Hudba v těhotenství působí příznivě na vývoj dítěte. Jaký žánr je nejvhodnější?
Hudba v těhotenství příznivě ovlivňuje vývoj dítěte. Tento fakt potvrdilo již mnoho vědeckých pracovníků. Pokud by vás zajímalo, jaká melodie je ta nejpříznivější, pak vsaďte na vážnou hudbu. Ta je dle posledních výzkumů pro vyvíjející se plod jako dělaná. Co si tedy pustit například Vltavu od Bedřicha Smetany?
Zpěv a zvuky nejrůznějších tónů provázejí lidstvo už od nepaměti. Z toho těží například muzikoterapie, která je velmi blahodárná ke zklidnění psychiky. Proto je i hudba v těhotenství považovaná za významný benefit, který dopřejete svému nenarozenému miminku.
Hudba v těhotenství aktivuje mozek dítěte, i když je ještě v děloze
Reakce vyvíjejícího se miminka na melodie je možné dle odborníků zaznamenat již ve čtvrtém měsíci gravidity. Plod je velký zhruba deset centimetrů a dochází u něj k výraznému rozvoji nervové soustavy a mozku. Právě v tomto období má hudba v těhotenství největší efekt. V případě, že byste začali s jejím poslechem dříve, nemusí mít na dítě v podstatě žádný vliv. V šestnáctém týdnu gravidity je možné také zpozorovat u plodu (na sonografickém vyšetření) jisté grimasy, tj. špulení rtů, zvedání obočí, plazení jazyka, nebo otevírání úst. Mimika může být umocněna právě tóny, které zrovna posloucháte. O čtyři týdny později je dokonce schopné miminko rozpoznat i melodii vašeho hlasu a díky vyvinutému sluchovému ústrojí dokáže zaznamenat daleko lépe linoucí se tóny.
Hudba v těhotenství a její druh
Aby měla hudba v těhotenství optimální dopad i na miminko, je dobré se zaměřit na konkrétní repertoár. Vědci uvádějí, že nejlépe působí na dítě hudba vážná. Skvělé účinky má údajně poslech Wolfganga Amadea Mozarta. Chybu neuděláte ani s Ludwigem van Beethovenem, či Johannem Sebastianem Bachem. Nemůžeme rovněž opomenout významné české skladatele, jako je Bedřich Smetana a Antonín Dvořák. Ostatně vaše očekávané miminko bude nadšené z jakéhokoliv příjemného zvuku. Doporučováno tedy je, aby maminky od šestnáctého až dvacátého týdne těhotenství dopřály miminku muzikoterapii alespoň dvakrát denně po dobu dvaceti minut. Myslete však i na vhodnou hlasitost (ideálně do 40 decibelů).
Hudba v těhotenství a konkrétní vlivy na miminko
Pokud zprostředkujete svému vyvíjejícímu dítku pravidelný přísun příjemných melodií, můžete tak přispět k jeho lepšímu prospívání v mnoha směrech. Hudba v těhotenství má vliv na tyto aspekty:
- Miminko se po poslechu libých tónů celkově zklidní a zrelaxuje. S tím je tedy spojená i regulace fyziologických funkcí (tepová frekvence a dech budou v normě).
- Hudba v těhotenství podpoří rovnoměrný a zdravý růst tělíčka. Lépe se vyvíjejí i orgány, zejména nervová soustava.
- Dítko nebude trpět nedostatkem kyslíku, ba naopak. Díky muzikoterapii bude jeho krev podstatně více okysličená.
- Některé průzkumy dokonce hovoří o tom, že pravidelný poslech hudby v těhotenství může pozitivně ovlivnit inteligenční kvocient malého človíčka.
Hudba v těhotenství: Jak ji poslouchat, aby měl proces co největší efekt?
Nyní už víme, jaké má hudba v těhotenství vlivy. Naskýtá se však ještě jedna otázka. Jak vlastně melodie poslouchat, aby je miminko bylo schopné vnímat? Samozřejmě můžete zkusit klasická sluchátka, vědci ale doporučují spíš přikládat reproduktory přímo k bříšku. Tak bude účinek nejvyšší. Ovšem existují i speciální reproduktory, které se vyrábí ve tvaru klasického tamponu a aplikace probíhá přímo vaginálně. Pakliže by vás tato možnost muzikoterapie pro ještě nenarozené děťátko nadchla, lze prozkoumat například zahraniční web společnosti BabyPod. Reproduktor stojí zhruba 150 dolarů a je vyrobený z hypoalergenního silikonového materiálu.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku