Posilujte potomkům sebevědomí. Pomozte svému dítěti překonat komplex méněcennosti
Jestliže se vaše dítě necítí sebevědomé nebo má dokonce komplex méněcennosti, může mít spoustu problémů, o kterých nejspíš nemáte ani tušení. Takové děti se potýkají s problémy ve vztahu s vrstevníky i učiteli. Často tedy i se svými rodiči. Ti si však můžou myslet, že jejich dítě je zkrátka trochu “jiné” a nevidí za tím problém, který by bylo vhodné řešit. Pokud však tyto pocity nedostatečnosti začnou být maskované nevhodným chováním, je na čase něco udělat.
Právě pocity nedostatečnosti jsou často spojené s hněvem, vztekem, úzkostí, výkyvy nálad, vyhýbání se přátelům a společnosti vůbec. Tyto příznaky mohou signalizovat komplex méněcennosti. Jde vlastně o propojení myšlenek a chování, které společně brání schopnosti člověka cítit se dobře téměř ve všech aspektech svého života.
Komplex méněcennosti a nízké sebevědomí
Děti, které bojují s nízkým sebevědomím, vykazují mnoho příznaků, kterých je vhodné si všímat. Nemají příliš mnoho kamarádů, mají strach zkoušet nové věci a chovají se někdy velmi hloupě až panovačně. Když ví, že se jim něco nepovede nebo selžou, tak často lžou a podvádí. Pokud věci nejdou podle jejich představ, tak obviňují ostatní nebo se vymlouvají. Vyhýbají se kontaktu s lidmi kolem sebe, často i s přáteli. Vyhýbají se sociálním situacím, mají příliš sebekritické komentáře, neumí přijímat pochvalu a přikládají až příliš velkou váhu tomu, co si o nich myslí ostatní.
Komplex méněcennosti nejen u dětí
Snížená hladina sebevědomí nebo komplex méněcennosti se může objevit vlastně v jakémkoliv věku. I když původ mívá právě v dětství. Rovněž je důležité si uvědomit, že komplex méněcennosti jde často ruku v ruce i s dalšími problémy, jako je deprese nebo sociální úzkostná porucha. Jestliže nějaké takové problémy u svého potomka zaznamenáte, pak je rozhodně čas navštívit terapeuta.
Při komplexu méněcennosti může pomoci rodič
Právě rodič hraje klíčovou roli v tom, že pomáhá svému dítěti rozvíjet zdravé sebevědomí. Matka i otec by měli projevovat dostatečnou emocionální vřelost při stanovování jasných hranic. Naopak, příliš ochranitelské chování, zanedbávání nebo přehnaná kritičnost, mohou naopak nízké sebevědomí i komplex méněcennosti ještě více podporovat.
Komplex méněcennosti řešte včas
- Pomozte dítěti najít řešení problémů: Neřešte problémy za svého potomka, ale pomozte mu najít správné řešení. Dávejte mu správné otázky, které mu pomohou dojít do cíle. Snažte se ho navést na správnou cestu. To může vašemu dítěti pomoci najít pocit sounáležitosti i spojení s ostatními. A začne věřit svým schopnostem. Vymýšlení společných řešení navíc podporuje kritické myšlení, které je klíčem k rozvoji pocitu kompetence.
- Nebuďte kritičtí: Přehnaná kritika může vyvolat pocity nedostatečnosti, nejistoty a strachu. Právě kritika může celý komplex méněcennosti ještě podporovat.
- Chvalte snahu dítěte: Místo kritiky zkuste své dítě za snahu, pochválit. A buďte v takové situaci konkrétní. To znamená, že byste jej měli pochválit konkrétně za to, co se mu povedlo.
- Nastavte hranice: Jasná pravidla a limity potřebuje každé dítě. Pokud to nemá, začne tápat. Nastavení zdravých hranic může seběvědomí vašeho dítěte značně podpořit.
- Soběstačnost: Tím, že dítěti budete dávat domácí úkoly a práce, pochopitelně přiměřené věku, může pomoci budovat pocit sebevědomí. Navíc tím můžete zabránit tomu, aby se stalo příliš pasivní nebo závislé, což pocit nejistoty ještě podporuje. Nechte svého potomka, ať si na výlet sbalí vlastní batoh nebo ať si sám chystá veškeré věci do školy. Nechte ho dělat chyby a poučit se z nich.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku