Odmítají vaše děti zeleninu? Osvědčené tipy, jak je naučit zdravě jíst. Zelenina se stane přátelskou potravinou
Rodiče často bojují s tím, že jejich děti nechtějí jíst zeleninu. U malých dětí jde většinou o obavy z potraviny, kterou neznají. Zatímco některé děti jsou ochotné tyto obavy odvážně překročit a zeleninu okusit, pro jiné se zelenina stává nepřítelem. A problém nastává ve chvíli, kdy toto nepřátelství přetrvává…
Jak tedy docílit toho, aby vaše dítě a zelenina byli kamarádi? Můžete vyzkoušet prověřené tipy, které skutečně fungují. Přichystali jsme jich pro vás vícero. Uvidíte, která rada se ujme právě u vašeho potomka.
Zelenina a vaše dítě: Nejlepší kamarádi
Děti mají kvůli nedostatku zkušeností tendenci přijímat nebo odmítat potraviny pouze na základě jejich vzhledu. Je proto důležité, aby každé jídlo, které jim naservírujeme, tedy i zelenina, dobře vypadalo. Kromě jídla by se pak měly o zelenině postupně dozvídat i další informace. V obchodě na nákupu, z internetových videí nebo z knih. Totiž dítě, které nějakou potravinu již teoreticky zná, se ji bude méně zdráhat ochutnat. Aby si dítě nějakou konkrétní zeleninu, kterou na první pohled odmítá, oblíbilo a ocenilo její chuť, potřebuje 8 až 15 ochutnávek. Mějte tedy se svým potomkem trpělivost.
Chcete mít chytré dítě? Naučte ho zdravě jíst!
Připravte zdravé svačiny, které vaše dítě nikdy nepřinese zpět domů. Jak tedy na svačiny do školy?
Psychomotorický vývoj dítěte v 1. roce - Co by mělo dítě všechno umět?
Zelenina jako běžný pokrm
Velkým pomocníkem pro vás mohou být potraviny, které dítě již zná a má je rádo. Jejich prostřednictvím tak můžete zařadit nový pokrm, aniž byste se setkali s bouřlivým odmítáním. Známá jídla, tedy i známá zelenina, totiž vašeho potomka ujišťují o “bezpečném” obsahu talíře a tudíž i snižují jeho odpor k ochutnávání nových jídel. Klasickými “fígly” jsou pak například přidávání kečupu nebo rajčatové omáčky k zelenině, výroba zeleninových hranolků či pečené zeleninové koláče. Zkrátka je to na vaší fantazii.
Zelenina musí hezky vypadat
Ať už u dětí nebo u dospělých: jídlo, tedy i zelenina, musí pěkně vypadat. Vyvolává totiž očekávání ohledně jeho chuti. Navíc děti preferují jídla s jasnými a jednotnými barvami (například červená rajčata), je proto vhodnější upřednostnit způsob kuchyňské úpravy, který zachovává barvu dané zeleniny. Ideální pro tento účel je například příprava zeleniny v páře.
Zelenina jako hra
Děti si rády hrají a platí to i u jídla. Zelenina je pro tento účel ideální. Není-li vyhnutí, klidně jim spojte čas jídla a zábavy. Hra totiž podněcuje jejich představivost a snáze pak novou potravinu ochutnají. Nemyslíme tím pochopitelně sednout si s nimi s talířem mezi hračky a servírovat jim jídlo v herně. Ale nakrájejte zeleninu na malé plátky nebo tyčinky, vytvořte z nich nejrůznější tvary, pospojujte je barevně, sestavte z kousků zeleniny nějaký obrazec… A u jídla vyprávějte příběh nebo si nějaký příběh postupně vymýšlejte spolu. Děti rovněž dávají přednost malým kouskům zeleniny, všechno by tedy mělo být co nejvíce nakrájené.
Zapojte dítě do přípravy zeleniny
Zapojení potomka do přípravy jídla je důležitým krokem k seznámení se se zeleninou. Rozhodně mu to umožní danou zeleninu lépe poznat, což je první krok k přijetí. Navíc, když si samo nějaký pokrm připraví, pak jej bude i větší chutí konzumovat. Zelenina se tak vašemu potomkovi lépe a snadněji zařadí na seznam oblíbených potravin.
Zelenina na společném talíři
Budete-li svému potomkovi říkat, že má jíst zeleninu a sami se jí přitom ani netknete, pak se nejspíš vaše slova minou účinkem. Je více než jasné, že rodiče hrají významnou roli ve stravování svého dítěte a v rozvoji jeho chutí. Preference dětí ke stravování jsou sice určeny i genetickými faktory, avšak momentální faktory prostředí hrají mnohem větší roli. Bude-li se jíst u vás doma zelenina jako každodenní součást jídla, je mnohem menší pravděpodobnost, že by ji vaše dítě odmítalo ochutnávat či jíst. Naopak budete-li vyvíjet na potomka tlak nebo budete-li slibovat odměny za konzumaci zeleniny z talíře, pak toto do budoucna nebude vůbec fungovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku