Pelíšek pro psa – jak zařídit, aby ho miloval a byl v něm rád?
Každý pes potřebuje místo, kde se cítí za každou cenu bezpečně, pohodlně a zkrátka dobře. Stejně tak každý páníček potřebuje místo, kam může svého psa poslat, aby měl chvíli klid a přitom věděl, že pes nebude strádat a bude šťastný. Pokud svému mazlíčkovi pořídíte správný pelíšek pro psa a naučíte ho v něm spát, odpočívat a zkrátka trávit příjemný čas, bude spokojenost na obou stranách. Jestli si nejste jistí, jak na to, máme pro vás pár užitečných rad.
Jaké pelíšky pro psy vůbec existují?
Na trhu existuje nepřeberné množství pelíšků pro psy, takže je jen na vás, pro jaký typ se rozhodnete. Samozřejmě však musíte při výběru dbát na potřeby svého psa a pořídit takový, aby mu v něm bylo dobře. Pejsci mají rádi, když jsou do jisté míry chránění a můžou se v pelíšku cítit bezpečně, v soukromí a v teple.
Zároveň ale potřebují mít přehled o tom, co se kolem děje, aby jim náhodou něco neuteklo. Z tohoto pohledu jsou ideální klasické pelíšky pro psy s okrajem, které pejskovi zajistí pohodlí, teplo, ale přesto ho neomezují v pohybu či rozhledu. Existují ale samozřejmě i pelíšky pro psy bez okraje, různé matrace, deky, či přímo „boudičky", které pejska úplně obklopí a schovají.
Tenčí matrace či deky jsou velmi dobré například na cesty do přepravky, nebo i na spaní mimo domov. Klasický pelíšek není totiž tolik skladný a jeho převoz může působit komplikace. Dekou však můžete doplnit i jakýkoli pelíšek či boudu, pes to jistě velmi ocení, protože jeho místo tak bude útulnější. Boudičky se zase doporučují, když má pejsek místo někde, kde je spíše chladněji, nebo když je v domácnosti další zvíře, například kočka. Oba se pak cítí více chránění a bezpečněji. Matrace jsou zase nejlepším doplňkem klasické venkovní boudy, pokud se rozhodnete svého psa mít na zahradě. Zajistí mu nejen větší pohodlí, ale také jistou izolaci od studené země.
Je možné sehnat pelíšky i velmi luxusní a designové, pokud patříte mezi náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus. Jestli je váš pes drsňák a zničí vše, na co přijde, můžete sáhnout po pelíšcích, které se vyrábí z velmi odolných materiálů s dlouhou životností. Jak luxusní, tak odolné pelíšky pro psy jsou ale samozřejmě o poznání dražší.
Kde pelíšek pro psa pořídit?
Pelíšek pro psa nejlépe pořídíte ve specializovaných obchodech s vybavením pro zvířata. Každý zverimex většinou nabízí několik druhů, velikostí i designů pelíšků, ale ne vždy si hned napoprvé vyberete. Je tedy dobré projít prodejen několik a vybrat opravdu takový, se kterým budete spokojeni vy i váš pes. Nakupovat pelíšky pro psy je samozřejmě možné i přes internet. V kamenném obchodě vám však rádi poradí, což je výhodou, pokud s chovem psů či s konkrétním plemenem nemáte zatím zkušenosti. Ceny pelíšků jsou závislé na jejich velikosti, materiálu, designu a podobně. Nejlevnější menší pelíšky seženete v průměru už za tři sta korun, pokud na druhou stranu chcete pelíšek obrovský, kvalitnější, odolný či luxusní, cena se vyšplhá hravě i na tři tisíce.
Jak vybrat ten správný pelíšek pro konkrétního pejska?
Když se vydáte na nákup pelíšku, musíte si uvědomit několik věcí. Nejdůležitější z nich je asi ta, jak bude pes velký, až vyroste. Pes by se měl v pelíšku být schopný pohodlně natáhnout. Dále je dobré vědět, kde bude ve vaší domácnosti pelíšek pro psa umístěn, abyste vybrali takový, který na dané místo dobře zapadne a bude vhodný například i pro místní teplotní podmínky. Pelíšek vybírejte tak, aby odpovídal všem potřebám vašim i vašeho psa, ale počítejte s možností, že první pelíšek vám nevydrží na pořád. Štěňátka bývají velice hravá a vynalézavá a ráda ničí, na co přijdou. Je tudíž pravděpodobné, že svůj první pelíšek si rozkoušou či jinak zničí. S barevností si nelámejte hlavu. Psi vidí barvy velmi omezeně, takže jestli je jejich pelíšek zelený, modrý nebo fialový jim bude opravdu jedno. Volte tedy design tak, aby se líbil vám a ladil do vašeho interiéru.
Pelíšky pro psy – hlavní zásady užívání
Než si domů přivedete nového čtyřnohého člena rodiny, je dobré uvědomit si několik věcí, na které je vhodné být připraven. Nejznámější zásadou je asi ta, že pelíšek pro psa má být stále na jednom místě. Pejsek musí zkrátka vědět, že to jedno místo v domácnosti je opravdu jen jeho a nikdo mu ho nevezme ani neohrozí. Jen tak se v něm může cítit plně bezpečně a dobře. Proto si pořádně rozmyslete, kam pelíšek umístíte, aby vám za pár týdnů nezačal zavazet a nechtěli jste ho přemísťovat jinam. To stejné platí samozřejmě i u misek na jídlo a na pití. Psi potřebují v některých věcech určitý stereotyp a zvyk.
Dále je vhodné připravit se na to, že se v prvních dnech může pejskovi stát, že se do svého pelíšku vyčurá nebo vykaká. Každému psovi chviličku trvá, než se čistotnosti naučí a než pochopí, že se venčit musí chodit opravdu pouze ven. Je pravda, že si psi většinou do vlastního místa nečurají, ale stát se to zezačátku může. Je proto dobré vyložit na první dny či týdny pelíšek plínou. Ty se prodávají jednak v chovatelských potřebách, ale můžete použít i dětské přebalovací plíny, které jsou k dostání běžně v drogérii. Jsou levnější a svou úlohu splní úplně stejně.
Jak vašeho mazlíčka naučit spát v pelíšku pro psa?
Když si přivezete pejska domů, bude ze začátku asi hodně plakat, naříkat a bát se. Je to přirozené, bude mu smutno po minulém domově a po matce. V této chvíli rozhodně nebude chtít být sám, a proto se bude snažit držet se vás co nejvíc. To znamená, že se bude nejspíše dožadovat spaní v posteli s vámi. Pokud jste rozhodnutí, že do budoucna nechcete nechávat psa v posteli, nesmíte mu to umožnit ani první dny. Pejsci si takové věci pamatují. Když mu dáte jednou jídlo přímo od stolu, už bude loudit pokaždé. A stejně tak je to i se spaním. Pokud mu to umožníte, už bude vědět, že to jde a bude to chtít pořád. Odnaučit se to sice dá, ale je to mnohem víc složité, než naučit psa rovnou, že se spí zkrátka v pelíšku a hotovo.
Buďte psovi ze začátku na blízku i v noci
Pokud tedy chcete, aby vám pes do postele nikdy nelezl, je důležité mu od začátku vštípit, že jeho místo je jednoduše v pelíšku. To chce ale velkou dávku trpělivosti a odhodlanosti, protože odolat psím očím, zvláště pak když je tak maličký, roztomilý, hodný a bezmocný, je opravdu oříšek. I když jsme říkali, že pelíšek má být stále na jednom a tom samém místě, první dva tři dny můžete udělat na noc výjimku, aby se tolik nebál a necítil se sám. Pelíšek umístěte pod svoji postel tak, abyste mohli mít svěšenou ruku k pejskovi, který tak bude cítit vaši blízkost a lépe usne. Velice dobré je psovi do pelíšku dát nějakou hračku nebo hadr, který měl už ve svém předchozím domově. Snadněji si tak k tomuto místu vytvoří pouto.
Nezapomeňte psa chválit
Pokud je pes v pelíšku, hlaďte ho, chvalte, aby cítil, že takto je to v pořádku. Když se přeci jen začne sápat do vaší postele, nebo do ní dokonce vleze, musíte mu dát jasně najevo, že to bylo špatně, například plácnutím po zadku novinami. Poté ho ihned přeneste do jeho pelíšku, a když v něm bude, chvalte, hlaďte a klidně odměňte nějakou dobrůtkou. Pejsek musí jasně chápat, že když je v pelíšku, jsou všichni spokojení, a že to je skutečně místo pro něj.
Jak naučit psa trávit čas v pelíšku i přes den?
S postupem času bude potřeba naučit psa různým povelům, aby soužití s ním nebylo více starostí než radostí. S učením povelů je dobré začít co nejdřív, i když samozřejmě pomalu a postupně. Mezi prvními povely bývá poslání psa na jeho místo. Vždy, když pejsek do pelíšku vleze, ať už sám nebo s vaší pomoci, řekněte povel, kterým ho později budete do pelíšku posílat. Může to být například „místo" nebo „do pelíšku", nebo cokoli, co vám vyhovuje. Volte ale povely jasné, stručné a spíše krátké. Pro psa to musí být především zřetelné. Když si poté pejsek vytvoří spojení mezi daným povelem a situací, že je v pelíšku, a navíc s tím, že za to bývá pochválen či odměněn pamlskem, bude do něj chodit vždy, když tento povel vyslovíte. Postupně samozřejmě přestanete dávat za každý splněný povel psovi dobrůtku, ale ze začátku je to nutné. Nemějte ale strach, časem psi povely začnou plnit ne pro pamlsek, ale pro vaši radost a hlavně proto, že vám budou věřit. Je důležité vybudovat ve vašem psovi absolutní důvěru k vám, aby věděl, že zkrátka co řeknete, je nejlepší, a proto to udělal.
I při učení na pelíšek pro psa přichází na řadu pamlsky
Až pejska naučíte na místě spát a na místo na povel přijít, je také dobré naučit ho na něm setrvat. Pro to není nic jednoduššího než povel „zůstaň". Ten se vám bude hodit nejen pro pelíšek, ale i venku či jinde doma. Tento povel se učí tak, že si psa posadíte, v ruce máte pamlsek, který mu držíte nad hlavou, ale dáte mu ho až v případě, že vás nechá obejít kolem něj maličké kolečko, aniž by utekl nebo se postavil. Přitom stále opakujete povel „zůstaň". Vzhledem k tomu, že pes sleduje pamlsek, není pravděpodobné, že někam uteče. Pokud se postaví, zase ho jednoduše posadíte. Když sedí a nechá vás obcházet, chvalte ho. Střídavě tedy budete do kola opakovat „zůstaň" a „hodný" (nebo jinou pochvalu, na kterou je váš pes zvyklý a kterou má spojenou s tím, že něco dělá správně). Když pejsek zvládá malé kolečko, postupně ho zvětšujete a zvětšujete. Pejsek už ví, že musí počkat, než se k němu vrátíte, na pamlsek se těší a povel si rychle vštípí.
Postupně přijdete do fáze, že si budete moci odejít klidně do jiného pokoje, vrátit se za deset minut a pejsek bude stále čekat na místě. Až bude pes povel zvládat, zvládne ho i v pelíšku. Pošlete ho nejdřív na místo a následně mu řeknete „zůstaň". Pejsek v pelíšku v ideálním případě zůstane až do chvíle, kdy se vrátíte a dáte mu volno.
Učení psů všem povelům, poslušnosti i čistotnosti není jednoduché a vyžaduje to spoustu času, trpělivosti i vašeho sebevzdělávání. Pokud ale vytrváte a psa si vycvičíte dobře, odmění vás neskutečnou poslušností, radostí, láskou a soužití s ním bude úžasné.
Napsat komentář: Pelíšek pro psa – jak zařídit, aby ho miloval a byl v něm rád?
RE: Pelíšek pro psa – jak zařídit, aby ho miloval a byl v něm rád?
Tomáš