Domácí porody: Výjimečné pocity pro matku i určité riziko pro ni i dítě
U nás většinová společnost stále pohlíží na ženy, které se rozhodnou pro domácí porody, tak trochu jako na nezodpovědné osoby. Je pravdou, že ani na západě není tento způsob v celkových číslech příliš rozšířený. Například v Německu jde o 2% rodiček, V USA je jejich počet přibližně o 1% vyšší, ve Velké Británii se jedná o 4-5% a v Japonsku o zhruba 1-2%. Výjimku tvoří Holandsko, kde se pro domácí porody rozhodne 30-35% nastávajících matek, nutno však dodat, že jde o zemi, kde je tradice domácích porodů dlouhá a rozšířená. V bývalém Československu se stejně, jako jinde ve světě běžně rodilo doma až do konce 2. světové války, ještě v 50. letech minulého století probíhala až třetina porodů v domácím prostředí, pak se už zvolna přesouvají do nemocnic.
Pro koho jsou domácí porody vhodné?
Domácí porody jsou z obecného hlediska vhodné pro tělesně zdatné a zdravé ženy, jejichž těhotenství má nekomplikovaný průběh. Existují však i ženy, které chtějí rodit doma i tehdy, pokud jejich zdraví není optimální a měly během těhotenství problémy. V takovém případě zdravotníci doporučují konzultaci a to, aby se rodička seznámila se všemi riziky jejího případu a rozhodovala se zodpovědně vůči dítěti a neupřednostňovala své představy před jeho zdravím či životem. Jestliže porod v domácím prostředí již začal, pak může dále pokračovat bez převozu do nemocnice pouze tehdy, pokud má rodička pravidelné kontrakce se sílícím charakterem, odteklá plodová voda byla zcela čirá a nezkalená a žena nekrvácí jasně červenou krví.
Domácí porod: které rodičky by nad ním neměly uvažovat?
Porod doma by si měly obecně rozmyslet ty ženy, které měly zdravotní problémy již před těhotenstvím anebo se objevily v jeho průběhu. Dále ty, které se léčí s orgánovými onemocněními (srdce, játra, ledviny apod.), užívají během těhotenství jakékoliv léky včetně magnézia, které lékaři předepisují proti tzv. tvrdnutí břicha anebo berou návykové látky anebo kouří.
Domácí porody a role porodní asistentky
Na domácí porody dohlíží porodní asistentka. Proto, aby mohla během domácího porodu poskytnout rodičce tu nejlepší péči, je důležité, aby spolu byly v kontaktu již během těhotenství. Porodní asistentka tak může sledovat vývoj zdravotního stavu matky a průběh těhotenství. Zásadním obdobím jsou pak poslední čtyři týdny těhotenství. Za optimální se považuje kontakt 1 x týdně. Porodní asistentka by měla rodičku informovat, jaké jsou její možnosti, co se týká zkušeností, vlastního zázemí i pracovního vytížení. Měla by také nastávající matku poučit, kdy ji má telefonicky kontaktovat a vysvětlí jí, jak postupovat v případě, že by k porodu dorazila pozdě, zejména například kvůli špatné dopravní situaci anebo dojezdové vzdálenosti.
Nastávající rodičky, které chtějí absolvovat domácí porod, si také musí uvědomit, že porodní asistentka má velmi omezené možnosti rychlého a účinného zásahu v případě komplikací. Porod je velmi dynamická záležitost, kdy může snadno dojít ke problémům, které je obtížné předvídat a také ke změnám zdravotního stavu matky i dítěte. Rodička by měla rozhodně respektovat, pokud porodní asistentka doporučí převoz do nemocnice anebo se rozhodne přivolat záchrannou službu. Porodní asistentka nepoužívá žádné medikamenty, proto může během domácího porodu pečovat pouze o ženy, u kterých je průběh porodu normální a má zcela nekomplikovaný průběh.
Domácí porody: s čím počítat u porodní asistentky?
Je třeba si uvědomit, že péče porodní asistentky není hrazena z veřejného zdravotního pojištění a v řadě oblastí České republiky je stále velmi obtížné sehnat k domácímu porodu zkušenou a kvalifikovanou porodní asistentku. Ta má při své péči omezené možnosti, při porodu v domácím prostředí je na vše sama, nemá pomoc ani zázemí, jaké by měla ve zdravotnickém zařízení.
Rodiče si navíc musí k domácímu porodu vyřídit některé administrativní náležitosti samostatně a musí počítat i s tím, že může být problém sehnat pediatra, který bude ochotný převzít novorozence do 24 hodin po porodu do své péče.
Co se může stát a proč mohou být domácí porody nebezpečné?
Celá třetina žen, které se rozhodnou pro domácí porod, musí být podle některých statistik kvůli život ohrožujícím komplikacím stejně nakonec dopravena do nemocnice. Může se také stát, že plod má nedostatek kyslíku a je třeba porod urychlit a následně v případě potřeby zahájit oživování novorozence. I zde je třeba jednat rychle a zkušeně. Pokud žena rodí doma, odborná pomoc je vzdálená a následky mohou být pro dítě fatální. Lékaři upozorňují, že pokud dojde k patologickému zvratu, který vyžaduje císařský řez, je nutné provést ho nejdéle do patnácti minut. K náhlým komplikacím přitom může dojít i u žen, které jsou zdravé a předpokládá se fyziologický, tedy normální průběh porodu.
Domácí porody z pohledu záchranářů
Záchranáři přicházející do styku s následky nepodařených domácích porodů přiznávají, že jsou takové výjezdy pro ně psychicky velmi vyčerpávající. Pokud podle některých z nich dojde k nečekaným komplikacím, rozvinou se během několika minut. Posádka záchranné služby je tak volána ve chvíli, kdy jsou již plně rozvinuty příznaky závažných komplikací. Řešení jejich následků je pak velmi složité a náročné a nemusí vést k optimálním výsledkům. Posádky vozů zdravotnické služby totiž postrádají odborné zkušenosti specialistů z oboru neonatologie či porodnictví. Očekávání, která jsou v případě problémů během domácího porodu spojena s příjezdem záchranné služby a zásahu jejích pracovníků, jsou tak mnohdy nadsazená, protože zdravotníci nemohou suplovat plně vybavený porodní sál ani specializovanou lékařskou péči. Toto vše by měla vzít na vědomí i zcela zdravá rodička. Ne nadarmo tak přirovnávají odborníci domácí porody k ruské ruletě.
V porodnici nebo doma?
Jedním z častých argumentů propagátorek a propagátorů domácích porodů je fakt, že děti bývají ihned po porodu odneseny, případně jsou matky nuceny do nevyhovujícíh poloh anebo se porodníci snaží porod urychlit. Každá žena si však může dopředu vybrat porodnici i zajet se do zařízení podívat. Vše záleží samozřejmě na úhlu pohledu a mnoho lidí naopak tvrdí, že v dnešní době má rodička soukromí a existují porodnice, kde se jí vychází vstříc i při netradičních požadavcích, například při žádosti o porod v poloze exotických kultur. Také dítě bývá často ponecháno s matkou a takzvaný poporodní bonding je dnes už poměrně rozšířeným jevem. Porodnice často nabízí porodní pokoje, ne nepodobné hotelovému ubytování s koupelnou, kde ženy mohou rodit dle svých preferencí. Lékaři upozorňují, že rodičky bývají málo informovány o možných komplikacích a rizicích spojených s domácími porody. Podle nich jsou domácí porody jednoduše hazardem pro matku i dítě.
Je tedy na každé ženě, aby se rozhodla. Nejenom s ohledem na své přání a své pocity, ale hlavně zodpovědně vůči dítěti.
Diskuse k článku