Vše, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění

img
20. 03. 2015 Přečteno: 4105x

Vyznat se ve všech aspektech zdravotního pojištění může být náročné. V tomto článku Vám přinášíme shrnutí všech povinností a práv, které z povinné účasti na zdravotním pojištění vyplývají – k čemu zdravotní pojištění slouží, kdo má povinnost zdravotní pojištění platit, komu a v jaké výši? Na všechny tyto otázky Vám přinášíme odpovědi.

Zdravotní pojištění slouží k úhradě základní zdravotní péče pro případ nemoci v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. V České republice máme systém tzv. všeobecného veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění si každý občan hradí buďto sám v kombinaci se svým zaměstnavatelem, nebo je za něj placeno státem. Každý pojištěný má pak nárok na bezplatnou základní zdravotní péči.

Hlavní výhodou všeobecného zdravotního pojištění je povinná účast, takto se v podstatě nemůže stát, že by někdo zůstal nepojištěn. Pokud by se z účasti na zdravotním pojištění vylučovaly některé skupiny lidí (např. lidé bez příjmu), mělo by to za následek snižování úrovně solidarity. Na druhé straně vyloučení vysokopříjmových skupin obyvatel, kteří by si např. hradili zdravotní péči z vlastních zdrojů, by mělo za následek snížení celkových příjmů do fondu zdravotního pojištění.

Navíc je ještě možno rozlišovat mezi zdravotním pojištěním zákonným a komerčním. Zatímco zákonné zdravotní pojištění musí odvádět každý plátce jednotlivé zdravotní pojišťovně, u soukromého pojištění, které je často uzavíráno nad rámec pojištění zákonného, záleží na nás, zda se jej rozhodneme uzavřít či nikoliv.

K čemu slouží zdravotní pojištění a k čemu ne

Ze zdravotního pojištění se hradí náklady zdravotní péče. Plně a bez spoluúčasti jsou hrazeny nezbytné lékařské úkony, léky a zdravotnický materiál. Plně hrazené jsou např. tyto úkony: pohotovostní a záchranná služba, preventivní a dispenzární péče, ambulantní, léčebná a ústavní péče, některé léky, prostředky a techniky v rozsahu stanoveném vládou ČR, doprava nemocných a pak také prohlídka či pitva zemřelého.

Na některé další léky a zákroky nad rámec základní péče si pacient připlácí (tzv. spoluúčast) nebo si je plně hradí. Pojištění také nepokrývá léčebné výlohy v zahraničí, pokud mezinárodní dohody nestanoví jinak nebo pokud k tomu zdravotní pojišťovna nedá přímý souhlas.

Pozor, účast na zdravotním pojištění nezakládá nárok na výplatu nemocenské dávky v případě nemoci. Pro tento případ je potřeba mít tzv. nemocenské pojištění. To je součástí sociálního pojištění, které musí povinně platit všichni zaměstnanci a dobrovolně si jej mohou platit osoby samostatně výdělečně činné.

Kdo platí zdravotní pojištění

V České republice jsou povinně zdravotně pojištěny všechny osoby, které mají trvalý pobyt na území státu, i ty, které trvalý pobyt v ČR nemají, ale jejich zaměstnavatel provádí podnikání a má sídlo na území ČR – zdravotní pojištění těchto osob je hrazeno pouze po dobu pracovního poměru.

Zdravotní pojištění ze zákona povinně platí:

  • zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné
  • zaměstnavatelé
  • stát

Stát platí zdravotní pojištění ze státního rozpočtu za děti, studenty, registrované nezaměstnané, osoby na rodičovské dovolené, osoby ve výkonu trestu, důchodce a invalidy. Podíl pojištěnců, za které zdravotní pojištění hradí stát, je více než polovina.

Jaká je výše zdravotního pojištění

Výše pojistného zdravotního pojištění je 13,5 % z vyměřovacího základu.

Pro zaměstnance je vyměřovacím základem jeho hrubá mzda. Z té zaměstnavatel strhává 4,5 % – na výplatní pásce najdete označení „Zdravotní pojištění – zaměstnanec", dalších 9 % pak zaměstnavatel připlácí jako vedlejší náklad práce k hrubé mzdě – na výplatní pásce označeno jako „Zdravotní pojištění – zaměstnavatel".
Při hrubé mzdě 20 000 Kč to znamená, že 900 Kč se zaměstnanci ze mzdy strhne jako jeho platba za zdravotní pojištění, dalších 1 800 Kč pak na jeho zdravotní pojištění připlatí zaměstnavatel.

Pro OSVČ je vyměřovacím základem 50 % zisku z předchozího účetního období. Minimální měsíční vyměřovací základ pro výpočet záloh na zdravotní pojištění v roce 2015 přitom dělá 13 306 korun, maximální vyměřovací základ není stanoven. Minimální výše pojistného pro rok 2015 je pro OSVČ 1 797 Kč měsíčně.

Zdravotní pojištění

Pokud si tedy OSVČ roce 2014 podnikáním vydělala 480 tisíc korun (tedy v průměru 40 000 Kč měsíčně) a výdaje uplatňuje šedesátiprocentním paušálem, postup pro výpočet pojistného je následující. Od veškerých jeho příjmů odečteme výdaje (60 %), dostaneme tak roční zisk ve výši 192 000 Kč. Roční vyměřovací základ je roven polovině této sumy – 96 000 Kč. V přepočtu na měsíc to je 8 000 Kč. Měsíční záloha na zdravotní pojištění by měla v roce 2015 dosahovat 13,5 % z této částky – tedy 1080 korun. Vzhledem k tomu, že vyměřovací základ je nižší než minimální měsíční vyměřovací základ platný pro rok 2015 (tedy 13 306 korun), bude se muset při určování výše zálohy vycházet z tohoto minima a platit měsíčně alespoň minimální zálohu na zdravotní pojištění – 1 797 korun.

Pro osoby, za které zdravotní pojištění platí stát (děti, studenti, nezaměstnaní, důchodci, atp.) je pro rok 2015 zákonem stanovený vyměřovací základ částka ve výši 6 259 Kč.

Z tohoto vyměřovacího základu platí stát za každé dítě, studenta, rodiče na rodičovské dovolené, nezaměstnaného, důchodce, atp. pojistné 13,5 %, tedy částku ve výši 845 Kč měsíčně.

Pro osoby bez zdanitelných příjmů je vyměřovacím základem minimální mzda – ta je od ledna 2015 9 200 Kč.
Pojistné osob bez zdanitelných příjmů (osob, které nejsou zaměstnanci, OSVČ a ani za ně pojistné naplatí stát – tedy např. nezaměstnaní, kteří ale nejsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání ÚP) je tedy 1 242 Kč měsíčně. Tyto osoby pojistné své pojišťovně musí hradit samy.

Komu se platí zdravotní pojištění – zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojištění se platí soukromým zdravotním pojišťovnám, kterých v současné době působí na našem území sedm:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ČR (205)
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví ČR (207)
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda ČR (209)
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)
  • Revírní bratrská pokladna, Zdravotní pojišťovna ČR (213)

Zdravotní pojištění je nutné uhradit na účet zdravotní pojišťovny do 8. dne měsíce, který následuje po měsíci, za které pojistné náleží.

U zdravotního pojištění platí, že v každém okamžiku musí být za každého pojištěnce někdo plátcem pojistného. Proto je nutné vždy do osmi dnů oznámit zdravotní pojišťovně plátce pojištění (např. nové zaměstnání, evidence na úřadu práce, podnikání apod.). Zdravotní pojišťovnu máme právo si svobodně zvolit, změnit ji můžeme jednou za rok, a to vždy k 1. lednu. Přihlášku nové zdravotní pojišťovně je přitom nutné podat nejpozději 6 měsíců před požadovaným datem změny (tedy do 30. června).



Napsat komentář: Vše, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění

RE: Vše, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.