Fíkovník plačící /Ficus benjamina/

img

Fíkovník plačící-popis

Fíkovník je stromovitá rostlina se sklánějícími větévkami. Jeho listy jsou vejčité až široce kopinaté, zašpičatělé a krásně lesklé. Je známo mnoho odlišných odrůd, které se mohou lišit jak barvou listů (zelenobílé, žlutozelené, zelené…) tak jejich tvarem. V zahradách ho najdeme jako menší keřík, ve volné přírodě však vytváří mohutnou korunu, které může mít v průměru až 35 metrů. 

Fíkovník plačící-léčivé účinky: Nejsou známi žádné léčivé účinky.

Použitelné části fíkovníku plačícího: Žádné.

Období květu: Fíkovník je nekvetoucí rostlina.

Fíkovník plačící-pěstování

V létě vyhovuje fíkovníku teplota v rozmezí mezi 20-28°C, v zimě si vystačí i s nižšími teplotami okolo 15°C. U mladých rostlin se ale doporučuje teplota nejméně 18°C. Nejvíce se mu daří na jasném světle, ne však na přímém slunci. Pokud mu začnou opadávat listy, je to jasný následek průvanu. Nelekejte se ale, pokud váš fíkovník začne ztrácet nejspodnější listy. Je to pouze přirozený jev u starších keřů. Rostlině dále prospívá časté rosení, zálivka je vhodná pouze pro sušší substrát, v zimě by se ale měla omezit.

Přesazovat mladé rostlinky je nejlepší časně na jaře, stačí jednou za rok. Ty starší můžeme v zemi nechat klidně dva roky i více. Jako substrát se používá rašelina smíchaná s minerální zeminou v poměru 3:1-2. A pokud si budete chtít rostlinku rozmnožit, v létě ji nařízkujeme z mladších vyzrálých výhonků s asi 3-4 listy. Řízky namočte do vlažné vody, listy sviňte rubovou stranou dovnitř a stáhněte je gumičkou. Takto připravené řízky sázejte do směsi rašeliny a písku o teplotě 28-30°C. Zakořenění usnadní použití stimulátoru.

Zdroj obrázku: Wikipedie

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.