Nejvíce inteligentní domácí mazlíčci: Co všechno dovedou?
Jaké je nejchytřejší zvíře, které můžeme chovat doma? Jako první nás napadnou psi, kteří dokáží reagovat na to, co děláme a říkáme. Ale to není zdaleka všechno. Inteligentních zvířat je samozřejmě více. Která se hodí jako mazlíčci a jak se jejich inteligence projevuje?
Prase nepatří jen na talíř, je to i bystrý společník
Prase je možná čtvrté nejchytřejší zvíře světa po šimpanzech, delfínech a slonech. A to i přestože se vepři místo mazlíčků tradičně řadí jako dobytek.
Dle výzkumu M. Mendla se prasata umí navzájem manipulovat pro jídlo. Experiment dvou vědkyň z Purdue University ukázal, že prasata dokáží hrát videohry. Úkolem bylo pomocí joysticku navést kurzor na vyznačené místo. Prasata dosahovala velké úspěšnosti.
Jako domácí mazlíčci se chovají hlavně malá plemena. Prasečí mazlíček vás v lecčem překvapí. Je mnohem čistotnější, než se říká, a rád se mazlí. Snadno odliší známá prasata i lidi od cizinců a dává najevo empatii podobně jako pes. Dá se různě vycvičit.
Papoušek žako inteligencí vyniká, je však velmi náročný
Když je řeč o inteligenci zvířat, nelze nezmínit papoušky. Jsou velmi učenliví a formují pevné pouto se svým majitelem. Známá je hlavně jejich schopnost napodobovat lidské zvuky včetně slov. Papoušek je závazek na mnoho let a vyžaduje hodně pozornosti, jako dítě. K nejnáročnějším druhům patří zároveň nejchytřejší papoušek šedý neboli žako.
Očividně nejde jen o papouškování zvuků. Žakové mají kognici na úrovni lidského dítěte. Významným příkladem je slavný žako Alex. Vědkyně Irene Pepperberg s ním pracovala 30 let. Znal asi 100 slov, která dokázal kombinovat, uměl provádět matematické operace a klást otázky.
I ta nejchytřejší zvířata od lidí odlišuje jejich nepotřeba uvažovat nad tím, co jsou zač. Alex totiž vyslovil otázku “jaká barva?” při pohledu do zrcadla. Stal se prvním zvířetem, které položilo existenciální otázku. Samozřejmě u Alexe nemohlo jít o nic než učení se stimulů a odpovědí. To však nepopírá jeho schopnost učení i kombinace a užití znalostí. Dorozuměli se s ním i jiní lidé než majitelka.
Potkani umí více než projít bludištěm
Potkan obecný je známý škůdce. Přestože se stává kořistí šelem, dokáže přežít v krutých podmínkách. Za to zčásti vděčí inteligenci. Ta je také důvod, proč je to skvělý domácí mazlíček. Dá se vycvičit, aby přišel, podal packu, stoupl si na zadní nebo se zatočil. Zábavná je také interakce s předměty.
Dle výzkumů potkani dokáží operovat s čísly. V pokusu jim bylo ukázáno, aby v každé řadě dvířek vešli například do čtvrtých, potom aby použili nejdřív první, pak druhé, pak třetí atd. V jiném pokusu se učili sníst přesný počet granulí či semínek a pak odejít.
Přečtěte si také: Chov potkanů: pořiďte si nenáročného a inteligentního společníka
Kteří plazi jsou inteligentní?
Plazi se v tom, jak chytře působí, řadí až dolů, těsně nad rybičky. Had, co celý den leží, a želva snažící se proplavat sklem nejsou nejlepší reprezentanti. Mezi plazy se však najdou i dosti inteligentní druhy, jako například krokodýli a některé želvy i hadi .
Za nejchytřejší zvíře z třídy plazů, které můžeme chovat, se většinou pokládá varan stepní. Pozorování v zoo v San Diegu ukazuje, že varani umí počítat. Zvířata dostala pokaždé 4 šneky a když jednou byl počet snížen na tři, hledala čtvrtého.
Emoční inteligencí zvíře tohoto typu neoplývá, ale teju pruhovaný k ní má blízko. Oproti varanovi má raději lidi a je-li zvyklý, vyhledává je. Může za vámi chodit jako pes a naučit se pár povelů. Na vztahu s ním však je třeba pracovat. Zdivočelý teju může ošklivě kousat. Navíc je to velmi náročné zvíře na prostor i stravu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků