněcennosti. Jde vlastně o propojení myšlenek a chování, které společně brání schopnosti člověka cítit se dobře téměř ve všech aspektech svého života.

Komplex méněcennosti a nízké sebevědomí

Děti, které bojují s nízkým sebevědomím, vykazují mnoho příznaků, kterých je vhodné si všímat. Nemají příliš mnoho kamarádů, mají strach zkoušet nové věci a chovají se někdy velmi hloupě až panovačně. Když ví, že se jim něco nepovede nebo selžou, tak často lžou a podvádí. Pokud věci nejdou podle jejich představ, tak obviňují ostatní nebo se vymlouvají. Vyhýbají se kontaktu s lidmi kolem sebe, často i s přáteli. Vyhýbají se sociálním situacím, mají příliš sebekritické komentáře, neumí přijímat pochvalu a přikládají až příliš velkou váhu tomu, co si o nich myslí ostatní.

Čtěte také:

Nízké sebevědomí se odráží v každé životní situaci. Zjistěte, jak si zvýšit sebevědomí a neopakovat stejné chyby

Energetické dráhy: Meridián srdce ovlivňuje lásku, radost i sebevědomí

Spánková apnoe se může vyskytovat i u dětí

Komplex méněcennosti nejen u dětí

Snížená hladina sebevědomí nebo komplex méněcennosti se může objevit vlastně v jakémkoliv věku. I když původ mívá právě v dětství. Rovněž je důležité si uvědomit, že komplex méněcennosti jde často ruku v ruce i s dalšími problémy, jako je deprese nebo sociální úzkostná porucha. Jestliže nějaké takové problémy u svého potomka zaznamenáte, pak je rozhodně čas navštívit terapeuta

Děti potřebují především podporu od svých rodičů

Při komplexu méněcennosti může pomoci rodič

Právě rodič hraje klíčovou roli v tom, že pomáhá svému dítěti rozvíjet zdravé sebevědomí. Matka i otec by měli projevovat dostatečnou emocionální vřelost při stanovování jasných hranic. Naopak, příliš ochranitelské chování, zanedbávání nebo přehnaná kritičnost, mohou naopak nízké sebevědomí i komplex méněcennosti ještě více podporovat. 

Komplex méněcennosti řešte včas

  • Pomozte dítěti najít řešení problémů: Neřešte problémy za svého potomka, ale pomozte mu najít správné řešení. Dávejte mu správné otázky, které mu pomohou dojít do cíle. Snažte se ho navést na správnou cestu. To může vašemu dítěti pomoci najít pocit sounáležitosti i spojení s ostatními. A začne věřit svým schopnostem. Vymýšlení společných řešení navíc podporuje kritické myšlení, které je klíčem k rozvoji pocitu kompetence.
  • Nebuďte kritičtí: Přehnaná kritika může vyvolat pocity nedostatečnosti, nejistoty a strachu. Právě kritika může celý komplex méněcennosti ještě podporovat. 
  • Chvalte snahu dítěte: Místo kritiky zkuste své dítě za snahu, pochválit. A buďte v takové situaci konkrétní. To znamená, že byste jej měli pochválit konkrétně za to, co se mu povedlo.
  • Nastavte hranice: Jasná pravidla a limity potřebuje každé dítě. Pokud to nemá, začne tápat. Nastavení zdravých hranic může seběvědomí vašeho dítěte značně podpořit. 
  • Soběstačnost: Tím, že dítěti budete dávat domácí úkoly a práce, pochopitelně přiměřené věku, může pomoci budovat pocit sebevědomí. Navíc tím můžete zabránit tomu, aby se stalo příliš pasivní nebo závislé, což pocit nejistoty ještě podporuje. Nechte svého potomka, ať si na výlet sbalí vlastní batoh nebo ať si sám chystá veškeré věci do školy. Nechte ho dělat chyby a poučit se z nich.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?