Slaměné domy nabízí zdravé, pohodlné a nenákladné bydlení

Slaměné domy nabízí zdravé, pohodlné a nenákladné bydlení
19. 08. 2016 Přečteno: 3316x

Co si vybavíte, když se řekne slaměný dům? Dávné obydlí našich předků, které nemá v naší době co dělat? Tak to jste na velkém omylu, slaměné domy totiž mohou být moderní a vzhledově velmi zajímavé. Poskytnou vám tak plnohodnotné bydlení i všechny výhody přírodních materiálů. Pokud i vy hledáte zdravé a ekologické bydlení, použití slámy byste měli zvážit.

Slaměné domy podle vašich představ

Slaměné domy existují v mnoha variantách. Slámu tak můžete využít jako nosný a základní prvek celé stavby, ale i jako doplněk, který ve spojení se dřevem, hlínou i dalšími přírodními materiály vytvoří ekologické bydlení. V případě, že chcete využít slámu v maximální možné míře, zvolte konstrukci, kde samotné slaměné balíky ponesou tíhu stropů i střechy. Další variantou je pak využití dřevěného skeletu, který může zcela převzít tíhu střechy a stropů nebo se mohou se slámou v rámci hybridního systému doplňovat. Pro rekonstrukce a zateplování staveb poté doporučujeme systém, kdy jsou nosné stěny izolovány pomocí balíků slámy.

Jak vidíte, záleží pouze na vás, jak bude váš slaměný dům vypadat. Slámu můžete využít jako alternativní izolaci i jako hlavní stavební prvek. Kombinovat ji pak můžete s hliněnou omítkou i dalšími materiály. Známy jsou ale i případy, kdy na omítku domu nezbyly peníze a sláma tak tvoří vnitřní i venkovní stěny sama o sobě. Pozitivní zprávou také je, že s vyřízením stavebního povolení pro slaměný dům byste neměli mít problém, také hypotéku v případě potřeby získáte bez větších komplikací. Pokud dům postavíte jako pasivní, můžete navíc dosáhnout na nejrůznější dotace.

Kde sehnat materiál na slaměný dům?

Mohlo by se zdát, že materiál na stavbu slaměného domu není problém sehnat. Balíky slámy přece vidíme v sezóně na všech polích. Nenechte se ale zmást. Slámu na dům totiž nemůžete sebrat zemědělcům na poli. Pokud chcete, aby vám slaměný dům skutečně vydržel, musíte totiž dbát na správné slisování slámy i na další její parametry. Slámy navíc budete potřebovat poměrně hodně, řádově několik stovek balíků.

Doporučujeme tak obvolat zemědělce ve vašem okolí a domluvit si s nimi výrobu slaměných balíků na míru. Ke stavbě domu se hodí jakákoli obilná sláma, zemědělci, kteří se pěstováním slámy zabývají, by tak neměli mít problém vám balíky nachystat. Stačí tak několik telefonátů nebo krátký inzerát a stavební materiál máte sehnaný. Nákupem u místního farmáře navíc podpoříte ekonomiku regionu.

Výhody slámy

Sláma je levná, poměrně snadno dostupná a především stoprocentně recyklovatelná. Je tak ideálním stavebním materiálem pro všechny, kteří podporují ekologické stavitelství. Nabízí navíc i perfektní tepelné a izolační vlastnosti, slaměné domy se tak v létě nepřehřívají a v zimě dlouho udržují teplo. Také akustické vlastnosti slaměných domů jsou velmi slušné, a i proto se sláma používá i ke stavbě komerčních prostor a nahrávacích studií.

V kombinaci s hliněnou omítkou pak sláma vytváří ideální mikroklima pro lidi každého věku. Sláma totiž pohlcuje škodlivé plyny a upravuje vlhkost vzduchu přesně tak, jak je zrovna potřeba. Ani alergici se bydlení v domě ze slámy nemusí bát. Při správném zpracování totiž sláma nehnije, neobsahuje pily ani škůdce. Prášení a uvolnění alergenů tak hrozí pouze při stavbě domu.

Slaměné domy jsou hitem zejména kvůli jejich ekologické nenáročnosti. Slámu z domu lze totiž kdykoli zkompostovat. Také výroba stavebního materiálu je v případě slaměných domů minimálně ekologicky náročná. Slaměný dům je tak plně recyklovatelný a nezatěžuje životní prostředí.

Ve slaměných domech se nemusíte bát myší ani zvýšeného rizika požáru

Máte stále slámu spojenou spíš s polem a hlodavci na půdě? Nemusíte mít strach. V balících slámy pro stavbu domu nenajdete žádné zrno, myši a jiné hlodavce tak slaměné domy nelákají o nic víc než domy z cihel. Ani požáru se při správném provedení stavby nemusíte bát. Omítnutá sláma totiž neobsahuje dostatek vzduchu ke vzniku plamene, slaměné domy s omítkou jsou tak hořlavé přibližně stejně jako domy ze dřeva. Při stavbě a manipulaci se slámou si ale samozřejmě dejte pozor.

Na stavbě slaměného domu neušetříte, na provozu ano

Zdá se vám, že slaměný dům musí vyjít mnohem levněji než dům konvenční? Není to tak úplně pravda. Samozřejmě, pokud se spokojíte se dřevěnou konstrukcí a navršenými balíky slámy a netrváte na horké vodě, ani omítce, budou náklady na stavbu velmi nízké. Pokud ale plánujete vytvořit plnohodnotný dům, který vám nabídne veškerý komfort, počítejte přibližně se stejnými náklady jako při stavbě standardního domu.

Samotný materiál vás draho nevyjde, potřebovat budete zhruba 1000 balíků slámy, které vás přijdou maximálně na 30 korun za kus. Pomoc ale zřejmě budete potřebovat s vytvořením projektu, dřevěného skeletu, krovů i střechy. Připočteme – li ještě práce elektrikáře, instalatéra a dalších řemeslníků, vyjde vás stavba domu přibližně na 17 tisíc za m².

Domácí kutilové, kteří si s většinou prací poradí sami, ale mohou cenu snížit i o 7 tisíc na m². I když vás stavba slaměného domu nevyjde o moc levněji, na jeho provozu ušetříte poměrně hodně. Díky perfektním tepelně izolačním vlastnostem slámy totiž nemusíte utrácet za vytápění, také případné opravy vás vyjdou mnohem levněji. Žít navíc budete ve zdravém prostředí, které neškodí vám ani přírodě kolem.



Napsat komentář: Slaměné domy nabízí zdravé, pohodlné a nenákladné bydlení

RE: Slaměné domy nabízí zdravé, pohodlné a nenákladné bydlení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.