Spánek je pro malé děti z vývojového hlediska podstatný. Když je narušen, mohou nastat fyzické i emoční problémy.

Poruchy spánku u dětí: Zjistěte, co za nimi stojí a jak můžete přispět ke kvalitnějšímu odpočinku těch nejmenších

Poruchy spánku u dětí jsou poměrně častým tématem, které někteří rodiče houževnatě řeší. Dostatečný a kvalitní odpočinek během noci je totiž pro rostoucí dítko nezbytný jak z fyziologického, tak i duševního hlediska. Pokud se tedy i vy u svého potomka potýkáte se zdlouhavým usínáním, neustálým buzením a nočním neklidem, máme pro vás pár praktických informací.

Zaregistrujete-li u svého dítěte poruchy spánku, určitě je vhodné co nejdříve jednat. Poradíme vám, jak na to. Vhodná je pak dozajista i konzultace s pediatrem, který vám může doporučit další kroky vedoucí ke kvalitnější noční regeneraci potomka.

Scénáře, které mohou naznačovat poruchy spánku u dětí

Poruchy spánku u dětí lze snadno vydedukovat podle těchto typických scénářů:

Čtěte také:

Náměsíčnost není neobvyklá. Objevuje se zejména u dětí a s věkem odeznívá

  • Dítě leží v postýlce a prosí po prvotním uspávání o další a další pohádku, ukolébavku nebo pití. Může také chodit na toaletu.
  • Dítě spí v kuse pouze 90 minut, a to i během noci.
  • Dítě se během noci budí a stěžuje si na svědění nohou.
  • Dítě během noci hlasitě chrápe.

Pakliže se tyto projevy opakují několik nocí za sebou, je vidno, že se dítě potýká s poruchou spánku. V tom případě je nasnadě pátrat po příčině a adekvátně ji řešit.

Co způsobuje poruchy spánku u dětí

Mezi nejčastější příčiny poruch spánku u dětí patří:

  • Zdravotní problémy: prořezávání zoubků, rýma, nachlazení nebo infekce mohou způsobit neklidný spánek. Rodiče by si pak měli všímat i případné existence tzv. spánkové apnoe (krátkodobá zástava dechu během spánku), kterou je nutné řešit s pediatrem. Rozpoznatelná je tak, že dítě hlasitě chrápe, spí s otevřenými ústy a přes den je velmi ospalé.
  • Syndrom neklidných nohou: poruchy spánku u dětí se mohou vyskytnout i v důsledku bolestivosti, pnutí, mravenčení či brnění dolních končetin, kterými je dítko nuceno neustále hýbat. Spravit to mohou vybrané doplňky stravy, avšak předtím je vhodná konzultace s pediatrem.
  • Separační úzkost: malé děti často zažívají separační úzkost, což je přirozená fáze vývoje, kdy mají strach z odloučení od rodičů. Toto období je obvykle nejsilnější mezi 6. a 18. měsícem života, ale občas se objevuje i později. Dítě může odmítat jít spát samo, často se budí a hledá blízkost rodičů. Tato úzkost způsobuje nezřídka kdy výrazné problémy s uspáváním i klidným spánkem.
  • Noční můry a strach ze tmy: snící fáze spánku (REM) je u dětí mnohem aktivnější než u dospělých, což může vést k častějším nočním můrám. Děti mají krom jiného bujnou představivost, a tak mohou mít i děsivé sny, které je probudí a způsobí, že se bojí znovu usnout. U některých dítek se pak mohou objevovat i noční děsy, kdy se probudí ve stavu silného rozrušení, často pláčou nebo křičí, a přitom si druhý den na událost nepamatují. Noční děsy se obvykle objevují v hlubších fázích spánku a jsou časté u dětí ve věku 3 až 8 let.
  • Nepravidelná rutina: děti potřebují pravidelný režim, aby se jejich tělo mohlo přizpůsobit spánkovému rytmu. Nepravidelný čas ukládání do postele, pozdní večeře nebo nadměrná stimulace těsně před spaním mohou vést k poruchám spánku u dítěte. Například sledování televize nebo používání elektronických zařízení těsně před spaním může narušit produkci melatoninu (hormonu spánku), což způsobuje obtíže s usínáním.
  • Psychické a emocionální problémy: děti, stejně jako dospělí, mohou být ovlivněny stresem, úzkostí nebo nadměrnou stimulací během dne. Psychické nebo emocionální napětí, ať už jde o změnu prostředí, školní problémy nebo konflikty s vrstevníky, může ovlivnit schopnost dítěte klidně spát. Například nástup do školky či školy, narození sourozence nebo jiné významné změny v životě dítěte mohou způsobit nespavost nebo časté buzení.
  • Nevhodné spánkové prostředí: prostředí, ve kterém dítě spí, může mít velký vliv na kvalitu jeho spánku. Příliš mnoho světla, hluku nebo nevhodná teplota v ložnici mohou narušit spánek dítěte. Navíc, pokud je ložnice plná elektronických zařízení, jako jsou televize nebo tablety, může to dítě stimulovat a ztížit jeho usínání. Děti mohou také vyžadovat určité rituály či podmínky, jako je oblíbená deka nebo plyšák, aby se cítily v bezpečí a mohly klidně usnout.

Spánek je pro děti důležitý.

Poruchy spánku u dětí: Jak můžete přispět k lepšímu spánku jako rodič?

Ať už se u svého dítěte potýkáte s poruchami spánku z jakýchkoliv důvodů, vždy je vhodné nastavit nějaká pravidla podporující jeho noční odpočinek. Můžete udělat například následující:

  • Podporujte relaxaci. Před spaním zvažte teplou koupel nebo klidné čtení pohádky. Během této doby udržujte světla v ložnici ztlumená. Před spaním pak zajistěte, aby v místnosti byla tma a příjemná teplota.
  • Nastavte rutinu. Provádění stejných kroků každou noc pomáhá vašemu dítěti zvyknout si na spánkovou rutinu.
  • Udělejte si na dítě čas i před spaním. Můžete si chvíli povídat a aktivně dítko povzbuzovat ke konverzaci, mazlit se a také se zeptat, jaký mělo den. Tento společný čas napomůže k celkovému zklidnění dítěte.
  • Odpojte elektroniku. Snažte se, aby byl dětský pokojíček před spaním prostý zapnuté televize, tabletu, počítače nebo mobilu. Spánkovou rutinu zahajte dostatečně brzy, aby bylo dítě pryč od obrazovek alespoň 1 hodinu před zhasnutím světel.

Poruchy spánku u dětí a návštěva lékaře

V mnoha případech je vhodné prokonzultovat poruchy spánku u dítěte s pediatrem. Lékař vám například může pomoci vytvořit plán na zlepšení spánku, který zrealizujete doma, nebo diagnostikuje základní zdravotní problém (jako je např. obstrukční spánková apnoe) a odkáže vás k jinému specialistovi, jako je alergolog či lékař ORL (Otorinolaryngologie - ušní, nosní, krční).

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 28. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 29. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 30. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 31. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je novoluní. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 03. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Děkuji za článek, pomohl mi ujasnit si priority při výběru nábytku na naši terasu. Sestavení pohodlných a kval...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Sama jsem zjistila, jak důležité je dbát na emoční zdraví a udržovat si stabilní náladu. Po náročném období js...

Svědí vás pokožka? Tipy, které vám mohou rychle pomoci

Svědění pokožky je nepříjemné a může mít řadu příčin, od suché kůže až po alergie či stres. Vyzkoušet můžete n...

Jak vytvořit příjemné rodinné bydlení? Máme pro vás tipy, jak na to

Pokud chcete vytvořit příjemné rodinné bydlení, určitě se vyplatí zvážit důkladnou rekonstrukci bytu. My jsme ...

Technika pro výuku na dálku: co vybrat, abyste se doma nezbláznili

Kvalitní technika je základem pro zvládání výuky na dálku, ale bez dobrého softwaru to také nejde. Sama jsem p...

Lymfatická masáž

Mrkněte na lymfodrenaz.cz Mají pobočky po celé ČR, i v Brně :-) a já s lymfodrenáží m...

Úprava účesu

Ahoj! 😊 Úplně chápu tvé dilema – mám taky jemnější vlasy, ale musím říct, že c...

Inkontinence

Dobrý den, mám takový choulostivější problém, trápí mě inkontinence. Existuje něco, ...
Zobrazit všechna témata

Svědí vás pokožka? Tipy, které vám mohou rychle pomoci

Suchá, podrážděná nebo olupující se pokožka není nic příjemného. Dermatolog vám sice může na svědění předepsat nějaký prostředek z lékárny, ale často taková pomoc funguje jen na chvíli. Co tedy dělat, pokud nás...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Znáte emoční karty pro děti? Mohou pomoci s vývojem, řečí i komunikací

Takzvané emoční karty neboli karty emocí pomáhají dětem rozpoznávat, komunikovat a vyjadřovat své pocity rozvíjením jejich emočního uvědomění a slovní zásoby. Jsou pomůckou pro rodiče, kteří tak dítěti mohou po...

Dýně v akci: Připravte si dýňové dobroty na celý víkend. Sladké i slané

Dýně je často spojovaná s podzimními nebo halloweenskými dekoracemi. Ale rozhodně jde i o zdravé a chutné jídlo. A co víc: dýně je dokonce považovaná za superpotravinu. Ukrývá v sobě totiž pořádnou dávku živin ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Nedávno jsem se pracovně dostala k takovýmu zajímavýmu článku na téma "vděčnost". Když jste totiž uvědoměle vděčný, za to, co máte, můžete mít hezčí a šťastnější život. Hodně lidí si ale neuvědomuje, jak moc dobře se má a co všechno má. Prostě chtějí ještě víc, nebo něco, co viděli u někoho jinýho. Dneska chci ale psát na téma "neštěstí ve vztazích a setrvání v nich". Protože poslední dobou je toho kolem mě až příliš... A má to hodně co společnýho s "nevděčností".