Strach z porodu vás může paralyzovat! Poradíme, jak se ho zbavit a těšit se na miminko
Už se jistě těšíte, až budete držet v náručí své novorozené miminko. Ať už půjde o vaše první miminko nebo máte třeba již zkušenost z předchozího těhotenství, může vás přepadnout strach z porodu. Možná vám již některé kamarádky vyprávěly své zážitky, možná je pro vás porod velká neznámá. Občas se vás někdo bude snažit uchlácholit větou, že „kdyby to bylo tak strašné, tak by nikdo neměl druhé dítě“. Pojďme se ale podívat na konkrétní kroky, které vám pomohou strach z porodu minimalizovat.
Jak se zbavit strachu z porodu?
Pokud jste budoucí maminka, platí, že dítě budete rodit vy, ale nejste v tom úplně sama. Základ úspěchu, jak vyzrát na strach z porodu, je v přípravě. Jednou z podstatných otázek je – kdo bude u porodu s vámi? Častým trendem dneška je partner – otec dítěte. Je třeba, abyste si o tom s partnerem dopředu promluvili, rozhodně by neměl být do účasti nucen. Možná sama cítíte, že byste u porodu ráda měla někoho jiného (maminku, kamarádku, dulu).
Možná byste uvítala někoho, kdo má s porody více zkušeností – vaše osobní porodní asistentka nebo dula (osoba většinou bez odborné kvalifikace, zato empatická a se zkušenostmi z různých porodů, jejíž klid a nadhled vám může pomoci zbavit se strachu). Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, nebojte se s několika z nich setkat a chvíli hledat, než najdete tu pravou osobu, která vám bude vyhovovat.
Mějte vlastní porodní plán
Sepište si porodní plán, pomůže vám překonat strach z porodu. Ať už si porodní plán/přání sepíšete jen sama pro sebe pro utřídění myšlenek, nebo jej odevzdáte v porodnici a budete žádat jeho splnění personálem porodnice, pomůže vám ujasnit si, jak byste chtěla, aby váš porod probíhal.
Budete chtít využít pomůcky jako je míč či porodní stolička? Budete chtít epidurál či mít možnost přinést si vlastní porodní aroma lampičku a přehrávač s hudbou? V jaké poloze budete chtít rodit? Pokud netušíte, co všechno byste měla vzít v úvahu, poraďte se se zkušenou porodní asistentkou. Přečtěte si o porodu z lékařského hlediska.
Seznamte se svým plánem svůj doprovod a, pokud chcete, v době nástupu do porodnice i její personál. Pokud chcete, aby váš porodní plán byl pro porodnici právně závazný, využijte možnosti tzv. „dříve vysloveného přání“, jehož součástí bude konzultace vašich přání s gynekologem (budete poučena o jejich „reálnosti“) a váš ověřený podpis a předejte ho porodnici oficiální cestou nejméně 30 dní před vaším termínem porodu.
Věnujte pozornost výběru porodnice
Dalším tipem, jak vyzrát na strach z porodu, je předem navštívit porodnici, ve které se chystáte rodit (nebo porodnice, mezi kterými si vybíráte). Většina z nich pořádá i předporodní kurzy a/nebo umožňuje prohlídku porodních sálů a oddělení šestinedělí. Je důležité, abyste se ve vybraném zařízení cítila, pokud možno, příjemně, a zároveň budete mít možnost klást otázky, které si ideálně připravte předem. Přečtěte si, jak se připravit na porod.
Natrénujte si s doprovodem cestu do vybrané porodnice a dostatečně dopředu si sbalte potřebné věci pro sebe i miminko. Možnost porodu doma si předem dobře promyslete.
Strach z porodu zažene předporodní kurz
Překonat strach z porodu vám pomůže i návštěva předporodního kurzu. V dnešní době máte velkou možnost výběru z kurzů dlouhodobých i krátkodobých, organizovaných porodnicemi i nezávislými porodními asistentkami. Dobrý kurz by vám vedle teoretických informací měl nabídnout i možnost praktických nácviků (úlevových poloh, masáží doprovázející osoby…). Strach z porodu může pomoci odehnat konzultace s porodní asistentkou i v případě, že se nechystáte si ji najmout přímo k porodu. Mnoho z nich jsou i laktačními poradkyněmi a mohou tak být šikovným kontaktem v případě potíží s kojením po porodu.
Mějte důvěru ve vlastní tělo a mysl
Klíčem k tomu, jak se zbavit strachu z porodu, je vaše fyzická a psychická pohoda, která vám umožní vědomý porod. Důležité je, aby porod proběhl co nejvíc přirozeně, a vy jste tak mohla co nejvíce naslouchat svému tělu a jeho signálům. U zdravého těhotenství je ideální vyčkat, až porod začne sám spontánně. Přirozené porodní kontrakce nastupují většinou pozvolna a dají se zvládat lépe než ty vyvolané umělým oxytocinem. Můžete si tak snadněji zvyknout na tempo kontrakcí a spolu se svým tělem volit polohy, které jsou vám během nich příjemné.
Nebojte se říct si svému doprovodu o pomoc (například při změně polohy, pokud potřebujete podepřít, namasírovat záda atd.), ale třeba také o to, aby na chvíli odešel/odešla, pokud budete potřebovat chvíli pro sebe. Je to váš porod a pokud nejste v život ohrožující situaci, nemusíte dělat nic, co nechcete.
I když si budete velmi přát přirozený porod, buďte připravená i na variantu komplikací a případného císařského řezu. Sežeňte si dostupné informace a svá přání i k císařskému řezu zahrňte do svého porodního plánu. Pokud by k němu došlo, budete psychicky vyrovnanější a lépe se s touto náročnou situací vyrovnáte. Přečtěte si, jak dlouho budete rodit.
Co vy a strach z porodu? Jak jste s ním bojovaly?
Diskuse k článku