Poruchy spánku mohou negativně ovlivnit náš běžný život. Pokud nemůžete usnout nebo je váš spánek nekvalitní, je třeba to rychle řešit
Poruchy spánku jsou poměrně častým problémem. Odhaduje se, že jimi v nějaké formě trpí až polovina populace. Mezi nejčastější poruchy spánku patří právě nespavost. Zvlášť pokud nás trápí nějaké problémy, máme nedořešené úkoly a plnou hlavu myšlenek, které nám nedovolí usnout nebo nás budí.
Poruchy spánku se dají popsat jako stav, který ovlivňuje schopnost pravidelně spát. Mohou být způsobeny zdravotními problémy nebo přílišným stresem. Fakt je, že se poruchy spánku staly jedním z nejčastějších problémů, kterými lidé trpí.
Nekvalitní spánek a poruchy spánku
Většina lidí občas zažívá problémy se spánkem v důsledku stresu, nadměrného pracovního vytížení a dalších vnějších vlivů. Problém však nastává, pokud se nespavost nebo jiné poruchy spánku začnou objevovat pravidelně a zasahují do každodenního života. Pak už je vhodné začít je řešit. Ovšem nejenom nespavost nás může potrápit. Mezi časté poruchy spánku patří i obtížné usínání, přerušovaný spánek, buzení se v noci a následně extrémní únava během dne. Nedostatek spánku má značný vliv na energii, náladu, koncentraci a celkové zdraví vůbec.
Poruchy spánku a zdraví
V některých případech mohou být poruchy spánku zrcadlem zdravotního stavu. Ať už fyzických či duševních obtíží. To je pak už rozhodně vhodné řešit s lékařem.
Nejčastější poruchy spánku
Nespavost – označuje neschopnost usnout nebo spát celou noc. Může to být způsobeno stresem, úzkostí, hormony nebo zažívacími obtížemi. Dlouhodobá nespavost může způsobit potíže se soustředěním, podrážděnost, přibývání na váze, snížený pracovní výkon či deprese.
Spánková apnoe – vyznačuje se přestávkami v dýchání během spánku. Je to vážný zdravotní stav, který pramení z toho, že tělo přijímá méně kyslíku.
Parasomnie – poruchy spánku, mezi které patří například náměsíčnost, mluvení nebo sténání ze spaní, noční můry, noční pomočování či skřípání zubů.
Narkolepsie – jedná se o epizody “spánkových záchvatů”, ke kterým dochází během dne. Během chvilky cítíte obrovskou únavu, povolí svaly a člověk bez varování upadá do REM fáze, tedy se mu zdají i sny. Jde o dědičný problém.
Poruchy spánku a jejich příčiny
Některé poruchy spánku jsou až takzvaným druhotným problémem. Objevují se například jen někdy nebo v návaznosti na zdravotní stav jedince. Takové poruchy spánku se mohou objevovat například nejčastěji u:
Dýchacích obtíží – alergie, nachlazení nebo infekce horních cest dýchacích mohou ztěžovat dýchání nosem. To nás, logicky, budí a nemůžeme spát.
Časté močení – v noci se několikrát probudíme a jsme nuceni si “odskočit”. Příčinou tohoto stavu může být prochlazení, hormonální nerovnováha nebo onemocnění močových cest.
Chronická bolest – sem patří především artritida, chronická únava, zánětlivé onemocnění střev, fibromyalgie, bolesti hlavy či migréna.
Jak můžeme sami eliminovat některé poruchy spánku?
Před spaním je nutné dodržovat takzvanou spánkovou hygienu. Je třeba být večer již v klidu, nesportovat, nepoužívat mobilní telefon ani počítač, pít méně vody před spaním. Také nečíst a nesledovat nic, co by nás mohlo rozrušit. Snažte se z hlavy vypustit všechny úkoly, které máte následující den splnit. Pokud se bojíte, že na něco zapomenete, napište si to na lísteček. Nepijte kofeinové nápoje, nekuřte a nepijte alkohol. Všeobecně je pak vhodné jíst lehká a zdravá jídla, před spaním se pak snažte vynechat sacharidy. A snažte se udržet si optimální hmotnost.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku