Jíl jako stavební materiál? I obyčejná hlína vám může zajistit pohodlné a zdravé bydlení

img
05. 05. 2016 Přečteno: 7101x

Jíl je jeden z nejstarších stavebních materiálů na světě. V dnešní době je sice vytlačován řadou dalších moderních materiálů, pro své jedinečné vlastnosti se ale stává u stavitelů stále oblíbenější. Není divu. Jíl je přírodní, levný a odolný. Stavba domu i rekonstrukce tak může díky jílu nabrat zcela nové rozměry.

Jíl pokaždé jinak

Jíl najdeme téměř na každém pozemku. Tato nezpevněná usazená hornina se totiž v našem prostředí vyskytuje poměrně často. Z čeho se jíl vlastně skládá? Je to různé. Tvořen je jílovými minerály různých druhů. Najdeme v něm například kaolinit, smektit, slídu, křemenný prach, vápenné příměsi i další látky. Jíl se může lišit barvou i svým složením.

Jíly s velkým množstvím uhličitanu vápenatého je například znám jako slín, jílu, který obsahuje příměsi kalcitu a písku, pak říkáme šlír. Jíly se ale liší i svými vlastnostmi. Jako stavební materiál můžeme využít betonitový jíl, cihlářský jíl, nebo kameninový jíl, známy jsou ale i žáruvzdorné keramické jíly či jíly vázané.

Jíl zaujme všechny ekology

V době, kdy se ekologické bydlení dostává do popředí a stále více lidí se snaží vyhnout životu v panelácích a betonových stavbách, dostává jíl zelenou. Právě jíl je totiž ideální stavební materiál pro ty, které zajímá ochrana životního prostředí. Jíl neobsahuje žádné chemické příměsi, také jeho zpracování se děje čistě na přírodní bázi, své vlastnosti a odolnost získává pouze díky vysychání. Jíl je možné kompostovat a recyklovat, stavba domu za použití jílu tak životní prostředí téměř vůbec nezatíží.

Zdravé bydlení díky jílu

Jíl jako stavební materiál ale není výhodný pouze pro životní prostředí. Ocení ho také alergici. Jíl se totiž může chlubit perfektní zdravotní snášenlivostí i tím, že umí zajistit zdravé klima v místnosti. Tento stavební materiál na sebe totiž váže vodní páry a dokonale reguluje klima v místnosti. V případě potřeby páry zadrží, pokud je vzduch v místnosti moc suchý, vrátí vlhkost zpět do ovzduší. Po celý rok tak budete mít doma čistý a zdravý vzduch bez nečistot.

Použití jílu nejen ve stavebnictví

Jíl je ideální stavební materiál, především díky tomu, jak reaguje s vodou. Suchý jíl se totiž po spojení s vodou stane perfektně tvárnou hmotou, která nabízí nespočet možností. Při nasycení vodou ale již další vodu nepropustí, skvěle se hodí pro stavbu hrází a přehrad, využití ale najde i na skládkách a všude tam, kde je nutné zabránit průsaku. Používá se také při výrobě cihel, jako pojivo hliněných omítek i k výrobě podlah. Jíl ale najde využití i mimo stavební průmysl, velmi oblíbený je například v oboru keramiky a hrnčířství, běžně se využívá i při výrobě tužek, některé druhy jílu pak najdou využití i ve zdravotnictví.

Stavba domu z jílu nebo jílových výrobků

Chcete i vy využít jíl jako stavební materiál? Možností máte hned několik. Ve spojení se slámou a dalšími přírodními materiály můžete svépomocí postavit hliněný nízkoenergetický dům. Jíl přitom oceníte především pro jeho tvárnost, kdy můžete využít své kreativity a vytvořit v domě zajímavé linie.

Pokud je pro vás stavba domu velké sousto, nemusíte smutnit. I stavební firmy totiž přišly na to, jak je jíl jako stavební materiál výhodný a nabízí nejrůznější jílové výrobky. Využít můžete například jílové desky, které se hodí pro obkládání vnitřních stěn i stropů, jílové cihly i jílové omítky. Nezáleží na tom, zda chcete stavět nový dům nebo rekonstruovat, jíl jako stavební materiál je využitelný v mnoha podobách. Ať už ho ale použijete k tvorbě omítky, zdi nebo stropu, poskytne vám všechny své výhody od absorpce vody až po jedinečnou odolnost.



Napsat komentář: Jíl jako stavební materiál? I obyčejná hlína vám může zajistit pohodlné a zdravé bydlení

RE: Jíl jako stavební materiál? I obyčejná hlína vám může zajistit pohodlné a zdravé bydlení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.