Svědí vás pokožka? Tipy, které vám mohou rychle pomoci
Suchá, podrážděná nebo olupující se pokožka není nic příjemného. Dermatolog vám sice může na svědění předepsat nějaký prostředek z lékárny, ale často taková pomoc funguje jen na chvíli. Co tedy dělat, pokud nás dlouhodobě trápí svědění a máme s pokožkou problémy?
Ať už jde o svědění ve vlasech nebo kdekoliv jinde na těle, problém nemusí být jen zevně, ale především vnitřně. A teď variant, proč nás svědivá pokožka trápí, může být opět tolik, že je nadmíru těžké zjistit, kde se vlastně opravdové potíže skrývají. U pokožky hlavy se může jednat o lupy, ale může to být i nějaké kožní onemocnění nebo bakteriální infekce způsobená autoimunitním onemocněním. Svědění na těle se pak může objevit při nadměrném pocení, při alergii na teplo nebo na chlad, u ekzému atd. A ohlásit se takto mohou i cizopasníci, třeba vši nebo svrab.
Není svědění jako svědění
U jakéhokoliv problému s pokožku je vlastně svědění nejběžnějším příznakem. Objevit se mohou i otoky, zarudnutí, poškození kůže atd. První volbou v takovém případě bývá návštěva dermatologa a následně pak mazání speciálních mastí, užívání léků i speciální dieta. Pomoci může takzvaná histaminová, ale i bezmléčná či bezlepková dieta. Často se zcela vyřazují vejce, některé druhy zeleniny či ovoce a pochopitelně také kakao, kofein, alkohol a cukr. Značně důležitou součástí takové diety by však vždy měly být protiotika.
Avokádový olej do kabelky každé ženy! Hydratuje, omlazuje pokožku a zmenšuje vrásky
Atopický ekzém a jak se ho zbavit. I detoxikace kůže má svůj smysl!
Svědění kůže je velmi nepříjemné. Jaké babské rady ho pomohou utlumit?
Svědení na hlavě
Na hlavě se občas poškrábe každý z nás. Často to děláme mimoděk, například když o něčem přemýšlíme. Pokud nás ale začne svědění pokožky hlavy obtěžovat, je rozhodně někde problém. Často za tím stojí kvasinky, ale mohou to být třeba i vši. Zapomeňte na to, že jde o veš dětskou. Bez problémů ji mohou mít i dospělí. Většinou ji však pochopitelně získají od potomků, kteří se pohybují v dětských kolektivech, kde vši nejsou v dnešní době ničím výjimečným.
Pokud vyloučíte parazity a kvasinková onemocnění, můžete vyzkoušet šamponový peeling. Ten pomůže odstranit uvolněné šupinky a pokožku hlavy vyčistí. Hodí se i v případě, že máte lupy. V tom případě je pak ale také nezbytné začít používat kosmetické produkty určené právě pro pokožku s lupy. A vyzkoušet můžete i bylinkové oplachy. Pomoci může třeba lopuch, kopřiva, heřmánek, rozmarýn nebo šalvěj.
Přírodní léčiva proti svědění
Mezi nejznámější pomocníky proti svědění patří tea tree olej. Údajně není třeba jej řešit, ale především u svědící pokožky je to rozhodně na místě. Esenciální oleje se ředí pro tento účel v tuku. Tedy ideálně jej nakapat do masti nebo do kvalitního, za studena lisovaného, oleje. Dvě kapky do jedné polévkové lžíce oleje či masti bohatě postačí. Tea tree bojuje proti bakteriím, virům a plísním.
U pokožky hlavy pak skvěle zabírá na seborheu. Na pokožku celého těla je pak možné používat květovou vodu, opět můžete sáhnout po tea tree, ale skvělý je i heřmánek nebo růže. Rozhodně zapomeňte na chemické přípravky, ty odložte stranou a nepoužívejte je. A skvělou volbou může být i aloe vera. Má vyživující vlastnosti a rovněž antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Na problematickou a vysušenou pokožku je naprosto skvělá.
Vyhněte se prozánětlivým potravinám
Kvasinky i plíseň se mohou na pokožce objevit i kvůli jídlu. Je proto důležité vyhýbat se právě takovým potravinám, které v těle způsobují zánět a mohou kvasinky či plísně podpořit. Mezi tyto rizikové potraviny patří cukr, lepek, nezakysané mléčné výrobky, nefermentovaná sója, arašídy, kofein, alkohol apod. Silně protizánětlivě pak působí například česnek, jablečný ocet, banány, avokádo, lněná semínka či zázvor. A za studena lisovaný kokosový olej, který je vhodné užívat nejen vnitřně, ale i zevně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku