Nejčastější příznaky těhotenství podle kterých poznáte, že jste těhotná
Zpožděná menstruace znamená pro mnoho žen jediné - jsem těhotná! Existuje ale daleko více možných ukazatelů, které mohou značit, že jste v jiném stavu. Naproti tomu za několikadenním zpožděním často stojí jen obvyklá nepravidelnost v menstruaci, stres nebo nachlazení.
V dnešním článku si ukážeme nejčastější příznaky těhotenství, které vám mohou napovědět, že se za 9 měsíců stanete maminkou. Některé z nich určitě znáte, jiné pro vás mohou být novinkou.
Nejčastější příznaky těhotenství
1. Citlivá prsa
Jako jeden z nejčastějších ukazatelů těhotenství mnoho žen jmenuje zvýšenou citlivost prsou. Prsa se mohou na pohled zdát větší a jsou přecitlivělá včetně bradavek. Tato situace může připomínat stav před nebo během menstruace.
2. Vynechání menstruace
Mezi další obvyklé příznaky těhotenství patří už zmíněné vynechání menstruace. Každá žena má menstruační cyklus jiný a může trvat od 27 do 32 dní. Obvyklý průměr je udáván na 28 dní. Stejně tak se u žen liší i délka krvácení - od méně častých 2 dní až po 7 dní. Jen málo žen má pak menstruační cyklus tak pravidelný, že by přišel vždy po 28 dnech. Vynechání menstruace proto může být v první řadě způsobeno touto nepravidelností v cyklu, dále vynechanou antikoncepční pilulkou, stresem, nadměrnou fyzickou zátěží nebo nemocí.
3. Citlivé vnímání pachů a vůní
Většina žen mezi příznaky těhotenství řadí i jiné vnímání chutí a vůní. Může se stát, že pokud jste dříve milovala vejce k snídani, v jiném stavu je nebudete moci vystát. Stejně tak můžete být více vnímavá na pachy typu parfémy, pižmo a podobně. Přestože se tato vlastnost obvykle udává až od 2. měsíce těhotenství dále, některé ženy ji mohou pociťovat velmi brzy.
4. "Ranní" nevolnosti
Rané stádium těhotenství mohou odhalit také nevolnosti způsobené silnými hormonálními změnami v těle ženy. Za nevolnosti je odpovědný hormon choriogonadropin, který se vytváří v těle ženy. Přestože se někdy označují jako "ranní", mohou nevolnosti přicházet během celého dne.
5. Implantační krvácení
Některé ženy si myslí, že pokud pravidelně krvácejí v cyklu, mohou těhotenství bezpečně vyloučit. Ženy ale někdy zaměňují menstruační krvácení s tzv. implantačním krvácením. Jedná se o krvácení mimo cyklus, které je způsobeno připojováním oplodněného vajíčka ke stěně dělohy. Krvácení je kratší než běžná menstruace a má i jinou barvu a intenzitu. Často se může jednat o pouhé "špinění kalhotek" krví s jemnou narůžovělou barvou. Implantační krvácení může být prvním příznakem, kdy udělat těhotenský test.
TIP:
Nepravidelné silné krvácení v těhotenství může značit nějaký problém, například mimoděložní těhotenství. Při potížích s krvácením v těhotenství proto raději vždy vyhledejte svého lékaře.
6. Zvýšená únava, ospalost
Mezi obvyklé příznaky těhotenství v pokročilejším stádiu čekání dítěte patří nepochybně také únava, ospalost až malátnost ženy. Tento stav je opět způsoben hormonálními změnami v těle a pro každou ženu může únava nabývat jiné intenzity. Některé ženy se cítí unavené už v prvních týdnech těhotenství.
7. Častější potřeba močení
Častější potřeba močení je opět způsobena hormonem choriogonadropinem, který je odpovědný i za ranní nevolnosti. Tato nutkavá potřeba může být pro mnoho žen obtěžující a s pokročilým stádiem těhotenství se ještě zhoršuje, neboť jak dítě roste, tlačí na močový měchýř.
8. Bolesti břicha
Mezi příznaky těhotenství, které se nemusí objevit u všech žen, patří také bolesti břicha. Křeče, píchání nebo jiné bolesti břicha mohou být způsobeny hormonálními změnami v těle nebo měnící se podobou dělohy. Pokud by bolest byla příliš velká a neúnosná, je dobré navštívit svého lékaře.
9. Změny nálad
Za častými změnami nálad stojí opět hormonální změny v těle ženy. Některé těhotné mohou být přecitlivělé se sklonem k plačtivosti, stesku, smutku a někdy až depresím. Tento stav může být podmíněn strachem z budoucnosti, finančními potížemi nebo problematickým vztahem s otcem dítěte. Za změny nálad je odpovědný hormon progesteron, který se tvoří ve vaječnících a během těhotenství vytváří ochranný hlen v pochvě, vyřadí z činnosti menstruaci nebo připravuje mléčné žlázy na kojení.
10. Pozitivní těhotenský těst
Pozitivní těhotenský test patří mezi příznaky těhotenství, které vám téměř 100 % zaručí, že jste těhotná. V takové chvíli je dobré, objednat se ke svému gynekologovi.
Kdy udělat těhotenský test?
Těhotenský test funguje na principu zjišťování přítomnosti choriového gonadotropinu (HCG) v moči, který se někdy označuje i jako těhotenský hormon. Pro testování je nejlepší použít první ranní koncentrovanou moč, neboť obsahuje nejvíce HCG. I těhotenský test se ale může výjimečně plést a to v případě, že berete léky na vyvolání ovulace, prodělala jste spontánní potrat nebo za sebou máte interrupci.
Diskuse k článku