Fíkovník smokvoň /Ficus carica/

Fíkovník smokvoň /Ficus carica/

Fíkovník smokvoň-popis

Fíkovník je opadavý keř, který rychle roste, nebo šlechtěný statný strom. Některé odrůdy mohou růst i v plazivé formě. Má dlanité listy, nepravidelně laločnaté a jejich tvar by dokonale mohl zakrýt Adamovo pohlaví. Květy fíkovníku jsou drobné, nahloučeny uvnitř plodenství ve velkém množství. Plodem je dutá kulovitá nebo hruškovitá bobule, která je na samičích rostlinách v podobě jedlých fíků a na samčích v podobě nejedlých plodenství. Šlechtěné rostliny mohou kvést a plodit až 3x do roka. V závislosti na typu květů a jejich vztahu k opylení a tvorbě plodenství rozdělujeme smokvoně do tří skupin-Adriatická skupina, jejíž plodenství se vyvíjí i bez opylení a rostliny netvoří nažky, dalším typem je Smyrenská skupina, jejíž plodenství se tvoří jen po opylení a poslední skupinou je skupina San Pedro, u se plodenství jarní úrody tvoří bez oplodnění, pro druhou úrodu je už třeba opylení.

Fíkovník smokvoň-léčivé účinky

Používají se hlavně plody, které v sobě obsahují asi 80% vody, provitamin A, malé množství vitaminu C, vitamin B2, bílkoviny, aminokyseliny, draslík, organické kyseliny, vlákninu, a 20-26% sacharidů. Fíky působí hlavně projímavě, mohou se užívat jako kloktadla nebo i jako čaje při angíně nebo bolestech v krku. Dále působí močopudně a mohou se používat i na nebojící se rány či abscesy.

Použitelné části fíkovníku smokvoně: Plody.

Období květu: březen-červenec 

Fíkovník smokvoň-použití v kuchyni a pěstování

Čerstvé fíky se kvůli svému složení nemohou daleko převážet, proto se konzervují sušením a tak se mohou dostat až na nás stůl. Ty pak můžeme konzumovat jako celé, nebo z nich můžeme připravit různé kompoty, saláty, marmelády, vína, likéry, můžeme je plnit různými sýry, šunkou a podobně. Výborné jsou i kandované fíky, opražené fíky používáme spolu s čekankou jako náhražka kávy.

Pokud chceme fíkovník smokvoň pěstovat, musíme najít slunné místo, nejlépe u jižní stěny domu, skleníku či zimní zahrady. Od jara do podzimu může být klidně venku, na teplém místě. V době růstu a nasazování plodů je dobré použít hodně bohatou zálivku, v době dozrávání plodů je dobré zálivku omezit a v zimě jí úplně vynechat, nebo jen velmi střídmě zalévat. Plodů se dočkáme po 80-100 dnech od opylení, klidně i 3x do roka. Rostlinu přesazujeme každým rokem na podzim, substrát by měl být dobře propustný, výživný a s vyšším obsahem jílu.

Zdroj obrázku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.