Jak vybrat kuchyňskou baterii a dřez?
Vybrat si kuchyňský dřez a dřezovou baterii je někdy pořádně náročné, zejména pro ty, kteří nejsou technicky zdatní. Hrozí pak riziko, že se necháte prodejcem přesvědčit k něčemu co buď nepotřebujete nebo naopak nesplňuje požadavky, které máte. Zkusme se na nabídku vodovodních kuchyňských baterií a dřezů podívat z nadhledu a shrňme si možnosti. Kuchyň totiž nevybavujete každý den, proto je dobré, aby vybavení bylo kvalitní, spolehlivé a dopřálo vám přesně ten servis, který preferujte.
Kuchyňský dřez – jak vybrat ten správný dřez
Dříve než se začnete zabývat designem, doporučujeme dobře změřit prostor, kam má být dřez umístěn. Nabídka se vám alespoň trošku zúží. Bát se nemusíte ani instalace pod okno, neboť pro tyto situace existují speciální dřezové baterie, jež lze sklopit, případně vyndat a okno zůstává funkční (lze otevírat). Na jaké parametry se u kuchyňského dřezu zaměřit?
- Umístění dřezu – do roviny, do rohu
- Velikost dřezu – pozor, je třeba odlišit celkovou velikost kuchyňského dřezu a rozměrové nároky pro instalaci (šíře skříňky). Existuje též různá hloubka dřezů (14–21 cm), přičemž standard se pohybuje okolo 17 cm.
- Materiál – každý materiál má své charakteristické vlastnosti, ale také strukturu.
- Nerezový kuchyňský dřez – klasika, která splňuje nejpřísnější hygienické předpisy (ostatně většina profesionálních kuchyní sází právě na nerez). I zde můžete zvolit různé povrchové úpravy, např. kartáčovaný, hladký…
- Různé „umělé kameny“ jež každý z výrobců nazývá jinak (granit, silgranit, fragranit aj.). Nabízejí působivou odolnost proti poškrábání, oděru, ale i tepelnou odolnost, jsou barevně stálé. Výhodou je dokonalé vyladění designu a atmosféry ve vší kuchyni. Zachovávají si strukturu „kamene“, nebývají na nich vidět „nečistoty“.
- Tvar – klasikou jsou čtvercové/obdélníkové dřezy, sáhnout můžete i po kulatém dřezu, případně trojúhelníkovém provedení (zpravidla určen do rohu). Některé si pohrávají spíše s ostřejšími hranami, jiné design zjemňují zaoblením.
- Provedení – jednodřez bez nebo s odkapávací plochou, dvoudřezy se stejně či rozdílně velikými nádobami, jednodřez s odkapávací nádobou (vaničkou), případně i s odkapávací plochou. V řadě případů je dřez připraven i pro instalaci drtiče odpadů. Vybrat si také můžete dřez s přepadem, případně s odvodem přebytečné vody z odkapávací plochy.
- Instalace – k dispozici jsou varianty instalace na kuchyňskou desku (horní montáž), do roviny s pracovní deskou (integrovaný), pod pracovní desku (spodní montáž), ale také přesahový nebo celoplošný. Zkontrolujte také, zda se jedná o oboustrannou variantu dřezu (můžete ji instalovat vpravo i vlevo) nebo je určena jen jedním směrem.
- Speciální vlastnosti – některé kuchyňské dřezy jsou vybaveny různými technologiemi, jež například zvyšují jeho odolnost nebo znesnadňují usazování vodního kamene, nečistot a množení bakterií (speciální antibakteriální vrstvy).
- Historie výrobce a záruka
- Bonusy navíc – zjistěte, co všechno je součástí dřezu, například, zda budete muset dokoupit odpadovou/přepadovou soustavu, případně jaký typ odpadu je součástí dřezu, jak se řeší „špunt“ neboli uzavření dřezu (manuální či dálkovým ovládáním). Zkontrolujte, zda je možné dokoupit další kuchyňské prvky, jež vám pomohou zvětšit pracovní plochu, například košíky do dřezu, posouvací lišty, různá prkénka či pojízdné desky.
Kuchyňská baterie: Jakou vybrat?
Aby byla manipulace s vodou ve vaší kuchyni pohodlná a bezpečná, je třeba vedle dřezu věnovat pozornost i kuchyňské baterii. Opět nedoporučujeme sáhnout po „nějaké“, ale trošku zapřemýšlet, co od tohoto kuchyňského prvku očekáváte. Jaké jsou možnosti?
- Typ baterie – stojánkové s různě vysokým a dlouhým výtokem (montáž do desky nebo přímo na kuchyňský dřez) a nástěnné baterie (montáž na stěnu)
- Speciální typy baterií – existují dřezové baterie, které lze instalovat například před okno (je možné je sklopit, případně jednoduše vysunout a položit na bok).
- Povrchová úprava – typickým materiálem je nerez s chromovou úpravou, která se hodí k většině kuchyňských stylů, získat můžete i různé „barevné“ povrchové úpravy (antracit, nikl, měď, bílá…). Pro granitové dřezy existují i ladící baterie (buď celogranitové nebo pologranitové v kombinaci s chromem).
- Tvar – do „L“, „C“, „U“, případně klasiky s šikmým výtokem. Vždy zkontrolujte, aby byl výtok dostatečně dlouhý.
- Ovládání kuchyňské baterie:
- Pákové baterie – doporučujeme zvolit ty, které jsou vybaveny keramickou kartuší (nikoli plastovou), neboť ovládání páky je pak hladké, bez přeskakování a přesné
- Termostatické baterie – jsou většinou otázkou spíše koupelen, ale uplatňují se i v kuchyních, jejich výhodou je „pevné“ nastavení teploty, řada bezpečnostních pojistek proti opaření a snadné ovládání pouhý pootočením rukojeti
- Kohoutkové baterie – nejčastěji se používá u retro stylu kuchyňských baterií, rustikálního stylu, případně zámeckého ladění
- Vlastnosti dřezové baterie – zkontrolujte, zda a jak moc je možné otáčet ramenem kuchyňské baterie (usnadní přístup do prostoru dřezu), pořídit si můžete i dřezovou baterii s výsuvnou koncovkou či sprškou (existují i s více druhy proudů). Řada kuchyňských baterií je též ošetřena proti usazování vodního kamene, nečistotám či bakterií.
- Speciální typy baterií – pokud chcete přinést do své kuchyně trošku luxusu, pak vězte, že se vyplatí investovat do baterií, které umožňují získat i filtrovanou vodu (očištěnou o mikroplasty, chlor či další látky běžně se vyskytujících ve vodovodním řadu), případně pracují se zásobníkem vroucí vody nebo naopak „ledové“ vody.
- Design vodovodní baterie – v tomto směru záleží skutečně na vašich preferencích a atmosféře kuchyně. Doporučujeme zvolit takový design, který se „neokouká“ a ladí s dřezem i stylem místnosti.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku