Kalina obecná /Viburnum opulus/

Kalina obecná /Viburnum opulus/

Kalina obecná-popis

Kalina obecná může být buď v podobě keře, nebo menšího stromu. Dorůstá do výšky 5 metrů, má žluto až šedohnědou kůry, ta je podélně rozpraskaná. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, na okraji zoubkované a 3-5laločnaté. Květy rostou v chocholičnatém vrcholíku, mají bílou až růžovou barvu, okrajové květy jsou velké až 2,5 cm, ty vnitřní jsou menší a oboupohlavní. Plodem jsou peckovice zbarvené do červena. Jsou veliké asi 1 cm a nepříjemně zapáchají. Ptáci si na nich moc nepochutnají, proto je na keři můžeme vidět i v zimě.

Kalina obecná-léčivé účinky

Kůra keře obsahuje cukr, pryskyřici, organické kyseliny, třísloviny a další látky. V plodech je mimo jiné obsažen vitamin C, červené barvivo a hořčina viburnin.

Kalina se používá při ženských potížích, například při menstruačních bolestech, plody se zase osvědčily při léčbě žaludečních vředů, ekzémů a vyrážek. Při užívání se ale musí dát pozor, neboť při nadměrném nebo dlouhodobém užívání může droga působit mírně toxicky, to se může projevit zejména zvracením, nevolnosti apod. Těhotné a kojící ženy by jí určitě užívat neměly. Toxická je nejen kůra, ale i čerstvé plody. Ty jedovatost ztrácí až po tepelném zpracování.

Použitelné části kaliny obecné: kůra, plody

Období květu: květen-červen

Kalina obecná-použití v kuchyni a pěstování

Plody jsou po tepelném upravení jedlé, vyrábí se z nich například marmelády či džemy.

U nás roste roztroušeně od nížin až po pahorkatiny. Můžeme ho vidět v křovinách, lesích, na vlhkých loukách a podél cest. Pěstuje se v několika odrůdách, ty se od sebe liší květenstvím, listy, ale i plody. Vyžaduje humózní, vápnitou a vlhčí půdu a spíše stinné místo pro růst.

Zdroj obrázku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.