Atopický ekzém a jak se ho zbavit. I detoxikace kůže má svůj smysl!
Atopický ekzém trápí i spoustu dospělých, netýká se jen miminek a batolat, u kterých se projevuje jako důsledek prvního kontaktu s bílkovinou kravského mléka. Zatímco u malých dětí se říká, že z ekzému takzvaně vyrostou, což nemusí být bohužel žádnou stoprocentní jistotou, u dospělých může ekzém propuknout v jakémkoliv věku. Nic se však neděje náhodou. Atopický ekzém má své příčiny a víme také, jak s ním účinně bojovat!
Příčiny atopického ekzému mohou být různé
Příčiny atopického ekzému mohou být různé. Nejčastěji se jedná o zvýšenou přecitlivělost na vlivy okolního prostředí. To může souviset s pravými i nepravými alergiemi, tedy intolerancemi. Mezi pravé alergie patří různé alergie na pyly, prach, roztoče, plísně, ale v případě ekzému jsou to hlavně také potraviny. Nejčastějšími potravinovými alergeny, které způsobují atopický ekzém, jsou bílkovina kravského mléka, lepek nebo vaječná bílkovina. V případě ekzému ale může jít také o nepravé alergie, tedy intolerance neboli nesnášenlivosti. Ty nám mohou způsobovat další nejrůznější potraviny.
V neposlední řadě může jít o diagnózu histaminová intolerance, kdy se v těle nedostává konkrétního enzymu diaminooxidázy, který z těla odbourává histamin. Následkem toho je potom hromadění histaminu v těle a jeho negativní projevy, a mnohdy i podivné, příznaky. Jedním z těchto příznaků mohou být i kožní projevy, tedy kopřivka nebo ekzém. Proto se u atopického ekzému v prvé řadě doporučuje eliminační dieta, která pomůže zjistit, které potraviny nás dráždí nebo alergizují. Bez úpravy jídelníčku to v prvé řadě u ekzému nepůjde.
Jak se zbavit ekzému? Účinnou detoxikací!
Atopický ekzém opravdu není žádná legrace. Probdělé noci, úporné svědění a škrábání pokožky až do krve, která se pak může sekundárně infikovat bakteriemi, nejčastěji stafylokokem zlatým. Naše kůže je důležitý orgán, který takto reaguje jen na velké přetížení. Obrovskou roli hraje i psychika, stres a emoční toxiny.
Při atopickém ekzému je tedy potřeba detoxikovat celé tělo, nejen vyloučit ze stravy potenciální alergeny a dráždivé látky. Je třeba se celkově očistit zevnitř a řádně o pokožku pečovat zvenčí, dobře ji chránit a promazávat, aby nevysychala a nepraskala. Dráždit nás mohou i různé látky zevně, tedy kontaktně, ať už se jedná o kosmetiku, nevhodné materiály oblečení, hygienické potřeby, čistící prostředky, parfémy a podobně.
Z potravin je při úporném atopickém ekzému vhodné vyloučit:
- kravské mléko a veškeré mléčné produkty
- sladkosti,
- moučná jídla
- perlivé slazené nápoje
- čokoládu, kakao
- rajčata, kečup
- ostrá koření jako chilli, pepř,
- zázvor
- citrusy a kyselé ovoce
A případně také další alergeny a potraviny, které vám individuálně nedělají dobře, například to může být také lepek.
Detoxikace střev a jater při atopickém ekzému a vhodná dieta
Při ekzému může k účinné detoxikaci střev pomoci i vyloučení konkrétních potravin z jídelníčku, především mléka a lepku. Pomáhá dostatečný příjem vlákniny, hodně zeleniny a je třeba se také zaměřit na obnovu střevní mikroflóry. K tomu může přispět preparát Anti-Anti B s kulturou laktobacilů od firmy Marion.
Pro boj s kožními toxiny, které se podílehí na tvorbě ekzémů je vhodné zapojit preparát Cut. Kůže souvisí s řadou orgánů, její celková kondice je však určována kvalitou střevního prostředí a plícemi. Kombinace preparátu Cut a tobolek Anti-Anti B je proto v případě jakýchkoliv kožních potíží obzvláště účinná.
S alergiemi a odbouráváním histaminu z těla vám pak může pomoci bioinformační sprej Himin, s nezpracovanými emocemi a přemírou stresu zase přípravek Emotion. Vyzkoušet můžete rovněž bioinformační strej Amyl, který pomáhá odbourávat škroby a cukry, které způsobují mnohé alergie a ekzémy. Jaké řešení je pro vás to pravé, aby se vám atopický ekzém nevracel? Určitě vám může přesněji poradit terapeut Marion, který si vás změří pomocí metody EAV a doporučí vám vhodnou kombinaci preparátů přímo pro vás.
Diskuse k článku