Jak dlouho budete rodit? Délka porodu je ovlivněna geny. Stejně tak psychickou a fyzickou kondicí ženy
Období těhotenství je pro každou ženu časem, který je plný změn, příprav a očekávání. Narození dítěte je velkou a přelomovou životní událostí. Samotný porod bývá často ze strany rodiček doprovázen různými obavami a také touhou po tom, aby porod byl pokud možno co nejméně bolestný, nekomplikovaný a co nejkratší. Možná se ptáte - jaká bude délka porodu? Pomůžeme vám tuto otázku zodpovědět.
Pouze 5 % žen rodí v termínu, který je vypočítán gynekologem. Většina žen rodí před, nebo po tomto termínu.
To, jaká bude délka porodu ženy, je velmi individuální záležitostí a není možné ji dopředu odhadovat. Obecně je možné říct, že prvorodičky rodí déle než vícerodičky. Když je délka porodu kratší, než jedna hodina, jedná se o překotný porod.
Na čem všem záleží, jak bude samotný porod dítěte probíhat a jaká bude délka porodu? Jedná se o kombinaci více různých faktorů. Svoji roli zde hraje kromě jiného pravděpodobně i genetická dispozice v ženské linii rodiny.
1. Délka porodu a fyzická kondice
Udržování tělesné aktivity a fyzické kondice v těhotenství je velmi důležité. Přiměřená tělesná aktivita nemá žádné negativní účinky na ženu ani na plod. Cvičení zlepšuje sílu a vytrvalost, které obojí bude žena při porodu, který je sám o sobě velkým fyzickým výkonem, potřebovat. Pokud jste byla před těhotenstvím zvyklá cvičit, pak rozhodně pokračujte, ale fyzickou aktivitu přizpůsobte svému aktuálnímu stavu. Běh vyměňte za procházky, aerobní cvičení spíše za klidnější cvičební aktivity a podobně.
Nejlepší cvičení pro těhotné ženy
- chůze, procházky na čerstvém vzduchu přiměřenou rychlostí
- dechová cvičení, vědomé dýchání, uvolněný dech
- plavání v čisté vodě
- cvičení na velkém míči pro těhotné
- předporodní cvičení, těhotenské cvičení
- relaxace
Čeho se v těhotenství vyvarovat?
- prudkým pohybům s otřesy (skákání přes švihadlo, aerobik, míčové hry, kontaktní sporty)
- cvičení vleže na zádech (může bránit přívodu krve k plodu)
Při cvičení dbejte na svoji bezpečnost i bezpečnost dítěte
- hlídejte si svoji tělesnou teplotu, přehřátí organismu škodí plodu
- buďte více než před těhotenstvím šetrná ke svým vazům a kloubům, které jsou vlivem těhotenských hormonů více uvolněné, tím i náchylnější k různým poraněním
- vyvarujte se přepínání, jste-li unavená nebo zadýchaná, cvičení přerušte
- věnujte pozornost pomalému, klidnému a pravidelnému dýchání
- vyvarujte se jakýchkoliv extrémů ve cvičení
- v těhotenství nikdy necvičte v tahu více jak půl hodiny, při únavě cvičení vždy raději přerušte
2. Délka porodu a psychická kondice
- v průběhu těhotenství, ani při přicházejícím porodu, se snažte nestresovat a nepodléhat panice
- berte těhotenství i porod jako přirozenou součást života
- v průběhu těhotenství dbejte na vyváženou stravu a dostatečný spánek
- strach z porodu patří k faktorům, které mohou pobyt na porodním sále prodloužit (vyšší hladina stresových hormonů způsobuje, že kontrakce jsou slabší a samotná délka porodu se prodlouží)
- při nervozitě se uklidněte tím, že se začnete soustředit na svůj dech – nádech a výdech
- porod je velmi emocionální a subjektivní zážitek, proto se nestyďte za nic, co cítíte nebo prožíváte
- udělejte cokoliv, co si myslíte, že by mohlo vaše obavy z porodu rozptýlit, ať je to návštěva porodního sálu s předstihem, návštěva předporodního kurzu, zvolení si alternativního průběhu porodu, přítomnost podporující osoby při porodu samotném
- v průběhu porodu vždy dostatečně komunikujte s personálem a držte se jejich rad a pokynů
- nezapomínejte, že porod se týká jak vás, tak i vašeho dítěte. Mluvte na něj, hlaďte si břicho, buďte s miminkem ve spojení. Neznámý a náročný proces je to totiž i pro něj
- mezi kontrakcemi odpočívejte, ať máte dostatek sil na závěrečnou fázi
Přirozený a vyvolávaný porod - základní rozdíly
U vyvolávaného porodu bývá obvykle pomalejší první fáze. Rychlost porodu závisí na zralosti a připravenosti děložního hrdla k porodu. Na délku porodu má tedy vliv připravenost děložního hrdla. Co se týká větší bolestivosti vyvolávaného porodu, je tomu tak proto, že kontrakce u něj obvykle nastupují v plné síle, zatímco u přirozeného porodu se rozvíjí postupně.
Babské rady, jak vyvolat porod
Nejlepší je, když si příroda a miminko řeknou sami, kdy chtějí přijít na svět. Pokud ale maminka přenáší a má obavy z vyvolávaného porodu, má možnost zkusit některé babské rady, jak vyvolat porod svépomocí.
K nejúčinnějším způsobům, jak vyvolat kontrakce patří masáž prsních bradavek. Masáž bradavek mezi palcem a ukazováčkem by však neměla denně trvat více jak pět minut. V organismu se díky tomuto postupu začne vyplavovat hormon oxytocin, který vyvolává děložní stahy. Masírování je možné aplikovat od 39. týdne těhotenství. Dalším způsobem, jak vyvolat porod je pohlavní styk. Mužské sperma totiž obsahuje prostaglandiny, které zvyšují stahy děložní svaloviny. Pohlavní styk může vyvolat kontrakce i mechanickým kontaktem. Není vhodný v případě rizikového těhotenství a dalších komplikacích v těhotenství.
Odedávna se k vyvolání porodu používala fyzická námaha. Nic se nemá přehánět, rozhodně se nepřepínejte. Prožíváte-li však fyziologické těhotenství bez komplikací a termín porodu vypršel, pak se můžete zkusit třeba projít na nějaký kopec v okolí. Raději však už v doprovodu někoho dalšího.
Teplá koupel by měla porod také poměrně spolehlivě vyvolat. Ponořte se do vany s teplou vodou a masírujte si bříško sprchou krouživými pohyby.
K vyvolání porodu se používají i bylinky. Několik týdnů před porodem je možné začít popíjet čaj z maliníku, který pomáhá s nástupem kontrakcí. Doporučuje se také pupalka nebo pupalkový olej, koupel s pár kapkami éterického oleje z mateřídoušky.
Fáze porodu
První doba porodní bývá nejdelší částí porodu. Začíná prasknutím plodové vody a končí fází tlačení. Během první doby porodní se chystají a otevírají porodní cesty.
Druhá doba porodní se nazývá také vypuzovací. Obvykle trvá kolem třiceti minut a jde o samotný porod dítěte.
Třetí doba porodní začíná přestřižením pupeční šňůry. Během pár minut po porodu dítěte se porodí placenta plodové obaly. Poporodní období trvá dvě hodiny po porodu. Samovolně ustává krvácení z dělohy, zdravotníci sledují zdravotní stav maminky a ošetří případná poporodní poranění.
Diskuse k článku