Jak na domácí kosmetiku – vyrobte si vlastní pleťový krém či konopnou mast

img
22. 02. 2016 Přečteno: 12155x

Trend přírodních surovin spolu s omezováním konzervantů a jiné chemie se nemusí týkat pouze jídla. I kosmetiku je možné připravit si svépomocí doma a z kvalitních surovin. Přírodní kosmetika vlastní výroby může zahrnovat cokoliv – masti, pleťové krémy a mléka, balzámy na rty, čisticí gely a tonika, šampóny, peelingy, masky a dokonce i líčidla. V tomto článku se zaměříme na základy výroby domácí kosmetiky a na pleťové krémy. Domácí masti si připravovaly už vaše babičky či prababičky, vězte, že na tom není nic složitého a vaše pleť vám poděkuje.

Pokud se zajímáte o kvalitní suroviny a domácí přípravu jídla, nejspíš by pro vás mohla být další metou domácí příprava přírodní kosmetiky. Pokud chcete vědět, co přesně používáte, už vás nebaví studovat složení na lahvičkách v obchodech a komerční kosmetika Vám připadá zbytečně drahá, zkuste si třeba domácí pleťový krém nebo mléko připravit sami.

Čtěte také:

Domácí masti a pleťové masky za pár korun a s viditeným efektem

Potřebné vybavení pro výrobu domácí kosmetiky

Než se pustíte do výroby domácí přírodní kosmetiky, ujistěte se, že máte k ruce veškeré potřebné vybavení. Zde uvádíme základní položky, které jsou pro výrobu kvalitní domácí kosmetiky potřeba. Je však možné, že když vás tzv. DIY kosmetika (= Do It Yourself neboli česky „Udělej si sám“) chytne, časem bude potřebného vybavení přibývat.

Ideální varianta je, že veškeré používané vybavení budete používat výhradně pro výrobu domácí přírodní kosmetiky a nikoliv pro vaření.

  • Váha a odměrky

Spolehlivá váha a odměrky jsou základem úspěchu, všechny suroviny na výrobu domácí kosmetiky musíte vážit či odměřovat, bez toho se prostě neobejdete.

  • Žáruvzdorné misky

Suroviny pro výrobu domácích krémů a další kosmetiky budete zahřívat a rozpouštět. Doporučujeme pořídit žáruvzdorné misky alespoň dvě.

  • Lžičky a stěrky

Pořiďte si lžičky a stěrky, které nebudete používat na nic jiného než na výrobu domácí kosmetiky. Kde je to možné, měly by být ideálně kovové nebo skleněné, v dřevěných a plastových mají tendenci přežívat bakterie.

  • Ponorný mixér

Suroviny bude třeba mísit a šlehat. Ideální bude, pokud mixér (nebo alespoň jeho nástavec) budete opět používat jen pro tento účel a ne pro vaření.

  • Teploměr

Obzvláště u pokročilejších receptů na výrobu domácí kosmetiky bude potřeba měřit teplotu surovin.

  • Lahvičky či kelímky pro hotovou kosmetiku

Doporučujeme spíše skleněné, ve kterých domácí kosmetika vydrží déle než v porézním plastu.

Příprava před výrobou domácí kosmetiky

Jelikož pří výrobě domácího pleťového krému či jiné kosmetiky budete pracovat s čerstvými přírodními surovinami, je důležité zabezpečit, aby se vám krém nekontaminoval bakteriemi a nezačal se kazit. Základem je tedy sterilní prostředí pro výrobu kosmetiky.

Před samotnou přípravou krému si důkladně umyjte ruce, alkoholem vydezinfikujte vaši pracovní plochu. Náčiní a nádoby pro výrobu a skladování vyvařte nebo také vysterilizuje alkoholem. Vodu, kterou budete do receptu potřebovat, volte destilovanou a pro jistotu ji ještě převařte. Krému se pokud možno v žádné fázi přípravy nedotýkejte rukama.

V průběhu přípravy dohlédněte na to, aby všechny ingredience, které mícháte dohromady, měly stejnou teplotu. Hotový krém zavíčkujte až po úplném vychladnutí a skladujte v chladničce.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Suroviny pro výrobu domácího pleťového krému

Do každého pleťového krému patří rostlinné oleje (cca 12 – 20 procent váhy), emulgátory 5 – 8 procent váhy a zbytek váhy tvoří voda a rostlinné složky. Recepty s větším podílem vody jsou tekutější a ty, kde je trochu více oleje a emulgátorů, jsou pak hutnější a tužší.

Většinu přírodních ingrediencí na výrobu pleťových krémů seženete ve specializovaných e-shopech, ve zdravé výživě a v některých drogeriích. Vybírejte jen ty čistě přírodní a v BIO kvalitě. Suroviny pro výrobu pleťových krémů se vám mohou zdát drahé, na výrobu jednoho krému jich ale spotřebujete minimum a suroviny Vám zůstanou pro další výrobu. Při rozpočítání konečné částky za krém budete určitě příjemně překvapeni.

Jak vyrobit domácí pleťový krém

Olejová fáze

Všechny suroviny rozpustné v oleji si navážíte do žáruvzdorné misky a zahřejete na 70°C ve vodní lázni. Do této fáze patří všechny oleje, másla, emulgátory, ztužovače, apod.

Vodní fáze

Všechny suroviny rozpustné ve vodě a obsahující vodu si navážíte do druhé žáruvzdorné misky a taktéž zahřejete na ve vodní lázni na 70°C. Do této fáze patří voda, květové vody, aloe vera, vilín, glycerin, apod.

Chladící fáze

To jsou všechny ostatní suroviny, které se přidávají do již emulgované směsi vychladlé na cca 50°C. Sem patří vůně a esenciální oleje, konzervanty, silikony apod.

Jak si připravit domácí pleťový krém proti vráskám

Olejová fáze

  • 16 g avokádového oleje
  • 16 g kokosového oleje
  • 10 g mandlového oleje
  • 16 g emulgátoru Olivem 1000

Vodní fáze

  • 70 g vody
  • 50 g růžové vody

Chladící fáze

  • 0.6 g kyseliny hyaluronové (rozmíchané ve 13 g vody)
  • 2 g koenzymu Q10
  • 2 g extraktu z grepových jader (případně jiný konzervant)
  • 20 kapek libovolného esenciálního oleje pro vůni

Postup

Připravte si chladící fázi: kyselinu hyaluronovou rozmíchejte ve vodě, přidejte koenzym a extrakt z grepových jader. Mezitím ve vodní lázni rozehřejte jak vodní fázi na 70° C, tak i ve druhé misce olejovou fázi a emulgátor také na 70° C. Poté pomalu nalejte vodní fázi do olejové a míchejte ponorným mixérem. Jakmile dosáhnete krémové konzistence, vložte nádobu do studené vody chladit a stále míchejte. Až bude mít krém teplotu pod 50° C, přidejte chladící fázi a pořádně vmíchejte, pak přidejte vůni dle libosti.

Jak si připravit vlastní konopnou mast

Výroba domácí konopné masti je v poslední době velmi oblíbenou hlavně pro své výborné zdravotní a kosmetické účinky. Mezi ně patří pomoc při odřeninách a oděrkách, spáleninách, migrénách, zánětech a otocích žil, svalové bolesti, artróze, pomáhá i na akné, ekzémy a lupénku. Vyrobit si vlastní konopnou mast navíc není složité; jelikož konopná mast neobsahuje žádnou vodu a vodní fázi, je její výroba vhodná i pro úplné začátečníky.

Suroviny

  • 35g BIO bambuckého másla nerafinovaného
  • 65g BIO konopného oleje
  • 8 kapek vitamínu E

Postup

Do hrnce dejte vařit cca 5cm vody na vodní lázeň. Do ní vložte ideálně nerezovou nebo skleněnou misku s bambuckým máslem a nechte ho mírně změknout. Až bude možné máslo rozetřít lžičkou, z vodní lázně jej vyndejte.

Šlehejte máslo tyčovým mixérem do zchladnutí na teplotu kolem 50°C, což potrvá asi 5 minut. Pak k máslu přidejte konopný olej a mixujte, dokud se nevytvoří hladká šlehaná pěna. Nyní přidejte vitamín E a ještě důkladně promixujte.

Hotovou směs přendejte do připraveného vyčištěného kelímku, počkejte, až směs úplně vychladne, a teprve potom zavíčkujte. Hotovou konopnou mast skladujte v lednici.



Napsat komentář: Jak na domácí kosmetiku – vyrobte si vlastní pleťový krém či konopnou mast

RE: Jak na domácí kosmetiku – vyrobte si vlastní pleťový krém či konopnou mast

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Terka S.

    27. 2. 2019 07:16
    Dobrý den, také mám oblíbené konopné produkty.Do vlastní výroby bych si neriskla jít. Docela bych se tohoto pokusu bála.