Zaručené triky, jak vyvolat porod, když se děťátku nechce na svět. Pomoci mohou i bylinky
Rychlý, bezproblémový a bezbolestný porod si přeje každá žena. Avšak ne vždy všechno vyjde podle našich představ. Přeci jen ale existují rady, jak je možné porod usnadnit, případně i urychlit. Naše babičky si věděly rady se vším, na všechno měly nějakou fintu. A ono to většinou i fungovalo. Navíc pokud jde o bylinky, pak jistě potvrdí i bylinkáři, že s těmi správnými rozhodně chybu neuděláte. A po čem tedy před porodem sáhnout, aby šlo všechno lépe?
Termín, kdy by miminko mělo přijít na svět, vypočítávají lékaři podle data poslední menstruace a pak se také řídí ultrazvukovým vyšetřením. Někdy se proto tyto dva termíny mohou lišit. Většinou to však nebývá více než o týden. K porodu by mělo dojít zhruba za 40 týdnů od poslední menstruace. Za fyziologický termín je považováno rozmezí 38. a 42. týdne. Pokud se děťátko narodí dříve, je nedonošené. Později je pak označováno jako přenošené.
Byliny pro snadnější porod
Říká se, že některé byliny mohou porod značně usnadnit. Z těch, které jsou skloňovány nejvíce, je oblíbený především maliník. Hovoří se o tom, že by jej měly pít těhotné ženy zhruba od 34. týdne těhotenství. Také se však říká, že dřívější pití maliníku není bezpečné. Pojďme se tedy podívat na to, jak je to ve skutečnosti. Maliník obsahuje spoustu minerálů a vitamínů. Rozhodně nepatří mezi byliny, které by v těhotenství byly kontraindikované a mohly nějak ublížit. Avšak nic se nemá přehánět. Budete-li jej popíjet v rozumné míře, můžete si klidně šálek čaje denně dát. Od 34. týdne pak můžete už pít klidně litr denně. Maliník způsobí to, že budou porodní cesty v druhé době porodní uvolněnější a budete se lépe otvírat. Rozhodně není pravdou, že by mohl způsobit předčasný porod.
Homeopatika k porodu a po porodu
Znáte babské rady na vyvolání porodu při přenášení miminka?
Příprava na porod je důležitá nejen u prvorodiček, ale i u žen, které již rodily
Dále je možné sáhnout i po kontryhelu, který je bohatým zdrojem fytohormonů. Kontryhel je možné popíjet jak v těhotenství, tak i těsně před porodem nebo následně pak během kojení.
Těsně před porodem může být nápomocna obyčejná mateřídouška. Při porodu pomáhá zmírňovat křeče hladkého svalstva. A podobně funguje i rozmarýn, avšak ve formě koupele. Využít se může teprve v termínu porodu nebo v případě, že rodička přenáší. Rozmarýnová koupel může zkrátit u prvorodiček první dobu porodní až o 50 %. U dalších porodů to může být ještě o víc. Podobně funguje i levandule – ta však není doporučována, pokud máte nízký krevní tlak.
Lněné semínko pro rychlý porod
Lněné semínko je známo především jako projímadlo. Avšak je velmi oblíbené právě u těhotných žen. Lněné semínko je schopno uvolňovat porodní cesty tím, že zvyšuje hladinu hlenu v cestách porodních. To pak může mít následně značný vliv na ulehčení celého porodu. Pokud chcete lněné semínko pro tento účel užívat, pak se doporučuje zařadit jej nejdříve ve 34. týdnu těhotenství. Je však důležité konzumovat jej nadrcené nebo jej důkladně pokousat. Pokud bychom to neudělali a chtěli bychom jej využívat výhradně vcelku, pak by byl efekt téměř nulový. Semínko by totiž jen prošlo zažívacím traktem neporušené.
Masáž bradavek i pohlavní styk mohou porod nastartovat
Staré dobré rady, které fungují. Jedním z nejúčinnějších způsobů pro vyvolání kontrakcí je masáž bradavek. A to hned několikrát denně. Způsobí se tím, že se začne vyplavovat hormon oxytocin, který má na svědomí děložní stahy. Masáž bradavek však není vhodné provádět dříve než v 39. týdnu těhotenství. Těsně před porodem se pak nebojte ani pohlavního styku. Mužské sperma totiž obsahuje prostaglandiny, které mohou vyvolat kontrakce.
Fyzická námaha pro nástup porodu
Nastartovat porod může i fyzická námaha. Ne nadarmo říkávaly naše babičky, že žena “hnízdí”, když před porodem uklízí dům, vytírá nebo třeba myje okna. Samozřejmě je nutné fyzickou aktivitu přizpůsobit vašemu aktuálnímu stavu. Pokud je všechno v pořádku, pak neuškodí ani dlouhé procházky nebo cvičení. Zkrátka rozumná fyzická zátěž. A nezapomeňte: pokud si s čímkoliv nejste jisti, raději své obavy konzultujte s vaším ošetřujícím gynekologem či porodníkem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku