Poruchy spánku u dětí: Zjistěte, co za nimi stojí a jak můžete přispět ke kvalitnějšímu odpočinku těch nejmenších
Poruchy spánku u dětí jsou poměrně častým tématem, které někteří rodiče houževnatě řeší. Dostatečný a kvalitní odpočinek během noci je totiž pro rostoucí dítko nezbytný jak z fyziologického, tak i duševního hlediska. Pokud se tedy i vy u svého potomka potýkáte se zdlouhavým usínáním, neustálým buzením a nočním neklidem, máme pro vás pár praktických informací.
Zaregistrujete-li u svého dítěte poruchy spánku, určitě je vhodné co nejdříve jednat. Poradíme vám, jak na to. Vhodná je pak dozajista i konzultace s pediatrem, který vám může doporučit další kroky vedoucí ke kvalitnější noční regeneraci potomka.
Scénáře, které mohou naznačovat poruchy spánku u dětí
Poruchy spánku u dětí lze snadno vydedukovat podle těchto typických scénářů:
- Dítě leží v postýlce a prosí po prvotním uspávání o další a další pohádku, ukolébavku nebo pití. Může také chodit na toaletu.
- Dítě spí v kuse pouze 90 minut, a to i během noci.
- Dítě se během noci budí a stěžuje si na svědění nohou.
- Dítě během noci hlasitě chrápe.
Pakliže se tyto projevy opakují několik nocí za sebou, je vidno, že se dítě potýká s poruchou spánku. V tom případě je nasnadě pátrat po příčině a adekvátně ji řešit.
Co způsobuje poruchy spánku u dětí
Mezi nejčastější příčiny poruch spánku u dětí patří:
- Zdravotní problémy: prořezávání zoubků, rýma, nachlazení nebo infekce mohou způsobit neklidný spánek. Rodiče by si pak měli všímat i případné existence tzv. spánkové apnoe (krátkodobá zástava dechu během spánku), kterou je nutné řešit s pediatrem. Rozpoznatelná je tak, že dítě hlasitě chrápe, spí s otevřenými ústy a přes den je velmi ospalé.
- Syndrom neklidných nohou: poruchy spánku u dětí se mohou vyskytnout i v důsledku bolestivosti, pnutí, mravenčení či brnění dolních končetin, kterými je dítko nuceno neustále hýbat. Spravit to mohou vybrané doplňky stravy, avšak předtím je vhodná konzultace s pediatrem.
- Separační úzkost: malé děti často zažívají separační úzkost, což je přirozená fáze vývoje, kdy mají strach z odloučení od rodičů. Toto období je obvykle nejsilnější mezi 6. a 18. měsícem života, ale občas se objevuje i později. Dítě může odmítat jít spát samo, často se budí a hledá blízkost rodičů. Tato úzkost způsobuje nezřídka kdy výrazné problémy s uspáváním i klidným spánkem.
- Noční můry a strach ze tmy: snící fáze spánku (REM) je u dětí mnohem aktivnější než u dospělých, což může vést k častějším nočním můrám. Děti mají krom jiného bujnou představivost, a tak mohou mít i děsivé sny, které je probudí a způsobí, že se bojí znovu usnout. U některých dítek se pak mohou objevovat i noční děsy, kdy se probudí ve stavu silného rozrušení, často pláčou nebo křičí, a přitom si druhý den na událost nepamatují. Noční děsy se obvykle objevují v hlubších fázích spánku a jsou časté u dětí ve věku 3 až 8 let.
- Nepravidelná rutina: děti potřebují pravidelný režim, aby se jejich tělo mohlo přizpůsobit spánkovému rytmu. Nepravidelný čas ukládání do postele, pozdní večeře nebo nadměrná stimulace těsně před spaním mohou vést k poruchám spánku u dítěte. Například sledování televize nebo používání elektronických zařízení těsně před spaním může narušit produkci melatoninu (hormonu spánku), což způsobuje obtíže s usínáním.
- Psychické a emocionální problémy: děti, stejně jako dospělí, mohou být ovlivněny stresem, úzkostí nebo nadměrnou stimulací během dne. Psychické nebo emocionální napětí, ať už jde o změnu prostředí, školní problémy nebo konflikty s vrstevníky, může ovlivnit schopnost dítěte klidně spát. Například nástup do školky či školy, narození sourozence nebo jiné významné změny v životě dítěte mohou způsobit nespavost nebo časté buzení.
- Nevhodné spánkové prostředí: prostředí, ve kterém dítě spí, může mít velký vliv na kvalitu jeho spánku. Příliš mnoho světla, hluku nebo nevhodná teplota v ložnici mohou narušit spánek dítěte. Navíc, pokud je ložnice plná elektronických zařízení, jako jsou televize nebo tablety, může to dítě stimulovat a ztížit jeho usínání. Děti mohou také vyžadovat určité rituály či podmínky, jako je oblíbená deka nebo plyšák, aby se cítily v bezpečí a mohly klidně usnout.
Poruchy spánku u dětí: Jak můžete přispět k lepšímu spánku jako rodič?
Ať už se u svého dítěte potýkáte s poruchami spánku z jakýchkoliv důvodů, vždy je vhodné nastavit nějaká pravidla podporující jeho noční odpočinek. Můžete udělat například následující:
- Podporujte relaxaci. Před spaním zvažte teplou koupel nebo klidné čtení pohádky. Během této doby udržujte světla v ložnici ztlumená. Před spaním pak zajistěte, aby v místnosti byla tma a příjemná teplota.
- Nastavte rutinu. Provádění stejných kroků každou noc pomáhá vašemu dítěti zvyknout si na spánkovou rutinu.
- Udělejte si na dítě čas i před spaním. Můžete si chvíli povídat a aktivně dítko povzbuzovat ke konverzaci, mazlit se a také se zeptat, jaký mělo den. Tento společný čas napomůže k celkovému zklidnění dítěte.
- Odpojte elektroniku. Snažte se, aby byl dětský pokojíček před spaním prostý zapnuté televize, tabletu, počítače nebo mobilu. Spánkovou rutinu zahajte dostatečně brzy, aby bylo dítě pryč od obrazovek alespoň 1 hodinu před zhasnutím světel.
Poruchy spánku u dětí a návštěva lékaře
V mnoha případech je vhodné prokonzultovat poruchy spánku u dítěte s pediatrem. Lékař vám například může pomoci vytvořit plán na zlepšení spánku, který zrealizujete doma, nebo diagnostikuje základní zdravotní problém (jako je např. obstrukční spánková apnoe) a odkáže vás k jinému specialistovi, jako je alergolog či lékař ORL (Otorinolaryngologie - ušní, nosní, krční).
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku