Potřebujete vyvolat porod? Cviky, které vám s tím mohou pomoci
Blíží se vám termín porodu a vy máte čím dál tím větší strach, jestli všechno zvládnete? Jedním z tipů, které mohou narození miminka urychlit, ulehčit a zpříjemnit, je cvičení. Správnými cviky totiž můžete začátek porodu trošku popohnat a celý jej pak prožít i s větší lehkostí. Jak tedy na to?
Cvičení v těhotenství je podle mnohých odborníků téměř nezbytné. Postupně je totiž možné tělo připravit k porodu a usnadnit ve výsledku i jeho průběh. Je i vhodné budovat sílu a vytrvalost v pozicích, které napodobují porod samotný. Také zpevníte svaly a můžete podpořit optimální polohu plodu.
Cvičení v těhotenství i k porodu
Cvičení je vhodné téměř pro každou nastávající maminku, pokud nemá komplikace nebo lékař neřekne jinak. Všeobecně se nedoporučuje u těhotných s vysokým krevním tlakem, při problémech s plodovou vodou či placentou, preeklampsií nebo při hrozbě předčasného porodu. Nečekejte však, že budete doslova dřít jako na tréninku ve fitness centru. Cvičení, které má tělo připravit k porodu je samozřejmě pomalejší a jemnější. A téměř nic k němu nepotřebujete. Hodí se jen podložka na cvičení, velký míč, overball, cvičební blok nebo stolička.
Znáte babské rady na vyvolání porodu při přenášení miminka?
Domácí porody: Výjimečné pocity pro matku i určité riziko pro ni i dítě
Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům
Cviky, které mohou porod přirozeně vyvolat
Některé cviky můžete cvičit třeba i v práci, pokud do ní ještě chodíte. Jiné jsou vhodné jen na doma a další můžete zase cvičit třeba i venku v přírodě.
Chůze po obrubníku
Je to prosté. Jak už název vypovídá, jednoduše jde o to, že budete chodit po obrubníku a soutředit se na každý krok. Cvičení je nenáročné pro klouby a celou spodní část těla. Přesto vlastně lehce posilujete. Při chůzi po obrubníku je dobré mít s sebou třeba kamarádku nebo partnera, kteří nám budou pomáhat, bude-li třeba. Díky tomuto cvičení můžete dítěti pomoci sestoupit o kousek níž.
Pánevní kruhy na míči
Hodně relaxační cvičení, které je zároveň i prevencí bolesti zad. A pokud vás záda už hodně bolí, mohou vám tyto cviky pomoci, abyste se cítili lépe. Rozhodně se i uvolníte. Cvikem dráždíte i děložní čípek, tudíž v termínu porodu si už můžete vyvolat i kontrakce. Jak na to? Posaďte se na velký cvičení míč, nohy dejte široce od sebe a jemnými pohyby začněte kroužit. Jakobyste dělali kruhy kolem pasu. Míč by pro vás měl být oporou, nohy se snažte držet na podlaze a nezvedat je.
Cviky k porodu: Jógová kočka
Klasická pozice kočky může dítěti pomoci dostat se do optimální polohy k porodu. Také tím ale protahujete a posilujete páteř. A zmírňujete napětí. U kočky zaujměte pozici na čtyřech. Srovnejte záda, měly by být v rovine. Jemně se vytahujte za hlavou a kostrčí. A můžete se i mírně prohýbat v zádech, vždy se však vraťte do výchozí pozice.
Malásana čili hluboký dřep
Královský jógový hluboký dřep pomáhá otevřít pánev a posílit svaly pánevního dna. Je to nejlepší póza pro porod. Vyžaduje však velkou flexibilitu, především v kyčlích a v páteři. Postavte se a nohy dejte od sebe více než je šířka kyčlí, chodidla jsou mírně vytočená směrem ven. Záda se snažte držet rovná. Ruce spojte a lokty mějte doširoka. Pomalu jděte do dřepu. A to tak, že pohybujete s tělem pouze od pasu dolů. Hrudník i záda jsou stále v rovině, neprohýbáte se. Lokty směřují proti kolenům. Kolena zároveň jemně tlačíte ven. V této pozici se hluboce nadechněte a vydechněte. Ucítíte tlak vnitřní strany stehen a rovněž tlak v pánevní oblasti.
Cviky k porodu a pro uvolnění dolní části zad
Cvičení na uvolnění dolní části zad pomáhá protáhnout páteř, především pak dolní část zad. A rovněž zmírňuje bolest. Poloha navíc uvolňuje bříško a pomáhá dostat miminko do optimální porodní polohy. Vyzkoušíte? Postavte před sebe židli. Chytněte se opěradla a udělejte 2-3 kroky vzad. Chodidla by od sebe měla být minimálně na šířku kyčlí, spíše více. Chodidla směřují směrem ven. Od pasu dolů se ohněte tak, aby páteř byla rovnoběžně s podlahou. Záda mě ale měla zůstat rovná a ramena stáhněte dolů, lopatky volně leží na hrudním koši. Pozici po dobu 20 vteřin prodýchejte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku