Příprava na porod je důležitá nejen u prvorodiček, ale i u žen, které již rodily
Kurzy předporodní přípravy
V případě přípravy na porod by mělo jít o komplexní průpravu budoucí rodičky po stránce psychické, fyzické i vědomostní. Pokud se u porodu počítá s přítomností manžela či přítele, rozhodně by měl přípravu absolvovat se svou partnerkou. Kurzy předporodní přípravy organizují obvykle přímo porodnice či privátní porodní asistentky. Kvalitní kurz přípravy na porod se přitom nezaměřuje jen na budoucí maminku. Měl by zároveň nabídnout i informace o kojení a o péči o novorozence v prvních týdnech života. Spoustu věcí ale musí budoucí maminka zvládnout sama, popřípadě s partnerem.
Výběr porodnice či jiného místa k porodu
Důležité je nepodcenit výběr místa porodu. Hlavní věcí je upřesnit si, co je pro nastávající maminku během porodu a po něm důležité a jaká má očekávání. Právě zde se osvědčuje jako zdroj informací kvalitně organizovaný předporodní kurz. Vybrat si porodnici jen s ohledem na místo bydliště a podle toho, že kamarádky říkaly, že to tam „ušlo“, může vést ke zklamání a k pokažené radosti z velké životní události. Pro některé ženy je důležité, aby porodnice byla vybavená nejmodernějšími přístroji kvůli bezpečnosti dítěte i její vlastní. Jiná skupina žen dává přednost komornějšímu prostředí, soukromí a individuálnímu přístupu při porodu, který respektuje přání rodičky ohledně způsobu, jakým si přeje své dítě přivést na svět. Jedním z důležitých kroků by měla být i návštěva vybrané porodnice. Zde se zpravidla můžete přímo na místě vyptat na vše, co vás zajímá. Všímejte si vstřícnosti a ochoty personálu, důležité je i to, jak na vás celé místo působí a nakolik jsou zde ochotní vyjít vstříc vašim přáním. Vhodné je si na internetu pročíst i hodnocení jiných žen, které mají s danou porodnicí osobní zkušenost. Přece jenom je něco jiného realita a něco jiného sliby, dané na webu porodnice nebo její při předporodní návštěvě.
Masáž hráze
Někdo tvrdí, že se bez masáže hráze budoucí rodička neobejde, jiní mávnou rukou s tím, že je to zbytečné. Přesto se doporučuje nejméně šest týdnů předtím, než máte termín porodu, provádět tuto masáž jako prevenci před nutností nástřihu. Hráz (latinsky perineum) je svalnatá oblast mezi konečníkem a pochvou. Porod ji hodně namáhá a masáž hráze činí její tkanivo pružnějším, takže se během porodu dostatečně roztáhne a sníží se riziko natržení nebo nutnosti hráz nastřihnout. Pravidelná masáž hráze také pomáhá ke snížení bolesti při průchodu hlavičky porodními cestami. Komu tato masáž prospívá především? Zejména by se jí neměly vyhýbat ženy, které čekají první dítě a rodičky nad 30 let, které mají tkáň méně pružnou. Vhodná je i pro rodičky, které mají z předchozích porodů hráz poškozenou nástřihem nebo natržením, což způsobuje její oslabení. Při správném provádění je masáž hráze zcela bezpečná. Je důležité si nastudovat její techniku. Na internetu i v příručkách pro budoucí matky je možné najít hodně informací včetně instruktážních videí. Masáž hráze není vhodná pro maminky, které už dříve prodělaly předčasný porod, trpí vaginální infekcí anebo se na ni během těhotenství léčily a rovněž pro ty, kterým by masáž hráze mohla vyvolat kontrakce. Odborníci upozorňují, že přes veškeré masáže hráze se s ohledem na individuální vývoj porodu vždy nedá nástřihu hráze kvůli bezpečnosti dítěte vyhnout.
Nácvik správného dýchání jako příprava na porod
Správné dýchání pomůže rodičce během bolestivých kontrakcí k lepšímu uvolnění. Bolest samozřejmě zcela nepotlačí, ale může ji pomoci snížit. Rodička bude mít i více energie. Také dítě potřebuje přísun kyslíku, proto je důležité, aby žena v průběhu porodu nezadržovala dech a dýchala pravidelně. Během porodu se používá několik typů dýchání, pro každou dobu porodní je to specifický styl. Jak je používat a jejich nácvik je obsahem předporodní přípravy a pokud ji absolvuje partner rodičky spolu s ní, může jí pomoci správné dýchání pohlídat. Od toho je u porodu samozřejmě také porodní asistentka. Nejdůležitější zásadou je dech nezadržovat, protože to snižuje přísun kyslíku k dítěti a rodička se dříve vyčerpá. Porod se může tak zbytečně prodlužovat. A správné dýchání také zamezí tvorbě popraskaných žilek v očích u rodičky.
Taška do porodnice - co si sbalit?
Tašku s věcmi do porodnice doporučují odborníci mít nachystanou už přibližně od 35. týdne, kdyby se miminku chtělo na svět dříve, než je předpokládaný termín porodu. Každá budoucí maminka většinou dostane od lékaře nebo v příslušné porodnici seznam potřebných věcí, ale přesto je dobré si vzít i ty, které některé porodnice nabízejí, například porodní vložky či pleny pro novorozence. Zkušenější maminky upozorňují, že je možné si připravit tašky hned tři. Jednu s věcmi, které jsou třeba k porodu a další až na oddělení šestinedělí. A třetí na cestu domů nebo pouze s věcmi pro miminko. Tu může partner přivézt s sebou při návštěvě.
Co tedy budete potřebovat do tašky přímo k porodu? Připravte si veškeré potřebné doklady, tedy občanský průkaz, těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny, oddací (rozvodový, úmrtní) list, v případě nesezdaných párů rodné listy obou rodičů, tiskopis s vybranými jmény pro miminko, případně ověřené svolení partnera o příjmení dítěte, košili pro porod (přestože porodnice obvykle nabízejí vlastní), přezůvky vhodné i do sprchy, ručník, toaletní papír, teplé ponožky, porodnické kalhotky, jednorázové plenky pro miminko a jednu látkovou plenku nebo tenkou přikrývku pro dítě. Přibalit si můžete i kosmetiku, jako je třeba krém na ruce nebo oblíbené mýdlo a vhodný nápoj a něco na posilnění, osvědčuje se hroznový cukr nebo čokoláda. To však konzultujte se svou porodní asistentkou. Pokud budete chtít darovat pupečníkovou krev nebo máte zájem o její uchování, je třeba vyplnit příslušné tiskopisy a většinou se předem také domluvit v porodnici.
Jak poznat příznaky porodu?
Blíží se den „D“ a budoucí maminky ho netrpělivě očekávají. Termín porodu je pouze orientační. Většina žen rodí dříve či později. Vlastnímu porodu může předcházet takzvané přípravné období, kdy budoucí rodička zaznamenává určité změny, které upozorňují na blížící se porod. Mohou to být například nepravé děložní stahy, zvané poslíčci nebo též Brexton-Hicksovy kontrakce. Nejsou bolestivé a na rozdíl od pravých porodních kontrakcí jsou nepravidelné. Neměly by se objevit častěji, než čtyřikrát za hodinu a neměly by být bolestivé. Pravé kontrakce jsou stále silnější a intervaly mezi nimi se zkracují. Obvykle se při nich objevují i další projevy a příznaku nadcházejícího porodu. Těmi je například špinění, odtok plodové vody, bolesti zad anebo pocit tlaku na konečník. Ve chvíli, kdy se děložní stahy objevují v pravidelných zkracujících se intervalech a délka jednotlivých stahů se naopak prodlužuje, je nutné začít sledovat časové rozestupy. Odborníci tvrdí, že nejvhodnější čas pro odjezd do porodnice je chvíle, kdy se kontrakce opakují po 10 minutách a jeden stah trvá nejméně minutu. Je to však hodně orientační údaj, je nutné počítat s délkou cesty do porodnice a počtem porodů, které již rodička absolvovala. Nastávající maminky by ale měly dát především na své vlastní pocity. Je lepší přijet do porodnice dříve a počkat, než dorazit pozdě. A vyrazit tam také tehdy, i kdyby se nakonec cesta do porodnice ukázala zatím jako zbytečná.
Diskuse k článku