Gymnastický míč – ideální pomůcka na domácí cvičení

img
11. 12. 2015 Přečteno: 3260x

Chtěli byste začít cvičit, ale nemáte dostatek času jít do posilovny? Nebo naopak jste natolik aktivní, že na svém těle chcete pracovat i doma? To v dnešní době není vůbec žádný problém. A možná se budete divit, ale bude vám k tomu stačit jediná věc – gymnastický míč. Jedná se o asi nejjednodušší, nejuniverzálnější a nejpoužívanější domácí fitness pomůcku, kterou kromě cvičení můžete využít i k sezení.

Jako děti jste možná na gymnastickém míči skákali a hráli si s ním, a ani v dospělosti se této hračky rozhodně nemusíte zříkat. Akorát ho místo skákání můžete využít ke zlepšení správného držení těla, rehabilitaci či cvičení. Výhodou je, že na domácí posilování s gymnastickým míčem vám stačí relativně málo místa, gymnastický míč je tak vhodný i do nepříliš velkých panelákových bytů.

Čtěte také:

Balanční podložka Bosu je výbornou posilovací i rehabilitační pomůckou

Opravdu gymnastické míče stačí na posilování?

Budete se divit, ale pokud budete gymnastický míč používat správně, tak s vaším tělem uděláte zázraky. Pokud však chcete vypadat jako postavy z titulních obálek kulturistických časopisů, jen gymnastický míč samozřejmě stačit nebude. Avšak i v posilovnách i fitness centrech jsou gymnastické míče častými pomůckami, které zpestřují trénink i těm největším borcům.

Na domácí posilování, kdy bývá za cíl většinou protáhnout či zpevnit tělo, jsou ovšem gymnastické míče více než dostačující. Stačí půlhodinka denně, kdy vystřídáte různé cviky na gymnastickém míči, a určitě se budete cítit lépe. Kromě rehabilitace či formování postavy vás cvičení na gymnastickém míči také aspoň na chvilku zbaví stresu a jediné, na co budete myslet, bude to, jak na míči udržet rovnováhu.

Proč tedy používat gymnastický míč?

A právě udržení rovnováhy a stability je jedna z klíčových věcí, která se pojí s gymnastickými míči. Jak už samotný název cvičební pomůcky „gymnastický míč" napovídá, jedná se o kulatou věc. No a kulaté věci nejsou zrovna dvakrát stabilní. Někdo by to mohl považovat za nevýhodu, ale opak je pravdou. Díky tomu, že během cvičení na gymnastickém míči se musíte neustále soustředit na udržení rovnováhy, tak zlepšujete svou koordinaci pohybů a zpevňujete střed těla i hluboké svalstvo.

Gymnastický míč používejte také, pokud chcete mít zdravá záda. Pokud budete dodržovat zásady správného cvičení a sezení na míči, aktivujete i hluboko uložené svaly okolo páteře, které ji pomáhají udržet stabilní. To však není zdaleka všechno, co gymnastické míče dokážou. Pravidelným cvičením s nimi totiž můžete posílit břišní svalstvo či zpevnit stehna a zadeček.

Kdo může gymnastický míč používat?

V tomto ohledu spočívá další velká výhoda, kterou v sobě skrývají gymnastické míče. Může je totiž používat víceméně každý, ať už začátečník či profesionál. Cviky na gymnastickém míči jsou vhodné jak pro děti, dospělé i seniory. Pro děti gymnastický míč je totiž nejen cvičební pomůckou, ale i hračkou, na které se dá vyřádit.

Gymnastický míč je skvělou pomůckou proti bolavým zádům.

Naopak senioři používají gymnastický míč především kvůli posilování zad a také z toho důvodu, že cviky na gymnastickém míči zmírňují bolestivost kloubů. Gymnastické míče jsou také vhodné pro lidi,

kteří mají za sebou nějaké zranění a potřebují rehabilitovat a postupně zpevňovat svaly. A v neposlední řadě je gymnastický míč ideální pro těhotné ženy.

Gymnastický míč jako pomůcka v těhotenství

Přestože těhotenství přináší pro ženy spousta omezení, co se týče pohybových aktivit, nemusejí však pouze sedět doma na gauči. Pro ženy, kterým nebylo diagnostikováno rizikové těhotenství, jsou totiž také vhodné gymnastické míče. Díky cvičení na nich si těhotné ženy mohou protahovat či lehce posilovat namožená záda či hýždě. A další důvod, proč v těhotenství praktikovat cviky na gymnastickém míči? Pokud těhotná žena je aktivní sportovkyní, používání gymnastického míče ji udrží fyzickou kondici, která se po porodu nenabírá vůbec lehce.

Podle různých teorií také gymnastický míč má příznivý vliv na spokojenost miminka. Těhotné ženy ovšem cviky na gymnastickém míči nemusí praktikovat pouze doma, velmi oblíbené jsou v poslední době skupinová těhotenská cvičení. Gymnastické míče jsou také součástí většiny porodnic a těhotné ženy před porodem je užívají na utlumení bolesti či uvolnění pánve a zad.

Jak vybrat gymnastický míč

Jestliže jste zjistili, že by vás cviky na gymnastickém míči mohly bavit, stačí jediné – koupit si gymnastický míč. Dejte si však pozor, vybrat správný gymnastický míč není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Gymnastické míče se totiž vyrábí v několika velikostech, přičemž si musíte dát pozor, abyste si nekoupili příliš velký, či naopak malý míč.

Průměr gymnastického míče musí totiž odpovídat výšce vaší postavy, takže například míč o průměru 55 cm by si měli koupit lidé s výškou 155-175 cm. Naopak lidé, kteří mají více než 185 cm, by měli zvolit gymnastický míč o průměru 85 cm. Někdy je však důležité brát ohled kromě výšky i na váhu. Pokud totiž člověk váží více než 100 kilo, měl by si pořídit gymnastický míč se širším průměrem, aby eliminoval riziko prosednutí míče.

A na kolik peněz vás gymnastický míč vyjde? Levnější varianty můžete pořídit už od 150 korun, na trhu jsou však i míče například za 600 korun. Většinou platí, čím dražší míč, tím kvalitnější materiál, který vám zaručí delší životnost míče. Samozřejmě to ale nemusí platit vždy. Gymnastické míče najdete téměř v jakémkoliv obchodě se sportovním vybavením či na internetových e-shopech.

Cviky na gymnastickém míči

Máte gymnastický míč, ale nevíte, jak na něm cvičit? Na trhu existuje spousta knižních publikací, které se cvičením na gymnastickém míči zabývají. Daleko lepší než knihy jsou ovšem DVD, podle nichž snadněji pochopíte jednotlivé cviky na gymnastickém míči. Instruktážní DVD mohou být také prodávána spolu s gymnastickým míčem či odbornou knižní publikací.

Asi nejjednodušším řešením, jak se naučit cviky na gymnastickém míči, je zapnout internet, vydat se na server Youtube.com a do hledáčku zadat hesla jako „gymball", „gym ball exercises" či „gym ball workout". A poté už vám vyběhne spousta videonávodů, pomocí nichž budete moci cvičit a postupně pilovat techniku. Přestože jsou výuková videa především v angličtině, cviky na gymnastickém míči ovšem můžete lehce okoukat i bez znalosti tohoto světového jazyka. Videa od českých lektorů a trenérů najdete, když zadáte heslo „gymnastický míč" nebo „gymnastický míč cviky".

Na míči seďte správně a krátce

Kromě cvičení se dají gymnastické míče používat i na sezení jako náhrada za normální židli. Není ovšem dobré sedět na míči celý den, už po 30 minutách totiž svaly zeslábnou, nedaří se držet stabilita a zprvu zdravé sezení se najednou stává nevhodným. Lepší je tedy sedět například dvakrát denně půl hodiny, čímž určitě potěšíte svá záda.

A jak správně sedět na gymnastickém míči? Na míč se posaďte lehce dopředu, ne úplně na vrchol balonu. Hýždě by při sezení rozhodně neměli být níže než kolena, mezi tělem a stehny by tedy měl být úhel vetší než 90°. Nohy by měly být dostatečně od sebe a chodidla by měla mít stejný směr jako stehna. Pokud vám dělá problémy nestabilita míče, zkuste míč lehce vypustit, aby byl měkčí.



Napsat komentář: Gymnastický míč – ideální pomůcka na domácí cvičení

RE: Gymnastický míč – ideální pomůcka na domácí cvičení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Tereza Malá

    1. 6. 2017 07:42
    Já si pořídila míč a mám ho u počítače doma i v práci, sedí se mi na něm lépe jak na židli. také se na něm snažím dělat protahovací cviky a když byli děti malé, taky jsem s nimi na něm "cvičila" a moc se jim to líbilo. Je to dobrá pomůcka, která doma nepřekáží.