Rekonstrukce: Na co myslet a jak ušetřit?
Rekonstrukce domácnosti není levnou ani jednoduchou záležitostí. Nezřídka je plná překvapení a stojí nás nejen hodně nervů, ale i peněz. Během rekonstrukce často musíme učinit rychlá rozhodnutí a přiznejme si, že ne vždy jsme schopni důsledky domyslet. Jak na rekonstrukci, aby nebolela a zbytečně se neprodražila?
Rekonstrukce: Jak začít? Dívejte se
Dříve než nadšeně zbouráte první stěnu, vybouráte dveře a nebo „jen“ vystěhujete nábytek je dobré si říct, co od rekonstrukce očekáváte a hlavně, kolik peněz do ní chcete skutečně dát. Aby se vám rekonstrukce nevymkla kontrole, ať už z psychického či finančního hlediska, je třeba ji naplánovat. Ano, to nejdůležitější se odehrává „na papíře“ či v tabulce na počítači, kdy si jasně vypíšete vaše cíle/přání a porovnáte je s vašimi možnostmi. Dejte si čas a sbírejte nápady. Doporučuje se obejít domácnosti známých, případně sousedů s podobnou dispozicí bytu a inspirovat se. Ptejte se lidí, kteří už mají zkušenosti s věcmi, které plánujete pořídit. Získejte také představu, kolik co stojí a jaké jsou alternativy vašich přání.
Jak na rekonstrukci: Plánování
Jakmile budete mít rámcovou představu o tom, co by se vám v bytě líbilo předělat, je třeba se rozhodnout, jakým směrem se rekonstrukce bude ubírat. Odpovězte si na otázku Kde začít? Pakliže je váš finanční rozpočet napjatý, je třeba si skutečně připravit seznam prací, které je třeba udělat nejdřív (například záclony a obložení dveří počká). V tomto směru je také dobré poradit se s odborníky (ne vždy je vhodné ptát se „kamarádů“). Jednotlivé činnosti by na sebe totiž měly navazovat v logickém sledu, jinak hrozí, že vzniknou vícenáklady a časové prostoje. Nejjednodušším způsobem je oslovit bytového architekta (absolvent VŠ s architektonickým zaměřením), případně interiérového designéra (obvykle absolventa speciálního kurzu), který vám změny navrhne a s tímto návrhem následně putovat ke stavebním firmám a žádat jejich rozpočty a harmonogramy.
Rekonstrukce: Nepodceňte sousedské vztahy
Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci bytu, je třeba se rozhodnout, zda se budete v bytě vyskytovat i vy, nebo se na dobu rekonstrukce přestěhujete. Pokud se přesunete do pronájmu, pak je třeba počítat s vícenáklady. Stěhování po bytě z místnosti do místnosti může být samozřejmě dobrodružstvím, ale harmonii v rodině to příliš nepřidá, stejně jako nastěhování se na přechodnou dobu k příbuzným.
Dalším důležitým bodem v případě rekonstrukce je stavební povolení (stavební zákon hovoří o stavebních úpravách, a ne všechny činnosti je povolení nutné) a také komunikace se sousedy. Ty je nutné o plánovaném ruchu (případně blokaci výtahu) během rekonstrukce informovat. Právě tuto část nepodceňujte, protože dobré sousedské vztahy jsou základem spokojeného bydlení.
V případě, že bydlíte v domě s více byty, připravte se na pravidelný úklid domu, neboť rekonstrukce není jen o vašem bytě, ale také neustálém přenášení věcí, stavebního materiálu, pohybu dělníků skrze společné prostory domu. V případě, že používáte společný výtah, měli byste jej ochránit před poškozením.
7 tipů, jak na rekonstrukci s nadhledem
- Nepodceňujte stavební dozor a svou intuici. Když se vám něco nezdá, ptejte se a řešte ihned! Opravy se prodraží, zpozdí rekonstrukci a vás zbytečně stojí nervy.
- Pozor na kompromisy! Podobně jako v bodě jedna, i zde se mohou opravy prodražit.
- Rekonstrukce je žrout vašeho času. Neplánujte si složité aktivity, jinak se dostanete do stresové smyčky.
- Zásuvek není nikdy dost! Zejména v kuchyni a v místech pro počítače!
- Každý atypický tvar se prodraží. Výhodné jsou například vestavěné skříně, které maximálně využijí prostoru, ale různé šikminy a obliny vyžadují individuální přístup a ten je drahý. Vždy.
- K rozpočtu stavebních prací připočtěte 15–20 %, aniž byste to dále říkali. Vězte, že navzdory vaší snaze rekonstrukce vždy stojí víc, než se na první pohled zdá.
- Nezapomeňte, že v bytě budete žít vy a ne návštěvy. Zvolte tedy takový styl, který vyhovuje vám, i když se třeba bude od moderních trendů lišit. Otiskněte tedy do prostoru více svou osobnost než kopii výhodného katalogu.
Na co při rekonstrukci nezapomenout?
- Naplánujte si dostatek úložných prostor se zavíracími dveřmi (šatní skříně s hloubkou minimálně 60 cm), výrazně usnadňuje udržování pořádku v bytě.
- Světlo podporuje styl místnosti, proto volte obezřetně.
- Pozor na topení pod okny (pokud jej přikryjete záclonou, ztrácíte až 50 % tepla).
- Pokud na to je prostor, hodí se technická místnost (pračky, myčka, mycí prostředky, smetáky, kýble, vysavač…), případně k tomu určená skříň.
- Mějte dostatečně široké dveře (např. aby prošla pračka do koupelny, sedačka do obývacího pokoje).
- Pokud máte/plánujte zvířata, přizpůsobte i vybavení bytu a rozmyslete si, kde budou ubytovaní.
Tip na závěr: Vyfoťte si, kudy vedou elektrické kabely. Vězte, že tuto informaci později hodně oceníte.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku