Na co myslet při zařizování koupelny?
Rekonstrukce koupelny anebo zařizování koupelny vyžaduje trošku přemýšlení. Přeci jen tato místnost může poskytnou našemu tělu i psychice nejen prostor na očistu, ale také doslova lázeňské prostředí. Jak postupovat při zařizování koupelny? Jaké koupelnové vybavení by vám nemělo chybět a co naopak můžete oželet?
Zařizování koupelny: Obklady
Tím, co vás v koupelně uchvátí jsou obklady. Jsou to právě obklady, které vaší koupelně vdechnou prvotní impulz. Samozřejmě záleží na vašem osobním vkusu a ladění vašeho bytu, ale existuje pár pravidel, které je dobré před koupí obkladů zvážit:
- Do menších koupelen se doporučují spíše světlejší odstíny. Velká koupelna snese i černou.
- Menší místnost opticky zvětšíte zrcadlem.
- Kontrastní vzory mohou citlivějším jedincům způsobovat bolest hlavy. Epileptici by se jim měli vyhnout úplně.
- Vanu můžete obložit nebo koupit speciální kryt. Stejně tak sprchovou vaničku.
- Před pořízením určitého množství si nechte udělat tzv. „spárořez“, tedy jak bude obložení reálně vypadat. Vždy se kupuje určitá rezerva navíc.
- Čím více spár, tím více práce při úklidu.
- Běžte se na obklady podívat v realitě a to i na různém osvětlení!
- Skvěle působí i motiv dřeva.
Koupelnové vybavení: Sanitární keramika
Design sanitární keramiky je opět otázkou osobního vkusu. Je třeba zvážit, zda budete pořizovat závěsné či stojící vybavení. Vždy přihlédněte ke kvalitě a ošetření povrchů. Umyvadlo lze pořídit též s praktickou skříňkou (umyvadlo může být zapuštěné nebo se instalovat na ni). V případě nedostatku místa zvažte například bidetovou spršku případně elektronický bidet, který se instaluje přímo na klozet místo WC sedátka.
Tip: Čiré sklo v případě sprchových/vanových zástěn prostor opticky nezmenšuje.
Koupelnové vybavení: Vodovodní baterie
V současné době je na trhu obrovské množství vodovodních baterií. Vybírejte tedy podle svého vkusu, v souladu s koupelnovým stylem. Vodovodní baterie mohou být stojánkové, na okraj vany, na stěnu či podomítkové (pak potřebujete i podomítkové těleso).
- Pákové baterie – ovládají se pákou – praktické a snadno ovladatelné
- Kohoutové baterie – ne vždy je snadné vyladit optimální teplotu vody, vysoké riziko opaření, hodí se zejména do klasických či retro bytů
- Termostatické baterie – ergonomické rukojeti, nastavíte teplotu a regulujete následně „jen“ intenzitu proudu vody. Řada bezpečnostních prvků proti opaření.
- Infračervené baterie – bezdotykové.
Koupelnové vybavení: Tip pro baterie
- Chromové povrchy by měly být ošetřeny proti usazování vodního kamene, případně být mechanicky odolné.
- V případě pákových baterií sáhněte po těch, které mají keramickou kartuši (zajišťuje hladké a přesné ovládání páky).
- Řada baterií má úsporný režim, který snižuje spotřebu vody, ale zachovává dostatečný průtok.
Vedle vodovodních baterií je třeba zvolit i kvalitní sprchu (ruční, případně hlavovou). Vybírejte takovou, která má například i ochranu v případě jejího pádu nebo poskytuje několik druhů proudů. Řada sprchových hadic je vybavena technologiemi proti zamotání.
Koupelnové vybavení: Doplňky
Speciální podkategorii tvoří koupelnové doplňky. Může se zdát, že se jedná o malé drobnosti, ale uvědomme si, že právě tyto drobnosti mohou celkovou atmosféru místnosti doladit a nebo rozhodit. Vybírejte tedy takové doplňky, které ladí s dosavadním stylem.
- Držák ruční sprchy, případně sprchová tyč (pokud již není již součástí sprchového setu).
- Držák na ručníky/háček na ručníky.
- Mýdlenka, případně dávkovač mýdla na postavení/na stěnu
- Poličky k vaně, drátěné systémy pro mycí potřeby.
- Světla musí splňovat potřebné normy.
- Zrcadlo – pozor musí být vhodné do koupelen (lze i s osvětlením).
- Koš/nádoba na špinavé prádlo.
- Sada na čištění WC/držák toaletního papíru.
- Květiny (i vkusné umělé)
Koupelnový nábytek vybírejte s rozmyslem a zejména takový, který je určen do koupelnového prostředí (vlhko, střídání tepla).
Základní pravidla pro zařizování koupelny
- Co všechno bude v koupelně? Pokud například i pračka se sušičkou, je třeba i dostatečné množství zásuvek a odpadů.
- Před prvním kopnutím do stěny se rozhodněte, kde chcete mít nábytek a kde sanitární keramiku, případně WC. Ušetříte si pak řadu vícenákladů. Ne vždy je totiž možné vámi preferovaný koupelnový nábytek do místnosti umístit.
- Pokud plánujete závěsné WC či nábytek, je nutné pod sádrokartonovou příčku umístit i výztuhu. Závěsné WC dokonce potřebuje zabudovat instalační modul s nádržkou. Nezapomeňte na závěsnou skříňku nad umyvadlo/galerku.
- Změřte si místnost opravdu pečlivě. Bude třeba nejen pro obklady, ale i další práce.
- Pozor odtok vany i sprchové vaničky/sprchy musí mít určitý spád, jinak se voda hromadí v trubkách a způsobuje řadu komplikací.
- Pokud si nejste jisti, zvolte spíše neutrální odstíny, které můžete oživit měnícími se doplňky (ručníky, osušky, předložka před vanu…)
- Nezapomeňte na topné těleso.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku