Jak sjednat životní pojištění? Dejte si pozor na druh pojištění
Patříte k lidem, kteří životní pojistku neřeší? Myslíte si, že jsou to další zbytečně vyhozené peníze? Pak vězte, že za životní pojištění budete v mnoha situacích rádi. Přečtěte si, kdy ho využijete i jak ho správně vybrat.
Životní pojištění je finanční produkt, který vás chrání v případech, kdy vám vypadne pravidelný příjem, ať už proto, že přijdete o zaměstnání, nebo se vám stane úraz. Důležité ale je mít pojištění dobře nastavené – vybrat si správný druh i výši pojistné částky.
Kdy budete pojištění potřebovat?
Než se pustíte do výběru životního pojištění, zeptejte se sami sebe, zda ho opravdu potřebujete. Nevyplatí se vždy a všem. Vhodné je především pro ty, na kterých je někdo finančně závislý, ať už staří rodiče nebo děti či manžel nebo manželka. V opačném případě je na místě zamyslet se nad jiným typem pojištění, jako je například úrazové pojištění.
Životní pojištění byste si také měli sjednat v případě, že máte nebo řešíte hypotéku. Tu totiž běžně splácíte ze svého příjmu, a když o něj náhle přijdete, nebudete ji mít z čeho splácet. Životko myslí i na tyto situace.
Z čeho můžete vybírat?
Životní pojištění není jen jedno. A výběr toho správného celý proces komplikuje. Z jakých druhů pojištění můžete vybírat?
Rizikové pojištění – jde o základní pojištění, které se vztahuje na základní rizika, jako je pobyt v nemocnici, úraz s trvalými následky či závažná nemoc.
Investiční pojištění – obsahuje totéž co rizikové pojištění s tím rozdílem, že v rámci této pojistky můžete také investovat. Navíc vám na tento druh pojištění může přispívat i zaměstnavatel.
Kapitálové pojištění – podobá se tomu investičnímu, v tomto případě ale padá investiční riziko na pojišťovnu (u investičního ho nesete vy), a navíc je tu záruka vyplacení vkladu při ukončení smlouvy.
Flexibilní pojištění – představuje kombinaci investování a pojištění rizik, výhodou je ale možnost změny mezi spořením a pojistnou ochranou.
Důchodové pojištění – je určeno k zajištění na důchod, bohužel ale není možné měnit nastavení pojistky.
Správná pojistná částka je základ
Sjednání pojistné částky je důležitým krokem. Myslete na to, že čím více rizik si pojistíte, tím více budete platit. To lze říci i o výši pojistné částky, kterou vám pojišťovna vyplatí, když dojde k pojistné události. U životka se částka odvíjí od velikosti rodiny, finančního stavu, dalších nákladů, ale i zdravotního stavu. Pojistná částka by celkové rodinné náklady měla alespoň vyrovnat, obecně by měla dosahovat výše alespoň tří ročních příjmů pojistníka.
Životní pojištění sjednávejte na delší dobu, nejlépe na 15 i více let. Nezapomínejte, že i když je tu jistá možnost spoření, nejde o spořicí produkt a nelze ho tak ani brát. Pojištění je tu zejména pro vaši rodinu, kterou chcete zajistit v případě vaší smrti, úrazu nebo onemocnění a dlouhodobějším výpadku příjmu.
Diskuse k článku