Jehlice trnitá /Ononis spinosa/

Jehlice trnitá /Ononis spinosa/

Jehlice trnitá – popis

Jehlice trnitá je vytrvalá, 30 až 120 cm vysoká léčivá bylina nebo polokeř. Lodyha je přímá, bohatě větvená, na bázi dřevnatá, obvykle trnitá, s 1 až 2 řadami chlupů, v horní části téměř lysá nebo řídce žláznatá. Spodní listy jsou 3četné, lístky zubaté, prostřední lístek s delším řapíčkem než řapíčky lístků postranních, horní listy jsou obvykle nedělené, všechny listy jsou žláznatě chlupaté. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě v paždí listenů, jsou krátce stopkaté, 1 až 2,5 cm velké, růžové až fialově červené, velmi zřídka bílé, kalich je stopkatě žláznatý. Lusky jsou 6 až 10 mm dlouhé a obsahují 1 až 3 semena.

Jehlice trnitá – léčivé účinky

Obsahuje isoflavonové glykosidy (např. ononin, ononid, onon, onospin), tryterpenoidní glykosidy, cyklitol ononitol a silice.

Jehlice trnitá podporuje vylučování kyseliny močové, takže je užívána zejména jako diuretikum např. při močových kaméncích, při zadržování vody v organizmu nebo při zánětech ledvin či močových cest. Příznivě působí i při léčbě revmatismu a dny, má vliv na látkovou výměnu, lymfatický systém a činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Podává se obvykle ve formě nálevu. Vzhledem k tomu, že jehlice vyplavuje z těla v hojné míře minerály, je vhodné ji brát pouze 5 nebo 6 dní v týdnu a při déle trvající léčbě je dobré vždy po 3 týdnech udělat přibližně 1 týden trvající přestávku. Lidové léčitelství doporučuje kořeny jehlice i pře léčbě revmatizmu, při hemoroidech na zastavení krvácení, při neplodnosti a dně.

Použitelné části jehlice trnité: kořen

Období květu: červen až srpen

Jehlice trnitá – použití v kuchyni a pěstování

V ČR roste hojně v teplých oblastech, ve vyšších polohách pak vzácně nebo chybí. Celkově roste v Evropě na západě od Velké Británie, na východě po západní Ukrajinu, na severu po jih Skandinávie, na jihu po Pyreneje a střední Itálii, zavlečena byla i do Severní Ameriky. Usušený kořen má nasládlý pach i chuť, která později přechází v natrpkle nasládlou a škrablavou. Dobře usušenou drogu uchováváme v papírových sáčcích. Lidové jméno této rostliny je babí hněv a svůj název odvozuje od pověsti, podle které stařeny mrskaly touto rostlinou nevěrná děvčata.

Tip: Nálev

2 lžičky suchého drceného kořene jehlice trnité povaříme 10 minut ve 1/4 l vody, necháme louhovat 15 minut, přecedíme a osladíme medem. Popíjíme jeden šálek ráno a večer. Po třech dnech pití na 2 dny přerušíme.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.